5 Ekim 2017 Perşembe

İdrar Yolları Hastalıkları, Sistit Hastalığı Nedenleri


İdrar yolları hastalıklarından bahsedeceğimiz yazımızda sizlere ; sistis hastalığından, idrar yolu enfeksiyon belirtilerinden , çocuklarda sistit'ten ve sistin tedavisinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

İdrar Yolları Hastalıkları, Sistit Hastalığı Nedenleri
Her iki böbreğin göbek bölgelerinden 20-25 santim uzunluğun­da yalız kas yönünden zengin, yaklaşık bir kalem kalınlığında birer idrar borusu çıkar ve her biri ayrı ayrı yerlerden, düzkaslarca zengin olan idrar torbasıyla birleşir. Böbreklerin idrar toplayıcı kanallarından gelen idrar, havuzcuğa (pelvis), dökü­lür, oradan da idrar yolları aracılığıyla damla damla idrar tor­basına akar. idrar torbası dolunca, idrar boşaltıcı tarafındaki kapıda bulunan halka kas çalışmaya başlar ve idrar, aşağı id­rar yolundan dışarı boşaltılır. Normal bir kişinin çıkardığı gün­lük idrar yaklaşık 1,5-2 litre kadardır ve idrarın içinde 50 gram kadar katı madde bulunur. İdrar eğer normale göre az veya fazla ise idrar yollarında bir sıkıntı meydana gelmiş olabilir veya enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Prostat hastalığı özellikle erkeklerde idrar yollarında sıkıntı yaratabilmektedir. Ve bu gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. 


İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri 

  • Devamlı idrara çıkma durumu.
  • İdrarın bitmediği hissi
  • İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteğinin var olması
  • İdrara yaparken ağrı veya yanma gibi hislerin görülmesi 
  • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık meydana gelmesi 
  • Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar oluşması 
  • Kanlı veya kirli idrar durumlarının görülmesi
  • İdrarın normalden daha kötü kokması
Bunlarla beraber ateşiniz yüksek, mide bulantısı  mevcutsa hemen doktora başvurmalısınız. Ayrıca mide -karın bölgesinde ağrınız varsa veya  böbrek diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa doktora görünmenizde fayda vardır. Gebelik durumlarında ve 60 yaşı geçtiyseniz aynı durum geçerlidir.

İdrar torbası iltihabı (Kronik Sistit) Çocuklarda Sistit

İdrar torbası, genellikle, bak­teri ve virüsler tarafından etkilenerek iltihaplanır. Kadınlarda idrar yolu çok kısa olduğundan gebelik sırasında idrar torbası iltihabı daha fazla görülür. Gonore gibi bulaşıcı hastalıklarda da idrar torbası iltihabı oluşabilir.

Sistit Belirtileri 

Çok sık idrara çıkmak, idrar yolunda yanma duymak bu durumun başlıca belirtileridir.Ayrıca, idrar kötü kokuludur ve idrarda kan görülebilir. Bazen terleme ve ateş olabilir.

Sistit Tedavi

İdrar tahlili ile kültür yapılarak etken organizma­nın duyarlılığı saptanarak antibiyotik tedavisine başlanır. İltihabın önü alındıktan sonra tüm olasılıklar göz önünde tutularak idrar yolları dikkatle incelenmelidir. Boşaltım sisteminin her ­hangi bir bölümündeki iltihap tüm sağlığınızı etkileyebilir ve böbreklere zarar verebilir. Bu gibi durumlarda idrarı al­kali yapmak için potasyum nitrat karışımıyla bol sıvı veril­melidir.


Yazımız sizler için sadece ön bilgi olduğunu ve sağlık konularında doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Acil şifalar dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...