16 Temmuz 2017 Pazar

Hamilelikte Bel Ağrısı


Gebelik döneminde anne adayları bir çok sorunlar karşı karşıya kalabilmektedirler. Bunların en yaygını hormonsal değişimden kaynaklı psikolojik bozukluklardır. Ayrıca anne adayları gebelikte bel ve baş ağrısı gibi fiziksel sıkıntılarda yaşayabilmektedirler. Bu yazımızda değineceğimiz bu konulara aşağıda ayrıntılı bir şekilde ele almaktayız. İyi okumalar dileriz.


Hamilelikte Bel Ağrısı  


Gebeliğin son günlerinde daha çok görülen bu tip ağrıları da vücudun kendisini doğuma hazırlaması olarak nitelendirmek doğ­ru olur. Bu ağrılar eklemlerdeki gevşeme ile ilgilidir. Öte yandan sinirleri etkileyen olayların da ağrılar üzerinde önemli bir etken ol­duğu kesin olarak bilinmektedir. Bel ve sırt ağrıları  hamile kadınların rahat ayakkabılar giymesi , hafifi egzersizler yapması ve rahat bir yerde uzanması/ uyuması gerekmektedir.  

Hamilelikte Baş Ağrısı 

Gebelik süresince her kadının bu tür şikâyetleri olabilir. Baş ağrısının önemli nedenlerinden biri kadındaki metabolizma deği­şikliğidir ve doğumdan sonra geçer. Başı ağrıyan gebe kadın ke­sinlikle tansiyonunu ölçtürmeli ve ardından doktorun önerilerini dinlemelidir. Ayrıca hafif ağrı kesiciler kullanılabilinir. Ağrılar uzun  olsa bile doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır. 

Hamilelikte Psikolojik Bozukluklar


Bazı durumlarda gebelik, ruhsal dengenin bozulması için önemli bir etkendir. Özellikle doğum ve annelik hakkında yeteri kadar eğitilmemiş bir kadın, zaman zaman aklına gelecek birçok sorulara karşılık veremeyecek ve tek kelime ile bunalacaktır. Ayrıca, çevrenin kendisine yaptığı yalan yanlış telkinler eğitil­memiş bir anne adayının ruhsal dengesini de bozacaktır. Her şeyden önce gebeliğin ve doğumun normal bir olay olduğunu kabul etmek gereklidir. Gebelik  döneminde değişen hormonal denge anne adaylarını yeterince sıkıntılı bir sürece sokmaktadır. 

Günümüzde ilerleyen tıbbi ve teknik olanaklar sayesinde  doğumlar daha az hatta çok az riskler ile gerçekleşmektedir. Ve bazı sorunlar öngörülebilir olduğundan erken müdahale edilebilmektedir. Eğer genç anne adayı, kendisini ya bir doktor ya da bir ebe­nin öğütlerine göre ayarlarsa o zaman korkunun ne kadar gerek­siz olduğunu anlayacaktır. Öte yandan konuyla ilgili olarak yazıl­mış kitaplar yoluyla da bu eğitim yapılabilir.

Burada anne adayının eşine de büyük görevler düşmektedir. Eş anne adayını sakin tutmalı ve stres ortamını yumuşatmalıdır. 

Gebelikte rastlanan ruhsal rahatsızlıklar ruh hekimleri tarafın­dan tedavi edilebilir. Normal sınırlar içinde kalan depresyonlar, en çok görülen ruhsal bunalımlardır.  Bu bunalım anne adayında sağlıklı bebek dünyaya getirme isteğinden kaynaklanmaktadır. 

Burada doktorun vereceği öğütler, kocanın ve çevrenin olumlu etkileri genç anne adayına yardımcı olacaktır.  Unutmamak gerekir ki kadınlar gebelik döneminde bir çok sıkıntı yaşamaktadır ve bu son derece doğaldır.


Gebelik döneminde annelerimizin karşılaşacağı diğer sorunlar için ayrıca aşağıdaki yazılarımız size yardımcı olabilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...