18 Temmuz 2017 Salı

Ginseng (Panax) Bitkisi


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda sizlere Ginseng (Panax) bitkisi hakkında bilgi vereceğiz. Ginseng (Panax) bitkisinin yaralarını da aktaracağımız bu yazımızın size yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Ginseng (Panax) 

Ginseng’in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ginseng vücut direncini arttırmakta bağışıklık sistmemini korumaktadır ve zihinsel dinleme sağlamaktadır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ginseng erkeklerde hormonal gelişmeye yarımcı olduğu kadar kadınlarda zihinsel gelişime de katkıda bulunmaktadır. Ginseng Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.Ginseng (Panax) Yararları 

  • Ginseng’inin kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, ve böbrekler üzerinde etkili bir yapısı vardır. 
  • Ginseng kan damarlarının açarak ereksiyon sürecinin rahat olmasını sağlar. 
  • Karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. 
  • Araştırmalar, Ginseg'in stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. 
  • Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olur ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatır ve hatta engeller. 
  • Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderir. 
  • Bağışıklık sistemini  korumanın yanı sıra kalp damar sağlığını korumaktadır.
  • Antitoksidan özellikleri ile hücreleri zararlı toksinlere karşı korumaktadır. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...