12 Temmuz 2017 Çarşamba

Kanal Tedavisi nedir?


Kanal tedavisi nedir ve pulpa kanal tedavisi hakkında hazırladığımız bu yazımızın sizlere kanal tedavisi olmaya karar verirken yardımcı olmasını diler iyi okumalar dileriz. 

Kanal TedavisiAğız ve diş sağlığı büyük özen gösterilmesi gereken yerlerdir. Zira ağız sağlığı görünüşümüzü etkilediği gibi kalp başta olmak üzere birçok iç organımızın sağlığını da etkilemektedir. Hal böyle olunca daha sağlıklı dişlere kavuşmak adına yapılan kanal tedavisi sağlığımızın kurtarıcısı olabilmektedir. Kanal tedavisi olmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. 
Pulpa Kanal Tedavisi


Pulpa kanal tedavisi , pulpa hasarı olan durumlarda yapılmaktadır. Pulpa hasarlarına ;
  • Çürümüş olan dişler.
  • Herhangi bir darbeden sonra oluşan diş çatlamaları ve kırıklıkları örnek verilebilir. 

Diş hekimleri çürüyen dişi çekip hastayı dişsiz bırakmak yerine, dişi tedavi etmeye yönelirler. Diş özü olan “Pulpa” sinir ve kan damarlarını içinde ihtiva eden bir bölgedir ve bu bölge kemik dokusunun son bulup bağ dokusunun başladığı bölge olarak bilinir. Diş kökünün en derin noktalarına kadar inen Pulpa, dişi beslemektedir. Pulpada meydana gelecek olan çürüme tüm dişi etkilemektedir. Hem diş etlerinden hem de pulpadan beslenen diş bakteriler yüzünden çürümeye uğrayabilir. Bu sebepten dişin beslenmesine bir engel bulunmadığı için diş çürüklerinin önlenmesi açısından pulpanın çıkarılması gerekir.

Pulpa kanal tedavisi adı verilen bir teknik ile dişe hiçbir zarar verilmeden çıkartılmaktadır. Hem diş özünde oluşan enfeksiyonlar hem de travmalar nedeniyle kanal tedavisi günümüzde sıkça uygulanmaktadır. Diş çekimini önleyen bu yöntemle dişin doğal yapısı bozulmadan uzun yıllar boyunca dişin kullanımı sağlanır.  Kanal tedavisi olunması için gereken bir durumla karşı karşıya iseniz zaman kaybetmeden doktora danışmalısınız.


Diş hekiminizi doğru seçmeyi ve varsa farklı rahatsızlıklarınızı bildirmeyi unutmayınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...