5 Ekim 2017 Perşembe

Elma Tipi Şişmanlık


Elma tipi şişmanlık hakkında hazırladığımız yazımızda ; kilonun zararlı etkilerinden de bahsetmek adına kilo ve tansiyon durumuna, kilo ve damar tıkanıklığına değineceğiz. Ayrıca kilo verme ve yağ yakımı hakkında da kısa bir bilgi vereceğiz. Yazımız umarım yararlı olur iyi okumalar. 

Elma Tipi Şişmanlık


Şişmanlık hakkındaki bilgiler oldukça değerli. Mesela siz şişmanlık sonucunda kanser riski ile baş başa kalacağınızı biliyor muydunuz? Ya da beden kitle indeksi nedir? Yağlar genellikte nerede toplanır, bu erkek-bayan arasında farklılık gösteriyor mu? gibi soruların cevabını sizde merek ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.


Genellikle kadınlar “armut tipinde”, erkekler “elma tipinde” kilo almaktadırlar ve şişmanlamaktadırlar.  Armut tipi şişmanlık, yani kalçada yağ toplanması o kadar tehlikeli olmasa da yine de şişmanlık olduğu için yaratacağı olumsuzluklar vardır. Bel çevresinde toplanan yağ, metaboliz­mayı daha kötü etkilemektedir. İyi kolesterolü düşürüyor, trigliseridi ve şekeri yükseltiyor ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor elma tipi şişmanlık, bundan kaynaklı önlem almak gerekiyor. 


Kilo ve Tansiyon

Şişman olma durumunda riskin başladığı belirli sınırla mevcuttur. Bel çevresi erkeklerde 102 cm’yi, kadınlarda 88 cm’yi geçmemesi gerekiyor. Son zamanlarda bu ra­kamlar daha da düşürüldü. Erkeklerde 95 cm’den sonra kalp hastalığı riskinin başladığı ülkemizdeki araştırma­larda da gösterildi.

Beden kitle indeksi şişmanlıkla ilgili genel bir fikir verir. Kilogram olarak vücut ağırlığının, metre olarak boyun ka­resine bölünmesiyle elde edilir.Fakat bu durum yağın nerede toplandığına dair bilgi vermez. Bel çevresini ayrıca ölçmek, beden kitle indeksi ölçümü üzerine katkıda bulunur. Beden kitle indeks­leri aynı olan iki kişiyi alırsak, bunlardan bel çevresi daha kalın olanın sağlık sorunları daha çok olacaktır. 

Yağ Yakımı ve Kilo Verme

Vücut yağlanması bir süre sonra iç yağlanmaya neden olur ve organların iyi çalışmamasını sağlar. Yağ zaten bütün organlarımızda bir miktar var. Kara­ciğerimizde de, bağırsaklarımızda da, kalbimizin çevre­sinde de yağ var, bizim için tehlikeli olan damarların içi­nin yağlanmasıdır. Kişi çok şişman olduğu için bütün or­ganlarında yağlanma olabilir, buna kalp de dahildir, ama o kişinin damarlarının içinde yağlanma varsa ciddi bir risk taşımaktadır. Bundan kaynaklı kişinin bölgesel ve genel olarak yağ yakması ve zayıflaması gerekmektedir. Bunun için hafif egzersizler ile başlanabilinir. 

Kilo ve Damar Tıkanıklığı

Her şişman kişinin damarlarının içi de yağlı olacak diye bir şey yok. Damarlardaki yağlanmayı şişmanlığın yanı sıra diğer faktörler de belirliyor. Koleste­rol, trigliserid düzeyi, tansiyon, sigara içilip içilmediği, kan şekeri, bütün bunlar sağlığı olumsuz yönde etkileyen durumlar ve kişinin birde kilosu eklenince ciddi sağlık problemlerine dönüşüyor. Kişi şiş­man ve şeker hastasıysa riski çok artıyor, bazıları da var ki şişman olmasına rağmen şekeri, tansiyonu, kolestero­lü yükselmiyor. Bu kişilerde kalp-damar hastalığı riski çok artmaz.

Şişmanlığa dair elde ettiğiniz bilgiler sizin için de artık çok önemli. Şişmanlığın tehlikeleri hakkında daha önce bilmediğiniz ve duymadığınız bilgileri, sizde öğrenmiş oldunuz. Sonuç olarak şişmanlığın sonuçları bir hayli fazla ve tedirginlik uyarması gerekir. Koleste-rol dan kansere kadar birçok olumsuz sağlık sorunları ile başa çıkmak için zayıflamamız olmazsa olmaz gibi görülüyor.


Eğer kilo problemlerinize karşı nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız bir uzmandan destek almanız ve sağlığınız için mücadele etmeniz gerekmektedir.Ayrıca aşağıdaki yazılarımız sizlere yardımcı olabilir.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...