12 Temmuz 2017 Çarşamba

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır


Dişlerde yaşadığınız problemler sonucu dişlerinizi kaybetmeniz durumunda , yerine yeni diş yaptırmak için implanta başvurursunuz. Bundan kaynaklı implant nedir, implant nasıl yapılır ve implan çeşitleri nelerdir hakkında bir yazı hazırladık. İyi okumalar dileriz. 

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?Dişlerde çürük oluşumu ve kırılmadan kaynaklı dişlere implant yapımı günümüzde oldukça yaygın bir hal almıştır. Çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleri olan implant,  eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla,  insan vücudu ile tamamen uyumlu küçük titanyum vida ve üzerine gelen abutment ile birleştikten sonra bir kron yapılarak (porselen ya da zirkonyum) uygulanmaktadır. 

Diş implantı yapılırken lokal anestezi uygulanır ve hasta acı hissi yaşamaz.Anestezi işleminden sonra cerrahi operasyonla diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan çene kemiğine öncelikle küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilerek implantın yerleştirileceği forma uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi sayesinde kemik üzerinde oluşacak travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplant vidasının yerleştirilmesinden sonra  implant yapılan yerin iyileşmesi için  kapak takılarak korumaya alınır.  Açılan dişeti dikilerek kapatılır ve birkaç aylık bekleme sürecine geçilir.

Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar. Dişeti şekillendikten sonra geçici kuron, kalıcı kuronla (porselen yada zirkonyum diş) değiştirilerek tedavi tamamlanır.


İmplant Nasıl Yapılır :İmplant Çeşitleri


Kemik İçi İmplantlar (Endosteal)


Bu implantlar, cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra diş eti dokusunun iyileşmesiyle ikinci bir işlem yapılıp dişetine gerekli şekil verilir. Uygulanan son aşamada yapay dişler, köprüler ya da protezler gruplar şeklinde implanta bağlanmaktadır. Diş doktorlarının en çok tercih ettiği implant çeşitidir.

Kemik Kisti (Subperiosteal) implantları


Subperiosteal bölge yani,  yerleşimli anevrizmal kemik kisti, kemikteki diğer yerleşim yerlerine göre nispeten ender görülen bir yerleşim bölgesidir. Bu türler diş eti dokusunun alt kısmına çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden meydana gelir.Diş etinin iyileşmesi ile metal çerçeve  yerine sabitlenir. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarıya çıkar. Buralara implantlar monte edilir. En fazla kullanılan endosteal vida şeklinde olan türleridir.

İmplant Yaptırmak Güvenilir Midir?


Eğer diyabet ve kalp, damar sorunlarınız yoksa implant yaptırmanız da herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması ve halihazırda bulunan kemiğin kalitesi implant yapılmasında dikkat edilmesi gereken diğer husustur. 

Ve en önemlisi tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur . Fakat çene kemik yapısı tam gelişememiş çocuklarda implant yapımı uygun değildir. 

İmplant Kemikle Kaynaşmassa Ne Olur?


 İmplantın kemikle kaynaşmama durumu yok denecek kadar azdır. Fakat bazı durumlarda ortaya çıkabilir.  Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de uygulanabilir. Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...