23 Temmuz 2017 Pazar

Egzersiz ve Bağışıklık


Bu yazımızda egzersizin sağlık açısından etkilerine ve bağışıklığımızın nasıl geliştirdiğine değineceğiz. Kronik hastalıklar ve üst solunum yolları enfeksiyonu ile egzersiz arasındaki bağı kuracağız. İyi okumalar dileriz.

Egzersiz ve Bağışıklık (İmmün Sistem)


Sağlıklı yaşamın ve bağışıklık durumumuzu arttırmanın önemli adımlarından biride egzersizdir. Bunun nedenleri ise  sürekli işleyen vücudumuzun dış etkenlere karşı daha aktif savaşmasıdır. Hem egzersizin hem de bağışıklığın birden fazla illiyeti mevcuttur. Bu iki konu birlikte değerlendirildiğinde ise daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Şimdi bu konuyu açarken sporun bağışlıklık sisteminde ki etkisine ışık tutacağız.

Egzersiz Yapmanın Sağlığa Faydaları 


Egzersiz, kalp hastalığı geliştirme şansınızı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutar. Egzersizin belirli hastalıklara karşı bağışıklığınızı artırıp artırmadığını tam olarak bilinmemektedir. Birkaç teori var. Ancak, bu teorilerin hiçbiri kanıtlanmamıştır. Bu teorilerin bazıları şunlardır:


  • Fiziksel aktivite, bakterileri akciğerlerden ve hava yollarından temizlemeye yardımcı olabilir. Bu soğuk algınlığı, grip veya başka bir hastalık alma şansınızı azaltabilir.
  • Egzersiz, antikor  ve beyaz kan hücrelerinde (WBC) değişikliklere neden olur . WBC'ler vücudun hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi hücreleridir. Bu antikorlar veya WBC'ler daha hızlı dolaşırlar, böylece daha önce sahip olabileceklerinden daha erken teşhis edebilirler. Ancak, hiç kimse bu değişikliklerin enfeksiyonları önlemeye yardımcı olup olmadığını bilmemektedir.
  • Egzersiz sırasında ve sonrasında vücut sıcaklığındaki kısa artış, bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Bu sıcaklık artışı vücudun enfeksiyonu daha iyi savaşmasına yardımcı olabilir. (Bu ateşiniz olduğunda olanlara benzer.)
  • Egzersiz stres hormonlarının salınmasını yavaşlatır. Bazı stres durumları hastalık şansını artırır. Düşük stres hormonları hastalığa karşı koruyabilir.
  • Egzersiz insanlar için iyidir, ama aşırı yapılmamalıdır.Halihazırda egzersiz yapan kişiler, bağışıklıklarını arttırmak için daha fazla egzersiz yapmamalıdır. Ağır, uzun süreli egzersiz (maraton koşusu ve yoğun spor eğitimi gibi) aslında zarar kişiye zarar verebilir. Aklınıza gelen profesyonel sporcuları bu egzersizleri antrenörleri ve beslenme uzmanları yardımı ile uygun şekilde yapmaktadır. 

Hastalıklardan Korunmak için Egzersiz 


Çalışmalar, orta derecede enerjik bir yaşam tarzını takip eden insanların, bir egzersiz programına başlamaktan (ve yaptıklarından) faydalandıklarını göstermiştir. Ilımlı bir program aşağıdakilerden oluşabilir:


  • Çocuklarınızla haftada birkaç kez bisiklet sürebilir ve bunu çocuklarınız içinde alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • 20-30 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Her gün spor salonuna gidebilirsiniz
  • Düzenli olarak golf, halı saha,basketbol oynayabilirsiniz.

Egzersiz, daha sağlıklı ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. Kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Öyleyse devam edin, aerobik dersleri alın ya da o yürüyüşe çıkın. Onun için daha iyi ve sağlıklı hissedeceksiniz.   Bağışıklık takviyelerinin egzersizle birlikte alınmasının hastalığın veya enfeksiyonların şansını düşürdüğünü kanıtlayan güçlü bir kanıt yoktur. Bundan kaynaklı başka kişilerin yazdıklarına itimat etmeyiniz.


Yazımıza yardımcı olması ve bir egzersiz metodu olarak Yoga-Reiki ve Sağlık başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...