23 Temmuz 2017 Pazar

Karın Hastalıkları


Bu yazımızda sizlere karın hastalıklarından ve akut apandisitten bahsedeceğiz, Akut apandisit tedavisine de değineceğimiz bu yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Karın hastalıklarıKarın  , sindirim sisteminin tamamı ile genital ve üriner (sidik boşaltma) or­ganların hemen tamamının bulunduğu yerdir. Bu bölgede gelişen  hastalığın en büyük belirtileri, karın ağrıları ve kusmalardır. Daha üst taraftaki ağrılar ise bir böbrek veya genital organ rahatsızlığı olabilir. Budan kaynaklı karın hastalıkların özellikle öncesinde geçirdiğimiz rahatsızlıklar varsa doktora acilen danışmak gerekmektedir. 
Akut Apandisit ve Apandisit Belirtileri


Apandisit, sihdirim sistemindeki küçük apandis çıkıntısının iltihaplanma­sıdır.  Müdahale edilmediği taktirde patlayabilir ve zehirlenme yaratarak ölüme neden olabilmektedir. Apandisitte herhangi bir akut belirtisi varsa;
  • Karnın alt sağ tarafında ağrı
  • Ateş 
  • Mi­de bulantıları ve kusma görülebilmektedir. 


Apandisit Hastalığı Tedavisi ve Yapılması Gereken


Eğer apandisit ağrılarınıza varsa bir doktora danışmalısınız doktor duruma göre sizi acil bir şekilde cerraha yönlendirebilmektedir. Gerçekten de apandisit teşhisi çok zor olup, bazen hasta 24 ile 48 saat arasında gözetim altında tutulduktan sonra, bir müdahaleye karar verebilir. Bu arada ge­rekli biyolojik ve klinik tetkikler yapılır. Cerrahtan görüş alındıktan sonra, müda­hale acilleşir. Zamanında yapıldığında, hiçbir tehlikesi yoktur.

Bu arada hastanın bilinen apandisit belirtileri göstermeyebileceği bilinmeli­dir. Doktor muayenesinden önce alına­cak bazı ilaçlar (antaljik ve antibiyotik) ge­çici olarak hastalığın belirtilerinin görünmemesine neden olabilmektedir. Gerekli cerrahi müdahale de, bu sebeple gecikebilir.İhmal edilen apandisitin en büyük tehlikesi, peritonittir. Apandis bazen pat­layarak, içindeki iltihabı bütün karın za­rına dağıtır ve kişiyi  ölümcül bir duruma sokar. Bundan kaynaklı bu gibi durumlarda gecikme yapmadan doktora görünülmelidir. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...