5 Ekim 2017 Perşembe

Kemikleşme Nedir


Kemikleşmenin ne olduğunu ele aldığımız yazımızda kemikleşme nedir? kemikleşme nasıl olur, periostik kemikleşme ve perikondral kemikleşme hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kemikleşme Nedir?


Kemikleşme, kıkırdak ara maddesine minerallerin çökelmesi ile meydana gelen sertleşme durumuna denir. Kemikleşme için bir takım etkenler mevcuttur. Bunların başında ise yeterli ve dengeli beslenme gelirken diğer koşullar ise şöyledir. Vitamin D ve vitamin C, dengeli hormon salınımı ve yeterli mineral alımı ile beraber güneş ışınları ve fiziksel aktivite gereklidir. Kemikleşme kemik ya doku içinde gelişir (fibröz kemikleşme) veya bir kıkırdak taslağından meydana gelir (enkondral kemikleşme).

Kemikleşme Nasıl Olur ?

1) Bağ doku kemikleşmesi; Kafa ve yüz kemiklerinin kemikleşmesi bu gruptan olup, Embriyonal hayatta kemik­leşme noktaları bu kemiklerde doğrudan doğruya bir bağ doku içinden başlar.

2) Kıkırdak kemikleşmesi (Enkondral kemikleşme); Vücudun baş ve yüz kemikleri haricinde kemikleşme noktaları bir kıkırdak taslağı üzerinden başlar ve zamanla, bütün kıkırdak kemikleştiği halde eklem yüzeylerinde az bir yer kemikleşmeden kalmaktadır. Bu kıkırdak taslaklar üzerinde ilk görünen kemikleşme noktaları ilkel (primitif) kemikleşme noktaları adı alır.

Sonradan görünen diğer noktaların çoğu kemik çıkıntılarını meydana getirmekte olup ikincil kemikleşme noktaları adı alır. Uzun kemiklerde ilkel kemikleşme noktaları diafiz ortalarında, ikincil kemikleşme noktaları ise epifizlerdedir. Epifizlerdeki birleştirme kıkırdakları; Uzun kemiklerde diafizle epifiz arasında kemiklerin gelişmesi çağlarında görülen kıkırdak kısımlar bu adı alır.

Periostik Kemikleşme

Kemiklerin gelişmesi esnasında diafizdeki enkondral kemikleşme olurken, kıkırdağın çevresindeki perikondr denilen konjonktival zar periost karakterini alır. İç yüzündeki osteogenesiz ile kemikleşmede kemiğin kalınlaşmasına yardımcı olur. İlik kanalının meydana gelişi; Uzun kemik­lerin cismi bir yandan, perikondral bir kemikleşme ile kalınlaşırken bir yandan da cismin ortasında bir erime ve emilme olayı görülür.

Enkondral kemik, diafiz içinde kaybolur ve böylece diafiz ortasında ilik kanalı denen bir boşluk meydana gelir. Taze bir kemikte ilik kanalı içinde kemik iliği vardır. Kemik iliği yumuşak pelte kıvamında olarak kemik dokusunun hem ilik kanalı içinde hem de sünger doku boşluklarında mevcuttur.

Kemik iliğinin hematopoezis işinde önemli rolü vardır. Kemik iliği; sarı, kırmızı, jelatinöz olabilir. Kırmızı ilik; koyu kırmızı renkte olup fetus ve küçük yaştaki çocuklarda kemik boşluklarında mevcuttur. Yalnız yetişkinlerde omur cismi, kafa tabanı kemikleri, kaburgalar, sternum gibi bazı kemiklerin sünger dokusu içinde de bulunmaktadır. Jelatinsi ilik; kıvamının katı ve yarı şeffaf olmasından dolayı bu adı almıştır.

Bu ilik bazen ve ender olarak yetişkinlerde yassı kemiklerin ve özel olarak, yüz ve kafa kemiklerinin sünger dokusunda bulunur. Koru kemik, uzun zaman bozulmadan saklanmak üzere teknik yöntemlerle kurutulan veya toprak altında kuruyan kemiklerdir. İskeletler üzerindeki kemikler kuru kemiklerdir, bunlarda kemiklerin yumuşak kısımları yoktur.

Yaş kemik, piyeslerde bulunan ve onlardan taze çıkan kemikler olup bunlarda kuru kemiklerde olmayan:
  • Periost
  • Sünger doku ve ilik kanalı içindeki ilik
  • Eklem yüzlerindeki kıkırdak bulunmaktadır.

Perikondral Kemikleşme

Bir diğer kemikleşme çeşidi ise perikondral kemikleşmedir. Kıkırdak yüzeyindeki mezenşim tabanlı dokular ile birlikte obteoblastlara dönüşürken bu bölgede tabakalaşırlar. En sonunda ise osteosite dönüşürler. Bu kemik ise kompakt şeklindedir. Bu da kemiğin boyuna değil enine doğru gelişimini sağlar yani büyümesini yardımcı olur. 


Sağlık konularından doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...