20 Temmuz 2017 Perşembe

Kahvaltı Yapmak Şart


Beslenme insan sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Beslenmemizde ise kahvaltının ayrıca bir önemi vardır.Bundan kaynaklı bu yazımızda kahvaltının önemine ve diyet kahvaltılarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz. Kahvaltının Önemi 


Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür ve mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu konuda bütün uzmanlar hemfikirdir. Türkiye, taze sebze ve meyve açısından çok zengin; fakat bundan tam anlamıyla yararlanamıyoruz. Özellikle okullardaki beslenme tarzını yanlış bulan uzmanlar, çocukların her gün 2 tane yumurta beyazı yemesi gerektiğini söylüyor. Kahvaltı yapmayan herkesin kilo sorunuyla karşılaşacağını ifade ederken; margarin, kek, sucuk ve salam gibi yiyeceklerden uzak durulması gerektiği belirtiyorlarKahvaltı ve Diyet


Sabah kahvaltısı yapmayan herkes kilo almaya mahkumdur. Obezite gibi fazla kilo sorunları sadece yanlış beslenmeden değil dengesiz beslenmeden kaynaklı da oluşmaktadır. Şu anda yüzde 30′u obez olan ABD’nin 22. yüzyılda yüzde 100′e yakınının bu hastalığın pençesinde olacağı tahmin ediliyor. Vücut Kitle Endeksi yüzde 27′nin üzerinde olanlara obez, ideal kilonun yüzde 100 üstünde olanlara ise ‘aşırı obez’ diyoruz. Bugün biliyoruz ki depresyon, obeziteye yol açıyor ama obezite depresyona yol açmıyor.

Kahvaltıda Uzak Durmanız Gerekenler

Kahvaltıda ne yediğiniz kadar ne yemediğinizde son derece önemlidir. Bundan kaynaklı aşağıdaki yiyecek listesini kahvaltılıklarınızdan çıkarmanız gerekmektedir. 

  • Kuyruk yağı
  • İçyağı
  • Margarin
  • Kaymak
  • Krema
  • Konsantre süt tozu
  • Karides
  • Kalamar
  • Havyar 
  • Kek, çörek gibi  hamur işleri...


Obezite ve İlaç Tedavisi 


Obezitenin ilaçla tedavisinde bir zamanlar anfetaminler kullanıldı. Bunlar hastalarda bağımlılık yaptı. Bundan kaynaklı ilaç kullanımından hastalar da doktorlarda çekinmektedirler. En doğru yöntem diyet ve egzersiz olacaktır.  

Vitaminlerin Önemi


Vitaminler bir çok yönden yararlıdır. İçeriğinde antitoksidan, antibakteriyel maddeler taşırlar. E vitamini , A vitamini, C vitamini önemli vitaminler arasındadır. Bu vitaminler gözlerden dişlere, kemiklerden sindirim sistemine bir çok vücut fonksiyonunda görev yapmaktadırlar.


Diyet yaparken veya sağlıklı beslenmek isterken bir çok hata yaparız. Bundan kaynaklı bağlantılı yazılarımız size yardımcı olabilir. Bunlar aşağıda yer almaktadır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...