13 Temmuz 2017 Perşembe

Horlama ve Uyku Apne Sendromu


Bir çok kişi tarafından sıkıntılı bir durum haline gelen horlama  ve uyku apnesi hakkında hazırladığımız bu yazıda horlama ve uyku apnesinin nedenlerini ve tedavisinin nasıl olacağını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


HorlamaHorlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sese verilen isimdir. Bu durum darlık arttıkça daha şiddetli bir hal almaktadır. Toplumda erişkin yaştakilerin yüzde 30-40’ında horlama görülmektedir.  Horlama durumu bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.  Basit horlama, daha çok sırtüstü yatarken ortaya çıkan, yorgunlukla artan kesintisiz bir sestir. Horlama da nefes darlığı yaşanmıyor ve uyku düzeni bölünmüyorsa tehlikeli değildir.  Bununla birlikte horlama yaşın ilerlemesi ve kilo almak gibi nedenlerle yıllar içinde sinsi bir şekilde  uyku apnesi sorununu yol açabilmektedir. 


Uyku Apne Sendromu 


“Apne” Yunanca’da “nefessizlik” anlamına gelir. Uyku apnesi sendorumu uykuda sık sık tekrarlayan nefes durmaları, şiddetli horlama ve bunların yol açtığı bazı belirtiler vardır. Normal kişilerde de apne oluşabilir. Ancak, bir gecelik uyku süresinde en fazla 35, bir saatlik uyku için ise en fazla 5 apne normal kabul edilebilir. Daha yaşlı bireyler de bu sıklık bir miktar daha artabilmektedir. Her nefes durması sırasında kandaki oksijen miktarı azalır ve kalp kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalır. Tansiyon yükselir ve nefes alma tekrar başladıktan sonra bile tansiyon bir süre yüksek kalır. Kalp bazen düzensiz çalışır hatta bir kaç saniye durabilir. Uykudaki ani ölümlerin bazılarından bu kalp durmaları sorumlu tutulmaktadır.

Uykuda nefes durmaları (apne) gece içinde yüzlerce kez tekrarlayabilir. Öyle ki, bazı kişiler toplam uyku sürelerinin dörtte üçünü nefes almadan geçirir.  Bu durum uyku apnesi yaşayan kişilerin yakınları tarafından zor fark edilmektedir.Uyku apnesi  sırasında uyanıklık dönemleri olmaktadır. Bu kısa uyanıklık dönemlerini hasta uyanıklık olarak algılamaz ama bunlar uykunun derinleşmesini ve dinlendirici bir uyku haline gelmesini engeller. Nefes almakta zorlanan hasta harcadığı çaba nedeniyle çok terler, yatakta sürekli dönerek yatış pozisyonunu değiştirir. Yine hastalık nedeniyle genellikle gecede bir iki kez tuvalete kalkma ihtiyacı duyulur. Bunların sonucunda uyku kalitesiz ve yüzeysel bir hale gelir. Bu durum da kişi dinlenme ihtiyacını yerine getiremez. 

Uyku Apne Sendromunun Nedenleri 

Uyku apnesi sorunun bir çok sebebi vardır; 

  • Yapısal olarak solunum yolunun küçük olması
  • Yaşlılarda destek dokuların gevşemesi sebebiyle uykuda solunum yolunun daha da daralması
  • Solunum yolunun çevresindeki dokularda yağ birikimi sonucunda daha dar bir hal alması
  • Nefes alırken burunda bir direnç varsa nefes borusunda ters bir basınç oluşması bu hastalığın sebepleri arasındadır.


 Uyku Apne Sendromunun Sonuçları 


Gece uykusunun dinlendirici olmaması nedeniyle hasta ne kadar uzun süre uyumuş olursa olsun sabah yataktan kalktığında halsiz , yorgun ve bitkin bir şekilde kalkar.  Baş ağrısı yaşayabilmektedir. Yorgunluk gün boyu devam ettiği için unutkanlık ve dikkat eksikliği sebebiyle işinde verimli olamaz, gergin ve sıkıntılıdır. Gündüz saatlerinde uyukladığı için, eğer araç kullanıyorsa trafik kazalarına neden olabilir. Bu hastalık uzun bir süre deva ettiğin de  yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin damarında tıkanıklık sonucu felç gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Uyku Apnesi Sendromu Tanısı 


Sürekli ve şiddetli horlaması olanlar, uykuda nefes durmaları olduğu fark edilenler, yeterli süre uyuduğu halde sabahları yorgun ve uykusunu alamamış halde uyananlar uyku apnesinden şüphe etmeli ve hemen bir uzmana görünmelidir.   Bu durumda kişinin uykusu incelenmeli ve darlığa neden olabilecek etmenlerin teşhisi için kontroller yapılmalıdır. Uyku incelemesinin sonucunda horlama ve uyku apne sendromunun derecesi belirlenir ve tedavi biçimine karar verilir.

Uyku Apnesi Sendromu Tedavisi 


Basit horlama kilo verme, yüksek yastıkta yatma, alkol alımının azaltılması, sırüstü yatmanın engellenmesi gibi  durumlar uyku apnesi durumunu engellemeye yöneliktir.Uyku apne sendromunun derecesi hafifse hava yolunun genişletilmesine yönelik ameliyatlar yapılır. İlerlemiş tıkayıcı uyku apne sendromunda uyku süresince bir çeşit hava kompresörünün kullanılması gereklidir. Burun yoluyla devamlı olarak basınçlı hava veren bu alet, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlar. Aletin uzun süreli kullanımı, aynı zamanda çoğunlukla kilolu olan tıkayıcı uyku apneli hastaların önemli ölçüde kilo vermesini de sağlar ve böylece alete duyulan ihtiyaç zaman içinde ortadan kalkabilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...