18 Temmuz 2017 Salı

Halluks Valgus Nedir?

Genelde ayak baş parmağının kenarında meydana gelen kemiksi çıkıntıya  Halluks Valgus denilmektedir. Bu durum bazen ayakkabıların ayağa basınç uygulaması ile acı verici olsa da çoğu insan  bu durumun görünümünden de şikayet etmektedir. Bu makalede Halluks Valgus hakkında bilgiler verilecek ve bu durumun tedavisi hakkında açıklamalar yapılacaktır. İyi okumalar dileriz. 

Halluks Valgus 


İnsanlar bir Halluks Valgus ayağın ayak başparmağının yanında bir şişlik olduğunu düşünür. Bununla birlikte, Halluks Valgus görebildiklerimizden daha derine iner. Cilt kırmızı olsa da, Halluks Valgus aslında ayağın anatomisinde bir değişikliği yansıtmaktadır. Halluks Valgus zamanla olur. İkinci parmağı işaret eden ayak başparmağı olarak başlayan durum, ayaktaki kemiklerin fiili hizasındaki değişikliklerle sona erer.  

Kimlerde Halluks Valgus  Olma İhtimali Yüksektir ? 


Herkes Halluks Valgus bulunabilir, ancak kadınlarda daha yaygındır. Düz ayakları olan kişilerin, Halluks Valgus neden olduğu ayak değişikliklerinden dolayı Halluks Valgus alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, 10-15 yaş arası kızlarda ortaya çıkma eğiliminde olan ergenlik Halluks Valgus adı verilen bir durum da vardır. 

Halluks Valgus Nedenleri 


Halluks Valgus genellikle ailelerde koştukları gibi kalıtsal olabilir. Bu, insanların hatalı bir ayak şeklini devralabileceklerini göstermektedir. Ek olarak, uygun olmayan ayakkabılar Halluks Valgus'a neden olabilir. Bunyonlar dar, sıkı oturan veya çok küçük olan ayakkabılarla daha da kötüleşir. Halluks Valgus  ayrıca artrit gibi enflamatuar koşullar neden olabilir.

Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?


Birçok insan Halluks Valgus oluşumunun erken evrelerinde semptomlar yaşamaz. Belirtiler genellikle Halluks Valgus  kötüleştiğinde ortaya çıkar ve gözle görülürdür. Ayrıca ayakkabı giyerken belirtiler göstermektedir. Bunlar, ayak parmaklarını ve / veya yüksek topuklu ayakkabıları sıkıştıran ayakkabıları içerir. Belirtiler ortaya çıktığında, şunları içerebilir:


 • Fiziksel rahatsızlık veya ağrı.
 • Yanma hissi.
 • Kızarıklık ve şişme.
 • Olası uyuşukluk.
 • Yürüyüşte zorlanma.

Halluks Valgus  Teşhisi 


Genel olarak, gözlem Halluks Valgus teşhisi için yeterlidir, çünkü ayak başparmağının tabanında açıktır. Ancak doktorunuz, ayağın deformitesinin derecesini gösterecek X-ışınları ile tenkit yapabilir.

Halluks Valgus Tedavisi 


2 şekilde Halluks Valgus  tedavisi vardır. 

Cerrahi olmayan tedaviler


Halluks Valgus  için cerrahi olmayan tedaviler şunları içerebilir:

 • Uygun ve ayak parmağı yeterli alana sahip ayakkabı giymek
 • Ayakkabıları büyütmek için profesyonelce germe ve ayakkabı kalıbı kullanmak.
 • Ağrıyı yumuşatmak için Halluks Valgus  yastıklarını Halluks Valgus  üzerine koymak.
 • Uzun süre boyunca ayakta durmayı gerektirecek ve  ağrıya neden olan aktivitelerden kaçınmak.
 • Gerektiğinde asetaminofen veya nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAIDS) gibi ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanmak.
 • Enflamasyon ve ağrıdan kurtulmak için buz kullanmak.
 • Ismarlama ortez cihazlarının kullanılması.

Cerrahi tedaviler


Cerrahi olmayan tedaviler rahatlama sağlayamazsa ve yürümede sorun yaşıyorsanız veya aşırı acı çekiyorsanız cerrahi tedavi ile Halluks Valgus  önerilebilir. Başparmağını doğru anatomik pozisyonuna getirmek için cerrahi kullanılabilir. Ameliyat sırasında kemikler, bağlar, tendonlar ve sinirler doğru sıraya konur ve tümseği çıkarılır.   Halluks Valgus düzeltme işlemlerinin çoğu aynı gün yapılabilir. İşlemin türü fiziksel sağlığınıza, ayak deformitesinin derecesine, yaşınıza ve aktivite seviyenize bağlı olacaktır. İyileşme süresi, hangi prosedür veya prosedürlerin gerçekleştirildiğine bağlı olacaktır.  


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...