16 Temmuz 2017 Pazar

Keçiboynuzunun Faydaları


Bu yazımızda sizlere Anadolu topraklarında yetişen keçiboynuzunun faydalarını ve keçiboynuzu pekmezinin faydalarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Keçiboynuzu 


Anadolu’da bazı yörelerde harnup olarak da bilinir. Yeryüzünün en eski bitkilerindendir. Ana vatanı  Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarında yaklaşık 1500 km2lik sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir. Keçi boynuzu, yetişmeye başladığı ilk 15 yıl meyve vermeyen bir bitkidir. Meyveleri ilk başlarda yeşil olup olgunlaştıkça kahverengileşen ve tam olgunlaşınca parlak kahverengi renk alan bir bitkidir.Boyu yaklaşık olarak 4-5 metredir. Keçi boynuzunun en büyük özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır.  Nefes darlığına iyi gelen etken madde ile astım hastalarına karşı önerilmektedir.  Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir. Alerjik nefes darlığı  çeken hastalar için oldukça faydalıdır ve iyi gelmektedir.  Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir. Keçi boynuzunda bulunan bazı etkin maddelerin (gallik asit) faydaları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.Keçi Boynuzu Faydaları 


Keçiboynuzunun İçerdiği Maddeler
İşe yaradıkları alan
Analgesic
Ağrı kesici
Antiallergenic 
Alerjiye karşı
Antiasthmatic
Astıma karşı
Antibacterial
Bakteri yok edici
Antibronchitic
Bronşite karşı
Anticancer
Kansere karşı
Antihepatotoxic 
 Karaciğeri toksinden arındırıcı
Antioksidant
 Serbest radikalleri yok edici
Immunostimulant 
 Bağışıklık sistemini güçlendirici
Antiviral 
 Mikroplara karşı
Antiseptic
Antiseptik
Cancer-preventive
Kansere karşı koruyucu
Bronchodilator
Bronş genişletici
Antipolio
Çocuk felcine karşı
Antinitrosaminic
 Nitrozamin yok edici

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi gallik asit çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin belirtilen özelliklerini artıran ve takviye edense keçi boynuzunda bulunan promotor maddelerdir. Akciğer ödemine karşı keçi boynuzunun  oldukça yararlıdır. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır.  Sigara içenler için özellikle yararlıdır ve akciğer kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle sigara içen insanlarda akciğer kanserine yakalanma riskinin ne kadar yüksek olduğu, bu konuyla ilgili hemen her klinik deneyde ortaya konmaktadır.

Keçi boynuzu akciğer kanserini önleyen mükemmel bir meyvedir. Ancak, akciğer kanserine yakalanmış olanlar için tedavi etme gücü çok zayıftır.  Ayrıca kırmızı turpta akciğer kanserine karşı etkilidir.

Keçi boynuzunda kolesterol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kafein ve theobromine içermediği içinde tansiyon problemi olanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir bitkidir. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu sebeple osteoporoz rahatsızlığı olanlara kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

 • Kalsiyum içeriğinden çok zengindir. Sütten bile fazla kalsiyum barındırmaktadır. 
 • E vitamini içeriği ile; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa karşı etkilidir.
 • Balgam söktürücüdür, göğsü yumuşatarak, bronşları açar, sigara tiryakileri için yararlıdır ve nefes darlığına karşı oldukça etkili olmaktadır.
 • Yüksek ham selüloz etkisiyle bağırsak hastalıklarına ve gastrite karşı etkili olmaktadır.
 • Cinsel gücü arttırmaktadır.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Hücrelerin çoğalmasında etkilidir. 
 • Sperm sayısını artırır.
 • Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atmak suretiyle mide şişkinliğini gidericidir .
 • Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerinin temizlenmesini sağlar.
 • Mideyi kuvvetlendirir.
 • Sindirim sistemini korumaktadır. 
 • İçeriğindeki yüksek mineral ve vitamin ile de diş ve diş etleri üstünde çok olumlu etkileri bulunur. İçeriğindeki yüksek doğal şekerler , zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A , B , B2, B3, D) nedeniyle doğal güç ve besin kaynağıdır.
 • Yüksek sodyum ve potasyum içeriğinden tansiyona, karaciğere ve akciğere çok faydalı etkileri bulunur.
 • Kandaki zehirli maddelerin temizlenmesini sağlar.
 • Akciğer kanserini % 90 oranında önler.
 • Kalp için yararlıdır, kalp çarpıntısını önler.
 • Vücuda giren radyasyonun dışarı atılmasını sağlar.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...