16 Temmuz 2017 Pazar

El Egzamaları


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda sizlere el egzaması hakkında yaptığımız araştırmayı sunacağız.  El egzaması nedenleri ve el egzama tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 


El Egzamaları Nedir?Temas sonucu ortaya çıkan egzamaların en çok tutuldukları bölgelerden  biriside ellerimizdir.  Yabancı ve kimyasal maddelerle sürekli temas eden ellerimiz, deri hastalıklarından da en çok rahatsız olan yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli alerjenler, uyaranlarla tahriş olan ellerimizin, egzamaya yakalanması da bundan dolayı daha sık görülmektedir.

El Egzaması Belirtileri Nelerdir ?

El egzamasın da ellerde ; 
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı ve ağrı 
  • Ellerde kuruma ve çatlama 
  • Kabarcıklar görülebilmektedir. 
El Egzaması Nedenleri 

Ellerimiz günlük hayatta fazlasıyla kullanılmaktadır. Temizlik yaparken , bulaşık yıkarken veya bir işte çalışırken ellerimiz yıpranmaktadır.  Herhangi bir kimyasal madde olmadan , suyla fazlaca ilişki de olması bile ellerimizi yıpratmaktadır. Tüm bu faaliyetler derimizin nem dengesini bozma kabiliyetine sahiptir. Bir de kimyevi maddeler işin içine girince deri iyice travmaya uğramaktadır. Bu duruma deri çokça dirense de, bir yerden sonra rahatsızlıklar baş göstermeye ya da artmaya başlayacaktır. Bu şikayetler, çatlama, kuruma gibi herkeste olabilecek şekilde ortaya çıkar. Ancak bu durumu ortaya çıkan maddelerle tekrar tekrar temas ettikçe, ortaya bir de ağrılar çıkabilecektir.

Hastalık ilk olarak daha çok bu maddelere maruz kalan yerlerde ortaya çıksa da daha sonra başka bölgelere de bulaşabilmekte ve yayılmaktadır. Oluşacak olan çatlaklar, açık yaralar mikropların vücuda girmesine neden olmaktadır. Ayrıca herhangi bir deri rahatsızlığı yaşıyorsak ellerimiz daha kolay rahatsız olabilmektedir. 

Bu tarz durumlarla sıkça karşılaşan ya da iş olarak sürekli deterjan, sabun kullanan, suyla çokça ilişki halinde olan bireylerde el egzaması görülebilmektedir. Bundan dolayı önleyici yöntemlere özen göstermek ve bu maddelerle temas halinde olunması gerektiğinde eldiven giyilmesi önerilmektedir.  Ayrıca ellerimizi koruyucu kremler ve nemlendiriciler ile korumamamız gerekmektedir. 

Temas sonucu ortaya çıkan egzamalara aynı zamanda meslek egzaması da denmektedir. Bunun gerekçesi, özellikle çimentoyla, saç boyası, aseton, yapay reçine, lateks gibi maddelerle sık karşılaşan ve temas eden kişilerin el egzamasına yakalanmasıdır. 

Alerjiyi ortaya çıkaran maddeye sıkça temas, hastalığın yinelenmesini de beraberinde getirmektedir. Egzama temas kesilmesiyle iyileşebilmektedir fakat temas kesilmezse kronik bir hal alır.  Bundan kaynaklı, kronik olmasını önleyecek tedavilerin yapılması şarttır. Rahatsız eden maddeden uzak durmak, koruyucu önlemlere dikkat etmek bunların başında gelir. Aksi takdirde deride kalınlaşma, kaşıntı ve kızarıklıkar meydana gelebilmektedir.

El Egzaması Tedavisi 


Tedavisinde ilk olarak hangi maddenin egzamaya neden olduğunu belirlemekten geçmektedir ve buna göre tedavi yöntemler geliştirilir. Bu maddeye karşı ilaçlar tavsiye edilir ve uzak durulması yolunda araştırılmalara gidilir.


Egzama hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...