12 Temmuz 2017 Çarşamba

Karanfil Hakkında Herşey


Karanfil bir çok faydası olan şifalı bir bitkidir. Bu yazımızda sizlere  karanfilin yararlarını , karanfilin nasıl kullanılması gerektiğini , karanfil tohumu ve karanfil yağını anlatacağız. Yazımızın sizler için yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Karanfil


Karanfil ağacı mersingiller familyasından olan, yağmurlu sıcak ayların hakim olduğu bir iklimde yetişen ağaçtır.  Karanfil ağacının boyu 10-20 m uzayabilmektedir.Çiçekleri sap ucunda demet şeklindedir. Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Güzel kokan tomurcukları karanfil olarak kullanılır. Baharat olarak kullanılan karanfil, antiseptik özellikleriylede bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı unsur olarak kullanılırken, bir çok ilacında etken maddesini oluşturmaktadır.
Karanfilin Faydaları


 • Karanfil çok kuvvetli bir antiseptiktir. Dolayısıyla vücuttaki mikroplarla savaşır. Antioksidan etkisi bulunur.
 • Karanfil çiçekleri balgam söktürücü ve öksürük kesici etkilere haizdir.
 • Karanfil tanelerinin suyla  kaynatılıp içilmesi iştah açar ve sindirimi düzenler
 • Bağırsak gazlarını azaltır.
 • Karanfil ayrıca keskin kokusu ve baharlı tadı ile uyarıcı bir maddedir.
 • Afrodizyak etkisi vardır.
 • Kadın ve erkeklerde cinsel arzuyu arttıran karanfil, ayrıca kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardım eder. Hafif kabız yapıcı hususiyete de sahiptir.
 • Karanfil ağız kokusunu giderir ve diş ağrılarına iyi gelir
 • Karanfil mide ağrılarına ve kusmaya karşı koruma sağlar. 
 • Cilt bakımında akne tedavisinde etkilidir.
 • Karanfil ayrıca zihinsel yorgunlukları giderir ve rahatlama sağlar. 


Karanfil Nasıl Kullanılır


Karanfil taneleri çok yaygın olarak kullanıldığı üzere ağız kokularını giderir. Bilhassa soğan ve sarımsaklı yiyeceklerden sonra, sigara içtikten sonra bunların kokularını bastırmak maksadıyla akla ilk gelen en pratik çözümlerden biri karanfil çiğnemektir. Ayrıca karanfil çayı hazırlanabilinir veya hazırlanan çaylara tat vermesi için atılabilir.  Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanabilir.Karanfil yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde de yararlı olur. Bunun için karanfil yağı ağrılı yerlere dıştan hafif hareketlerle ovuşturularak uygulanır.

Karanfil Yağı


Karanfil yağı dahilen kullanırken dikkatli olunmalıdır.  Karanfil yağı etkisi oldukça kuvvetlidir ve dolayısıyla uygulamadan önce seyreltilmelidir. Sivilce sorunu olan kişilerde karanfil yağı oldukça etkili olmaktadır.  Diğer taraftan karanfil yağı ciltte oluşan lekeler ve kırışıklıklar için de doğal tedavi amacıyla fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye neden olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder.

Karanfil Tohumu Çayı


Hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı için, yemeklerden sonra bu çaydan 1 çorba kaşığı içilir. Aynı çaya bal katılırsa nefes darlığına, bronşite ve sinüzite iyi gelir. Yemekten sonra çiğnenen bir diş karanfil ağız kokusunu giderir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...