5 Ekim 2017 Perşembe

Hipotermi Hastalığı


Hipotermi hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda özellikle hipoterminin yetişkinler için daha riskli olduğunu belirtmek isteriz. Bundan kaynaklı hipotermi belirtileri  ve hipotermi tedavisi hakkında bilgiler vermek isteriz. Yazımız da vereceğimiz bilgilerin faydalı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Hipotermi Hastalığı


Hipotermi, 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen duruma verilen isimdir. Genellikle yağmur, rüzgar, kar veya soğuk suya maruz kalma sonucu meydana gelir ve ölümcül olabilmektedir. 

İnsan vücudu bulunduğu ortamla ısı alışverişine girer ve bu alışverişten ortamın ısısına göre etkilenir. Ortam sıcak ise vücut ısınır, soğuk ise vücut sıcaklığı düşer. Örneğin; bir insan soğuk suya çıplak olarak girdiğinde vücudu suya hızla ısısını verir ve vücut ısı kaybeder.(Termodinamik yasası: iki cisim ısılarını eşitleyene kadar ısı alışveriinde bulunur ) En sıcak havalarda bile çok uzun süre suda kalındığında üşüme olmasının nedeni budur. Ayrıca, birçok deniz kazasında  özellikle soğuk denizlerde oluşan kazalarda boğulmadan önce insanlar hipotermiden kaynaklı hayatlarını kaybetmektedirler. Herkesi bildiği Titanik filmi gerçeklerden esinlenerek hazırlanan bir deniz kazasıdır ve hipotermiden ölenlerin olduğu bir kazadır.

Hipotermi Belirtileri 

Hipotermi vücut ısısının tehlikeli bir şekilde düşmesi olduğundan kişide titreme meydana gelir. Ayrıca soluk almada güçlük, uyku hali, bitkinlik ve eller-ayaklarda ağrı duygusu yaşanmaktadır. 

Yetişkinlerde Hiptermi Riski Daha Yüksek

Yetişkinlerde özellikle yaşlılarda vücut direnci kırıldığı için daha fazla etkiye maruz kalmaktadırlar. Fakat bu durumlar ile başa çıkmak mümkündür. Tüm bu zaviyelerden bakıldığında yaşlıların kendisine artık daha çok dikkat etmesi gerektiği anlaşılacaktır. Yaşlılığın ve yetişkinliğin tabi sonuçları sizi üzmemeli bilakis sadece kendinize daha çok dikkat etmeye sevk etmelidir. Özellikle soğukla mücadeleye ve uykuya daha çok ihtiyacınız olacaktır. 

Soğuk kış günlerinde özellikle yetişkinlerde hipotermia riski daha yüksektir. Hipotermiya vücut ısısının normalin altına düşerek bu seviyede uzun bir süre kalması ile meydana gelen bir durumdur ve yetişkinlerde bu durum ciddi sonuçlar hayati riskler yaratabilmektedir. 

Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte artan rahatsızlıklar ve ilaç tedavileri kişinin soğuğa karşı reaksiyonunu olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra yetişkinler gençlere oranla daha az aktif oldukları için vücut ısıları da o oranda düşük olur. Bu durum da yetişkinlerde hipotermia riskini arttırır. Hipotermia belirtileri arasında konuşmada güçlük, bilinç bulanıklığı veya uyku hali, titreme, kol ve bacaklarda sertlik ve ağrı durmunun oluşması, nabızda zayıflama, yavaş reaksiyonlar, vücut kontrol kaybı yer almaktadır.

Hipotermi Tedavisi

Hioptermi tedavisinde kişinin vücut sıcaklığı yavaş yavaş arttırılmalı ve kişi sıcak bir ortama alınmalıdır. Ayrıca hipotermi kişinin organlarına da zarar vereceği için hemen doktora ulaşılmalı ve sonrasında gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Hipotermiden korunmak için ise  ; 

  • Havalar soğumaya başladığında mutlaka birkaç kat giyinmeye ve soğuk rüzgarlardan korunmaya dikkat edin. Bu katmanlar vücut ısısının düşmesini engelleyecektir. Dışarı çıkarken şapka, atkı, eldiven giymeyi ihmal etmeyin.
  • Evde kıyafetlerinizin altına yünlü ve uzun iç çamaşırları giyin. Çorap ve terliksiz dolaşmayın. Ayrıca omuzlarınızı sıcak tutmak için bir battaniye veya şal kullanabilirsiniz. 
  • Evinizin sıcaklığının 20 C üzerinde olmasına dikkat edin. 20 C altındaki sıcaklık yetişkinlerde hipotermiya sorununa yol açabilir.
Bu önlemler özellikle yetişkinler tarafından alınması gereken önlemlerdir.


Bu gibi durumlarda ilk yardım bilginiz yoksa mutlaka acil servise danışmanız  ve kişiyi hastaneye en hızlı yolla götürmeniz gerekmektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...