31 Temmuz 2017 Pazartesi

Evde Diş Beyazlatma


Diş sağlığı oldukça önemli bir konudur. Beyaz dişler ise diş sağlığının göstergesi olmanın yanı sıra , güzel bir görünümünde simgesidir. Bu yazımızda evde diş beyazlatma hakkında bilgi vereceğiz. Diş temizliğinizi ve diş beyazlatma ürünlerini yazacağımız yazımızda bitkisel diş beyazlatma yöntemlerine de değineceğiz. İyi okumalar. 

Evde Diş Beyazlatma

Dişlerimiz yediklerimizden ve içtiklerimizden özellikle çay ,sigara ve kahve tüketiminden dolayı sararmaya başlar. Dişlerimizi hem kendi açımızdan hem de diğer kişiler tarafından hoş karşılanmalıdır. Bu nedenden dolayı evde olan malzemeler ile de dişlerimizi beyazlatabiliriz. Diş beyazlatıcı macun, karbonat, sofra tuzu, gliserin diş beyazlatmasında kullanılan malzemelerdir Gliserin dişlerde olan mikropları temizleyerek, dişleri temizlemektedir. 

Diş temizliği


Evde diş beyazlatma işlemlerinden evvel diş temizliğinin iyice sağlanması gerekmektedir. Diş temizliği  ilk kullanacağınız malzeme diş fırçası ve macunu olacaktır. Yeterli florür içeren macunlar dişlerinizi korur ve yumuşatır. 

Evde Diş Beyazlatıcı

Aşağıdaki maddeleri kullanarak evde  dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. 

Karbonat

Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları dişlerinizden uzaklaştırır, ağızdaki plak tabakasını (diş taşı) temizler.

Sofra Tuzu

Karbonat kadar güçlü olmasa da, sofra tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın, tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda, diş eti iltihabındaki ödemi azaltmaktadır. 

Gliserin

Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır.  Bakteriklere karşı koruma sağlayan gliserin dişlerinizi beyazlatmanızda yardımcı olur. 


Adaçayı ve tarçın
Bir çay kaşığı adaçayı ile bir çay kaşığı toz tarçına birkaç damla limon damlatın. Bir fincanda iyice karıştırdığınız malzemelerle dişlerinizi fırçalayın. Haftada 3 kez tekrarlayın.  

Çilek dişleri parlatır
Orta büyüklükte bir çileği iyice ezin ve dişlerinizi fırçalayın. Bir hafta boyunca her gece yatmadan önce tekrarlayın. (Kaynak: http://hthayat.haberturk.com/saglik/organik/haber/1034635-evde-dis-beyazlatma-yontemleri)

Bitkisel Diş Beyazlatma


Bitkilerle diş beyazlatmak mümkündür, ada çayı bitkisi ve limon suyu diş beyazlatmada kullanılabilinir. 1 çay kaşığı kurutulmuş ada çayı, 1 çay kaşığı karbonat ve yeteri kadar limon suyunu macun haline getirip dişlerinize uygularsanız dişlerinizin hem sağlığını katkı sağlamış hem de beyazlatmış olursunuz .


Diş bakımınız ile alakalı olarak Diş Çürümesi Önlenebilir mi ? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...