20 Temmuz 2017 Perşembe

Kalp Yetmezliği Tedavisi Kadınlarda Daha Etkili


Bu yazımızda kalp yetmezliği nedir, kalp yetmezliği tedavisi ve kadınların kalp yetmezliği tedavisindeki  başarı oranlarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kalp Yetmezliği 



Kalp yetersizliği, kalbin vücudun ihtiyacını sağlayacak kadar kanı pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimiyle seyreden ciddi bir durumdur. Bununla birlikte, zamanında fark edilip uygun bir şekilde tedavi edilirse hastalar uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilirler. Kalp yetersizliği gelişme riski, genellikle kalbin iş yükünün artmasına neden olan kalp damar hastalığı (mesela kalp krizi geçirmiş olmak), yüksek kan basıncı, kalp kapak hastalığı, kalp kası hastalığı veya iltihabı ve doğumsal kalp hastalığı gibi durumlarda artar. Kalp yetersizliği hastaları kendi klinik durumları ile ilgili değişiklikleri iyi takip ederek gerektiğinde doktorlarını bilgilendirmelidir.(kaynak:https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-yetersizlii-nedir/)



Kalp Yetmezliği Tedavisinde Kadın



Yeni uygulanmaya başlayan kalp yetmezliği terapisinin kadınlarda erkeklere  oranla daha başarılıdırlar. Yapılan araştırmalar ile hastalar üzerinde Defibrilatörlü Kardiyak Resenkronizasyon Terapisinin (CRT-D) etkisini test etmilerdir. CRT-D terapisi hem implant kardiyoverter defibrilatör (ICD) hem de kardiyak resenkronizasyon terapisini içermektedir. ICD ani ve düzensiz ritimlere bağlı kardiyak ölümlere karşı koruma sağlarken resenkronizasyon terapisi de kalp fonksiyonlarını güçlendirerek kalp yetmezliği riskini azaltmaktadır.

CRT-D tedavisine başvuran kadınlarda kalp yetmezliğinin %70 oranında ve ölümlerin %72 oranında azaldığı bildirilmiştir. Bu oranlar erkeklerde %35’te kalmıştır.  Kadınlar bu testlerden daha olumlu sonuçlar almaktadır. 

Çalışmaya katılan kadınlarda daha sık olarak kalp kaslarındaki iltihaplı yaralar ile karakterize edilen non-iskemik kalp rahatsızlığı olduğu belirtildi. Erkeklerde ise genellikle kan damarlarında tıkanma sonucu kalbe düzensiz kan ve oksijen akışı ile tanımlanan iskemik kalp rahatsızlıklarının daha yaygın olduğunun altı çizildi.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...