5 Ekim 2017 Perşembe

K Vitamini Faydaları


K vitamini faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda K vitaminin özelliklerinden, K vitamini eksikliğinden cilt sağlığı açısından K vitamini öneminden ve K vitamini ile cilt bakımında bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

K Vitamininin Özellikleri ve Faydaları

K vitamini; Diğer adı olan, lipofilik ve hidrofobik vitaminler grubuna dahil olan, kanın pıhtılaşmasında görev alan, yağda çözünen, yağ dokusunda ve karaciğerde depolanan bir vitamin türüdür. Adını Almanca'daki "Koagulation" kelimesinin baş harfinden almıştır. Türkçe'de "pıhtılaşma" anlamına gelir.Isıya oldukça dayanıklı olan K vitaminleri, suda erimezler. İnsan vücudu K vitaminini depolayabildiği için günlük K vitamini ihtiyacı duymazlar. K Vitaminini kozmetik sektöründe, kılcal damar çatlamaları, varisler ve gözaltı morlukları tedavisinde kullanılmaktadır.

Sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, kabak, lahana, Brüksel lahanasın, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K Vitamini içeren besinler arasındadır. K vitamini insan bağırsağındaki yararlı bakteriler tarafından da üretilir. K vitamininin yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır. Bundan kaynaklı k vitamini eksikliğine pek rastlanmamaktadır. 

K Vitamininin Faydaları

  • Kan pıhtılaşmasında temel bir görevi vardır. 
  • Kemiklerin ve dişlerin  sağlığını korur.
  • Kemik erimesini (osteoporoz) önler ve özellikle menopoz sonrası için gereklidir.
  • Postmenopozal kadınlarda veya erkeklerde vertebra ve vertebra dışı kırıkları önler.
  • Arterlerin ve diğer yumuşak doku kalsifikasyonu önler.
  • Karaciğer yağlanmasını ve büyümesini önler.
  • Prostat kanseri riskini önler.
  • Antitoksidan yapısı ile cildinizi korur ve zararlı toksinlerden uzak tutar.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliği kanın pıhtılaşmasında sorunlar yaşatacağı için sindirim sistemi, idrar yolları, akciğer, deri ve diş etlerinde ani kanamalar görülebilir. K vitamini eksikliği; aşırı kanamaya neden olacağından adet dönemini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca basur ve burun kanaması da bu vitaminin eksikliğinde sıkça karşılaşılmakta.

Cilt Sağlığında K Vitamini

Açık tenli ve renkli gözlü insanlarda hassas cilt yapısı görülüyor.  Hassas cilt yapısına sahip olan insanları ciltleri daha az savunma yapabildiklerinden daha yumuşak ürünler kullanmalıdırlar. 

Ciltteki hassasiyet uygun cilt bakımı ile kontrol altına alınıyor. Ceramidler, cholesterol, linoleik ve linolenik asit, dimethicon, cyclomethicone cildi koruyan ve epidermisi güçlendiren aktif içerikler, nemlendirici ve antioksidanlar bu bakımın temelini oluşturuyor. Yeşil çay, aloe vera, yaban mersini, ahududu gibi yatıştırıcılar kullanılıyor. K vitamini ile damar duvarları güçlendiriliyor ve UVA ve UVB’ye güneş ışınlarına ve bu ışınların yaratacağı cilt lekelerine karşı koruma sağlamaktadır. 

Cilt Bakımında K Vitamini

Ciltteki temel fonksiyonunu kan pıhtılaşmasını sağlaması olarak bilinen K Vitaminini eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız. Bu yüzden k vitamini ampulleri idealdir. Cilt kızarıklıkları, hassas cilt bakımında oldukça işinize yarayacak bir vitamindir.Yağda çözülebilen bir vitamin olan K vitaminin  ayrıca hassas ciltlerde k vitaminli yağ olarak kullanılabilinir.

Bilimsel olarak tam olarak kanıtlanmış olmasa da , cildin aşırı kırışmasına yol açan bir hastalık olan pseudoxanthoma elasticum hastalığına karşı yapılan araştırmalarda  k vitamini ve k vitaminli yağ oldukça etkilidir.K vitamini hakkında ayrıca aşağıdaki yazılarımıza bakmanızı öneririz. Yazımızı sabırlı bir şekilde okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...