18 Temmuz 2017 Salı

Elma Sirkesi ve Faydaları


Sizin için hazırladığımız bu yazımızda elma sirkesinin içeriğinde ve elma sirkesinin yararlarından bahsedeceğiz. Ayrıca yararlı olması için elma sirkesi kullanımlarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Elma Sirkesi 


Elma sirkesi bileşiminde; Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri bulunmaktadır.

Yaşlılığımızda da sağlıklı olabilmek için hareketli bir yaşam ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmaya özen göstermeliyiz.. İşte burada elma sirkesi seçiminin değeri ile karşılaşıyoruz. İçerdiği çok değerli ve çeşitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir o. Elma sirkesi özellikle cilt sağlığında tercih edilen ve kullanılan antifungal bir kaynaktır. Bu sayede cildimizi zararlı toksinlere karşı korumaktadır. Burada size, bedeninizi genel anlamda güçlendirmek, çeşitli hastalık belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakımını yapmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum.Elma Sirkesi Kullanımı 


Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:

 • 1 bardak su


 • 1 tatlı kasığı dolusu elma sirkesi


 • 1 tatlı kasığı dolusu çiçek balı


Bu karışım sabahları aç karnına içilmektedir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca sizlere aşağıda 100gr çiçek balında bulunan besin değerlerini aktaracağız. 

Sodyum
7 mg
 Potasyum
45 mg
Kalsiyum
5 mg
 Fosfor
20 mg
Magnezyum
3 mg
 Demir
1mg
B1
0,03 mg
 B2
0,05 mg
Niacin,
0,1 mg
C vitamini
1mg.


Ayrıca Şeker: %32 üzüm şekeri (glikoz), %39 meyve şekeri, %7 malt şekeri barındırmaktadır. 


Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık.

Elma Sirkesi Yararları 


 • Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel aktivitelere ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
 • Eğer grip, nezle ve solunum yollarından devamlı sıkıntı yaşıyorsanız sirke bal karışımı sizin için idealdir.  Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
 • Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.
 • Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
 • Boğaz ağrısı ve öksürük sorunlarına karşı her sabah bir çay kaşığı elma sirkesini içmeniz sizi rahatlatacaktır. 
 • Yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
 • Cilt bakımında çok etkili olan ve ciltteki toksitleri uzaklaştıran elma sirkesi  ayrıca varis problemlerinde de kullanılmaktadır. Bacaklarınızdaki varisli bölgeyi elma sirkesi ile yıkamanız ardından badem yağı ile masaj yapmanız oldukça yararlı olacaktır. 
 • Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
 • Kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ilik suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
 • Yaralanma durumlarında enfeksiyon riskine karşı elma sirkesi kullanılabilinir. Ayrıca yaralardan kaynaklı oluşacak iltihaplanmanın da önüne geçecektir. 
 • Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5- 10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
 • Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır. Elma sirkesinin pH değeri(asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...