18 Temmuz 2017 Salı

En uygun diyet için 10 ipucu


Sağlıklı yaşam en önemli konulardan bir tanesidir. Sağlıklı yaşamın adımlarından bir tanesi de sağlıklı bir kilo vermedir. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere diyet ve sağlıklı kilo verme yöntemlerini , zayıflamak için önerileri paylaşacağız. İyi okumalar dileriz. 

Diyet ve Sağlıklı Kilo Verme


Bununla yüzleşelim ; internette hızlı bir şekilde nasıl kilo verileceği ve nasıl şekil alacağına dair çok miktarda bilgi var. Kilo vermek ve saklamak için en iyi ipuçlarını arıyorsanız, bu sonsuz sayıda tavsiye kafa karıştırıcı olabilir.  Çiğ gıdaları besleyen diyetlerden, hazır ambalajların etrafında dönen yemek planlarına kadar, her gün yeni bir kötü beslenme biçimi ortaya çıkıyor. Sorun şu ki, çok kısıtlayıcı diyetler ve eleme yemek planları büyük olasılıkla kısa süreli kilo kaybına yol açacak olsa da, çoğu insan  bir kaç haftada bu diyetleri bırakıyor.  Bir haftada bir kilo diyetini takip ederek  4.5 kg  kaybetmek cazip gelebilir, gerçek şu ki bu tip kilo kaybı genellikle sağlıksız ve sürdürülemez.Güvenli ve başarılı kilo kaybının asıl anahtarı, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayan ve yaşamınızı sürdürebileceğiniz sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.  Aşağıdaki ipuçları, sizi tekrar yola sokmanın ve kilo ve fitness hedeflerinize doğru ilerlemenin sağlıklı ve gerçekçi yollarıdır. 


Zayıflamak için Öneriler 


 • Bir egzersiz planı yapmalısınız. 
 • Bütün besin gruplarından derlenmiş vitamin ve minerallerce zengin, protein kaynakları olan bir diyet menüsü hazırlamalısınız. 
 • Egzesiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Metobolizma hızlanması için önemlidir. 
 • Yavaş ama istikrarlı bir kilo kaybı  sizin için önemlidir.
 • Yemek porsiyonlarının kontrolünü sağlamalısınız.
 • Yemek aralarında ufak atıştırmalar yapmalısınız.
 • İlaç desteği almamak gerekir.
 • Sevdiğiniz yemek ve içeceklerden küçük porsiyonlarda tüketmelisiniz. 
 • Bilimsel olarak ilerlemeli kulaktan duyma diyetler yapmamalısınız. 
 • Bir destek planına sahip olmalısınız.
 • Çokça su içmeniz gerekmektedir. 

Diyet için 10 Öneri 


 1. Kahvaltı atlamak kilo vermenize yardımcı olmaz. Temel besin maddelerini kaçırırsınız ve gün içinde daha fazla aperatif yiyebilirsiniz, çünkü aç hissedersiniz. Gün boyunca düzenli zamanlarda yemek yapmak kalorileri daha hızlı yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yağda ve şekerde yüksek yiyeceklerde atıştırmaya olan cazibeyi de azaltır.  
 2. Meyve ve sebze, kalori ve yağ bakımından düşüktür ve başarılı kilo kaybı için lif vb. 3 temel bileşenlerinde yüksektir. Ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içerirler.  
 3. Aktif olmak kilo vermek ve onu korumak için anahtardır. Birçok sağlık yararı sağlamanın yanı sıra , egzersiz sadece diyet yoluyla kesemeyeceğiniz fazla kaloriyi yakmaya yardımcı olabilir. Sevdiğiniz bir aktiviteyi bulun ve rutininize uyum sağlayabilirsiniz .  
 4. Bol miktarda lif içeren yiyecekler, kendinizi tam olarak tok hissetmenize yardımcı olabilir, bu da kilo vermek için mükemmeldir. Elyaf sadece meyve ve sebze , yulaf, kepekli ekmek, kahverengi pirinç ve makarna , fasulye, bezelye ve mercimek gibi bitkilerden elde edilir. 
 5. Gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı bilmek daha sağlıklı seçenekleri belirlemenize yardımcı olabilir. Belirli bir gıdanın kilo kaybı planında günlük kalori ödeneğinize nasıl uyduğunu öğrenmek için kalori bilgisini kullanın.  
 6. Daha küçük tabaklar kullanmanız daha küçük porsiyonlar tüketmenize yardımcı olabilir. Daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak, yavaş yavaş aç olmadan ufak porsiyonlar tüketmeye alışabilirsiniz. Mide, beynin dolu olduğunu söylemesi yaklaşık 20 dakika sürüyor, bu yüzden yavaşça yiyin ve kendinizi tam olarak hissetmeden yemeyi bırakın. 
 7. Kilo verme planınızdan, özellikle de sevdiklerinize ait yiyecekleri yasaklamayın. Yiyecekleri yasaklamak sadece onları daha fazla istemenizi sağlayacaktır. Günlük kalori ödeneğinizde kaldığınız sürece ara sıra muameleden zevk alamaman için hiçbir sebep yok . 
 8. Günahaları önlemek için, evde, çikolata, bisküvi, cips ve tatlı gazlı içecekler gibi abur cuburları stoklamaya çalışmayın. Bunun yerine, meyve, tuzsuz pirinç kekleri, yulaf kekleri, tuzsuz ya da şekersiz patlamış mısır ve meyve suyu gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. 
 9. Standart bir kadeh şarap, bir parça çikolata olarak çok fazla kalori içerebilir. Zamanla, çok fazla içme, kilo alımına kolayca katkıda bulunabilir.  
 10. Hafta içi kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıklarınızı planlamaya çalışın, kalori ödeneğine bağlı kaldığınızdan emin olun. Haftalık bir alışveriş listesi hazırlamak yararlı olabilir.

Yardımcı olması açısından Zayıflama Tüyoları başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...