31 Temmuz 2017 Pazartesi

Gebelikte Çatlaklar ve Cilt Bakımı


Gebelik döneminde bir çok komplikasyonun yanı sıra cildinizde de değişimler meydana gelmektedir. Bundan kaynaklı hazırladığımız bu yazımızda öncelikle alıntı şeklinde gebelik döneminde cilt bakım maskelerini size yararlı olması için paylaşacağız. Ardından gebelik döneminde en çok görülen çatlak oluşumunu ve tedavisini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Gebelikte Cilt Bakımı


Hamilelik döneminde cilt problemleri artar ve cildin nefes alması önem kazanır. Bu yüzden yatmadan önce cildinizi temizlemeli ve yüzünüze besleyici kremler sürmeniz önerilir. İşte uygulayabileceğiniz bazı bitkisel maskeler:
  • Bir limonu kabuklarıyla birlikte robottan geçirerek püre yapın. İçine biraz su ekleyerek yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve temizleyin. Böylece gözenekleriniz temizlenerek, cildiniz canlanır.
  • Cildinizi temizlemek için bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı susam yağı ve 3 - 4 damla limon suyunu iyice karıştırıp, yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika bekleyin.
  • Cildinizin çok çabuk kuruyorsa 5 - 6 tane çileği ezerek sütle karıştırdıktan sonra yüzünüzde 10 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.
  • Cildinizi tazelemek için 1 ölçek bal, 3 - 4 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve bol suyla yıkayın.
  • Ferahlık ve arınma hissi için 1 elmayı sütte pişirin ve ezerek püre yapın. Yüzünüzde 20 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.
  • Yağlı ciltler için arındırıcı etkiye sahip salatalık idealdir. Yarım avokado, yarım salatalık, 1 yumurta beyazı ve çok az sütü blenderden geçirin. Buzdolabında biraz soğuttuktan sonra maskeyi yüzünüzde 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.
  • 1 adet muzu biraz sütle püre yaparak yüzünüze sürdüğünüzde, yumuşacık bir teniniz olacaktır.
  • Cildiniz için en ideal koruyucu baldır. 1 limonun suyuna, 3 çorba kaşığı bal ve biraz da gliserin ekleyin. Yüzünüzde 15 dakika bekledikten sonra yıkadığınızda, cildinizi sağlıklı bir şekilde nemlendirmiş olursunuz.
  • Diğer maskeleri haftada bir, bu maskeyi ise ayda bir kez uygulayabilirsiniz.
( kaynak: https://ilkadimlarim.com/post/hamilelik-doneminde-bakim-ve-guzellik-213 )Hamilelikte Çatlak OluşumuHamilelik dönemi çeşitli hormonal değişimleri, hızlı kilo almayı beraberinde getirir. Bundan kaynaklı cilt gerilir ve çatlaklar meydana gelir.  Genelde cildimizdeki kollajen ve elastin denen dokulardaki kopmalar ve yırtılmalara bağlı olarak açığa çıkan bir sorundur vücut çatlakları.Genelde hamilelik döneminde kadınlar bu çatlaklara karşı önlemler alırlar. Fakat bu durumdan kaçma ihtimali yoktur. Sadece çatlak oluşumu görünümü azaltılabilinir ve cilt çatlaklarının az olması sağlanabilir.
Cilt Çatlakları
Cilt çatlağı denen doğum çatlakları tedavisi oldukça zor deri kusurlarından birisidir. Çatlaklar genellikle cildimizde önce küçük pembe izler olarak açığa çıkar ve zamanında kolajen ve elastin artışı sağlanamazsa o dokular yırtılarak, yarık şeklinde beyaz görünümlü çatlakları meydana gelir.Hamilelik çatlağı olarak adlandırılan bu durum gebelik döneminde görülebileceği gibi, hızlı kilo alıp verme, diyetler, gelişim döneminde ve  ergenlikte meydana gelirler. Ayrıca vücut geliştirme sporları yapanlarda ve genetik yatkınlığı olanlarda gözükmektedirler. 

Unutulmamalıdır ki karın çatlakları gibi cilt sorunlarında ilk evrede müdahale edilmesi hayati öneme sahip. Çatlaklarda erken müdahale çatlağın oluşumu engelleyebilmekte veya daha az çatlaklara sahip olmamızı sağlayabilmektedir. Hamilelikte Çatlaklarına Doğal Çözüm
Hamilelik çatlakları,  başlangıç süreçlerinde özellikle C vitamini (l-ascorbic acid) ve A vitamini (retinol) gibi kolajen ve elastin sentezini arttıran iki hayati vitaminle ve kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve e vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 vitamini (bepantenol) yada B3 vitamini (niyasin) gibi vitaminlerle cilde bakım yapılması  ile görünümde azalmalar meydana gelmekte veya çatlak oluşumu engellenmektedir. 

Ancak hamilelik süreçlerinde biyolojik yapının sürekli değişime maruz kalması ve hormonal değişimler çoğu zaman ortaya çıkan çatlağın bahsi geçen bitkisel yağ ve vitaminler kullanılsa da geçmesi mümkün olamamakta ve daha etkili tedavi yöntemi uygulamak gerekmektedir  Zaten çatlak kremi kullanan bir çok kadının ortak şikayeti bu çatlaklarda bir işe yaramamasıdır. Saf vitaminler ve yağlar kremlere oranla çok  daha etkilidir. Ancak genelde çatlak oluşumu sırasında gerekli özen ve bakımı göstermeyen kadınlar, çatlakların giderilmesini dahi bir iki kremle yapabileceklerine inanırlar. Oysa bu oldukça zordur.

Hamilelik Çatlaklarında İlk Yapılması Gerekenler
Hamilelik çatlağı ciltte ilk olarak beyaz renkli çizgiler olarak ortaya çıkar. Daha sonra bu lekelerin kenarları kızarabilir veya morarabilir. Çatlağın hamilelik sürecini sıkıntıya sokacak bir iç hastalığın belirtisi olup olmadığına dönük tanı ve teşhis aşamasından sonra ilk evrede kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve E Vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 bepantenol yada B3 niyasin gibi vitaminlerle masaj yöntemiyle çatlağın olduğu bölge nemlendirilmelidir.Bu uygulamanın kolajen ve deri liflerinin hareketlenmesi sağlayarak, ciltte yenilenmenin artması, hücre dokularının ve kan dolaşımının hızlandırılmasıyla, çatlağın gelişmesinin önüne geçilebilir ve cildin yapısına bağlı olarak çatlakta büyük bir iyileşme meydana gelebilir.

Çatlak Tedavisi
Hamilelik çatlaklarında bir dizi tedavi yöntemi mevcuttur. lazerle çatlak tedavisinde lazerin ışınlarından yararlanılırken, dermabrazyon ve dermaroller gibi yöntemlerde, cildin aşındırılmasına bağlı olarak çatlağın yok edilmesini amaçlanır. Mezoterapide vitaminler cilt altına emdirilerek sonuç alınmaya çalışılır. Fototerapi, karboterapi,  gibi yöntemlerde çatlakların tedavisi için oldukça sık kullanılır. Ancak klinik yöntemlerin de başarısı olsa dahi fiyatından kaynaklı daha az tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bazılarının etkisi ise azdır. 

Kimyasal peeling uygulamaları dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemidir ve genellikle hem yüksek maliyetli hem de sonuç olarak çok etkili değillerdir. Çatlak tedavisi zor bir süreç bu yüzden hem gerekli özeni göstermekte hem de bakım yapmakta büyük yarar vardır.  Bu yüzden yapılacak detaylı kimyasal peeling bakımlarıyla çatlaklarınızı giderebilirsiniz.

Çatlak Tedavisinde Kimyasal Peeling
Cildin tabakalar halinde soyulmasını sağlayarak, çatlak olan bölgelerdeki cildin yenilenmesini sağlayan kimyasal peeling uygulamalarında öne çıkan en etkili yöntemin TCA-Kimyasal Peeling yöntemidir. 

Saf asit formunun belirli oranlarda çözeltilmesiyle peeling ürünü haline getirilen TCA asiti, sürüldüğü bölgede cildi yakarak  ölü derinin soyulmasını sağlar ve  ciltten atlmasını eşlik eder, uyarıcı asidik yapısı, kolajen üeretimini ve elastin liflerini tetikleyerek yeni deri oluşumunu hızlandırır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...