31 Temmuz 2017 Pazartesi

Erkeklerde Cilt Bakımı


Cilt bakımı genelde kadınlar ile ilişkilendirilse de erkeklerde de cilt bakımı oldukça önemlidir. Özellikle düzeni tıraş olan erkekler için yüz cildi bakımı aksatılmamalıdır. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere erkek cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini ve erkek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususları aktaracağız.  

Erkek Cilt  Bakımı Nasıl  Yapılır ? 

Cilt ve saç bakımında artık erkeklerde kadınlar kadar dikkat etmektedirler. Bundan kaynaklı günümüzde erkekler içinde kozmetik ürünleri bir hayli artmaktadır. Erkekler cilt bakımları söz konusu olduğunda kadınlara oranla daha şanslılar. Çünkü ciltleri kadınlara nazaran daha az özen gerektirir. Aslında erkeklerin zorunlu olmadıkça kişisel bakım ürünlerine rağbet etmediklerini görebiliyoruz.

Erkek cildinin yapısı kadınınkinden farklıdır. Sebum salgılanması erkeklerde daha fazla. Ergenlik döneminde başlayan sebum salgılanması, yetişkinlik çağında maksimum seviyeye ulaşıyor, 60 yaşından itibaren de azalarak, cildin kurumasına yol açıyor.

Cilt temizliği demek cildi nemlendiren etkilerden tamamen kurtulmak demek değildir. Kendi koruyucu ve nemlendirici üst tabakasından mahrum bırakılan cilt kendini saldırıya uğramış hissedecek ve daha çok salgı üreterek bu saldırıya karşı koymaya çalışacaktır.

Tıraş cildi yıpratan bir süreçtir. Özellikle sivilce oluşumu olan bölgelerde kanamalara ve yararlara neden olur. Tıraş esnasında özen gösterilmezse yüzün ter ve sebumdan oluşan koruyucu tabakasından mahrum edilen cilt gerginleşir, soğuğa karşı dayanıksızlaşır ve kuruyarak dayanıklılığını ve gerginliğini kaybeder. Bu nedenle erkeklerin de ciltlerine özen gösteren temel bakım alışkanlıkları edinerek bunu sürdürmeleri ciltlerine ömür boyu genç görünüm sağlayacaktır.

Deri katmanları içerisinde bulunan bezlerden salgılanan sebum, cildi koruyucu etkisi olan bir nem ve yağ tabakası oluşturuyor. Ancak sebum salgılanmasının bazı yan etkileri de var. Sebum, porların genişlemesine ve burun kanatlarının iki yanında küçük siyah noktacıkların, minik yağ keseciklerinin oluşmasına sebep oluyor. Erkeklerin ciltleri ile ilgili en büyük estetik kaygılarından biri de işte bu nokta ve keseciklerdir.

Erkek Cilt Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

  • Sigara içmek cildi yaşlandırmaktadır ve erkekler kadınlara nazaran daha fazla sigara tüketmektedir. Sigara içiminin azaltılması gerekmektedir. 
  • Güneşin UVA ve UVB ışınlarından cildi korumak gerekmektedir. 50 spf güneş kremleri/koruyucuları kullanılabilinir. 
  • Cildinizi her gün nemlendirmelisiniz.
  • Sivilce ve siyah noktalar bilinçsiz bir şekilde sıkılmamalıdır. 
  • Her hafta cilt ve yüz maskesi veya cilt ve yüz için peeling yapabilirsiniz. 
  • Uzun süre klimalı ortamlarda bulunmayın.
  • 3 günde 1 eriyinceye kadar bir buz kalıbını cildinizde gezdirerek dolaşımı hızlandırın.
  • Su sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu kadar güzel bir cildin de anahtarıdır. Günde mutlaka 2-3 litre su içmeye özen gösterin.
Kaynakça


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...