4 Ekim 2017 Çarşamba

Kanlıca Mantarı


Kanlıca mantarı özellikleri hakkında bilgi vereceğimiz yazımızda ayrıca kanlıca mantarı yetişme yerinden ve zamanından , kanlıca mantarı faydalarından ve kanlıca mantarı  pişirilmesinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Kanlıca Mantarı ÖzellikleriŞapka: Büyüklüğü 5-15 cm kadardır. Mantar gençken ortası hafifçe çukurdur, kenarı içeri kıvrıktır, büyüdükçe ortası daha da çukurlaşarak hemen hemen huni şekline döner. Renk turuncudur, açık sarıdan erik sarısına kadar değişir, kenarda 1 milimetre genişlikte halka halinde açık parlak sarıdır ve belirgindir. Genel görünüşle turuncu ve sarıdan ibaret halkalıdır. Yeşil renkleme yoktur.

Lameller: Başlangıçta kırmızımtırak sarı beyaz, daha sonra açık portakal rengi tonundadır. Sapa doğru kıvrımlı şekil alır, sap üzerinde birazcık devam eder.

Sap: 3-6,5 cm boyunda 0,8-2,5 cm kalınlığında, silindir şeklindedir. Renk bakımından portakal sarısı, dip kısmında kırmızımtırak sarı beyaz, yukarı kısmında şarap kırmızısı turuncudur. Sapın etli kısmı kırmızı-pembedir ve koparıldığında turuncu renkte bir sıvı çıkarır. Gençken içi dolguludur, daha sonra şapkaya kadar olan alt kısımda boşlukludur.

Etli Kısım:Kırmızımtırak sarı beyaz renkli, meyve kokulu ve yumuşak, sünger gibidir.

Spor İzi: Parlak kırmızımtırak sarı, tunç rengindedir.

Kanlıca Mantarı Yetişme Yeri ve Zamanı

Türkiye'de bir çok yerde doğal olarak yetişen kanlıca mantarı çam meşçerelerinde ve çam ormanı açıklıklarında, çayırlıklarda yetişmektedir.  Avrupa'da yapraklı ağaç ormanlarında, ilkbahar ve sonbaharda yağmurlardan sonra görülür. Mantar gençken, kırılıp koparıldığı yerinden portakal renkli bir sıvı çıkarır, bu sıvı hava ile temas edince kırmızı olur, iki saat sonra kırmızımtırak portakal esmeri renk alır ve acıdır. Mantarın tadı acıdır fakat nahoş değildir, lezzetlidir.

Kanlıca Mantarı Yararları 

Kanlıca mantarı zengin bir protein kaynağıdır ve aminoasit açısından zengindir.Bu açıdan vejetaryen ve veganlar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Kanlıca mantarında ayrıca ; kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini, Niasin ve C vitamini bulunmaktadır. Mantarda bulunan bu vitamin ve minerallerin yararlı olması için taze tüketilmesi oldukça önemlidir. 

Kanlıca Mantarı Nasıl Pişirilir?

1 kg  kanlıca mantarı kırmadan güzelce yıkanır suyu süzüldükten sonra büyükçe kapaklı bir tavaya alınır, üzerine tuz , karabiber (karabiber tadı baskın olmamalı)1-2 yemek kaşığı zeytinyağ, 1 tatlı kaşığı tereyağ (küçük parçalar halinde tavaya dağıtılmış olarak)mantarların üzerine döşenir. Harlı ocak üzerinde suyunu salıp çekinceye kadar çok kurutmadan  pişirilir.ılık olarak servis edilir.Eğer kekik kullanılırsa güzel bir koku ve tat verir.


Yenilebilir mantarlar hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da ayrıca bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...