31 Temmuz 2017 Pazartesi

Günlük Cilt Bakımı


Cilt sağlığı oldukça önemli bir konudur ve cilt bakımında cilt sağlığı için olmazsa olmazlardandır.  Bu yazımızda günlük cilt bakımı rutininden , yağlı cilt , kuru cilt  ve karma cilt bakımında da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır? Cilt bakımı için ilk önce cildinizi tanımalısınız. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmek cilt bakımında size avantaj sağlayacaktır. Cilt tipinizi bilmeniz ; 
  • Cilt tipine uygun ürünleri seçmenizde yararlı olacaktır. 
  • Çevreden  kaynaklı ve cildin kendi yapısından kaynaklı cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerini temizlemeniz gerekmektedir. 
  • En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi gerekir. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmek açısından önemlidir.
  • Güneşin UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kremler kullanmak gerekir.
  • Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.


Cilt Tipine Göre Bakım 

Cilt tipinin bilinmesi ile cildinizin ihtiyacı olan şeyi bileceksiniz. Aşağıda yağlı ciltlere bakım, kuru ciltlere bakım ve karma ciltlere bakım olarak konular ayrı ayrı ele alınmıştır. 

Yağlı Ciltlere Bakım 


Yağlı cilt parlaktır ve çoğunlukla cilt gözenekleri açıktır. Yumuşak bir kağıt mendil ile silindiğinde mendilin üzerinde lekeler kalır. Yağlı cilt hasta cilt olarak kabul edilir. Sivilce çıkması için müsait bir cilt yapısına sahiptir.  Çabuk kirlenir.  Bundan kaynaklı gündüzleri korunması ve bakımının yapılması gerekir, geceleri ise hava ile temas edebilmesi için açık bırakılması yani temizlendikten sonra yatılması gerekir. Yağlı cildin günlük temizliği su ve sabunla yapılabilir. Fakat kükürtlü sabun kullanmakta fayda vardır.

Kuru Ciltlere Bakım 


Kuru cilt gergin, ince ve saydamdır. Hatta bazen bakıldığında kılcal damarlar cildin altından görünür.Bazen pul pul soyulur. Kağıt mendil ile silindiğinde kağıdı lekelemez.

Kuru ciltle suyla fazla temas etmemelidir. Sabun yerine cildinizi bir temizleme kremi ile temizlemeniz daha uygundur. Bu kremlerin bazıları cildi sabundan daha iyi temizler. Akşamları cildinizi badem yağı veya yağlı bir kremle nemlendirip kalan fazla yağları kağıt mendil ile temizlemeniz cildinizin yağ dengesini koruyacaktır.

Karma Cilt Bakımı

Karma cilt tipinde genellikle yanaklar kuru, burun, çene, alın yağlıdır. Bu tip ciltler en çok rastlanan cilt tipidir ve bakımı diğer cilt tiplerine göre biraz daha zordur. Çünkü, yağlı olan kısımların bakımı yağlı cilt tipinin bakımı gibi, kuru olan kısımların bakımı ise kuru cilt tipinin bakımı gibi yapılmalıdır.


Cilt bakımından bitkisel yağlar ve vitaminlerin kullanımı son derece yaygındır.Eğer bu konular hakkında bilgi almak isterseniz örnek yazılarımız aşağıda yer almaktadır.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...