4 Ekim 2017 Çarşamba

Egzama


Bir çok kişinin yaşadığı ve rahatsız olduğu egzama hakkında sizler için bir yazı hazırladık. Öncelikle sizlere egzama hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra egzama nedenlerinden , kimlerde görüleceğinden ve egzama tedavisinden bahsedeceğiz. Her sağlık sorununda olduğu gibi egzamada da öncelikle doktora başvurulması gerekir. Bizim vereceğimiz bilgiler sadece ön bilgi niteliğindedir. İyi okumalar dileriz. 

Egzama Nedir?

Kaşıntıya neden olan , el, yüz gibi dışa açık bölgelerde ortaya  çıkan ve kızarıklık durumunu da beraberinde getiren deri hastalığıdır. Egzema belirtileri  kızarıklık, şişlik ve su toplama ile vuku bulmaktadır. Genellikle alerjik etkilerle beliren bir hastalıktır. Dermatit ismiyle de bilinir. Çeşitli türleri vardır . Nedenleri arasında ; strese, ruhsal sıkıntılar gibi psikolojik durumları da bulunur. Kızarıklıklar, pullanmalar, irinli kesecikler, kabuklanmalar gibi deride çeşitli etkiler bırakırlar. Seboreik dermatit, temas dermatiti (meslek dermatiti/egzaması) ve daha çok çocuklarda olan atopik dermatit gibi tipleri vardır.

Egzama Nedenleri

Egzama kronik olabildiği gibi aniden belirip yok olabilme özelliğine de sahip olabilmektedir. Akut olarak kabul edilen formunda deride kızarıklıkların oluşmasını takiben içi sıvıyla dolu keseciklerin meydana gelmektedir ve bu kesecikler patlamaktadır. Kronik olanı ise derinin kalınlaşmasına bunun sonucunda da kaşıntının ve iltihabın uzun süreli olmasına yol açmaktadır. Egzamanın ortaya çıktığı yerin kaşıntıya yol açması, enfeksiyonun ve iltihabın yayılmasına sebebiyet verir.

Egzamaların büyük bir çoğunluğu temas sonucu olmaktayken alerjenlerin etkisi de yüksektir. Temas sonucu olan egzamaların sebepleri bilinmektedir. Bir maddeyle aşırı sıklıkta bir temas aynı maddeye tekrar temas halinde, maddenin vücutta değdiği yerde belirmesine yol açmaktadır. Maddenin değdiği bölgede çıkan egzama diğer bölgelere de yayılabilmektedir. Gübreler, yapay reçineler, saç boyaları ve çeşitli kimyasal etkenler egzamaya yol açabilir. Deterjanların egzamaya etkisi, özellikle bulaşıkları eldiven kullanmadan yıkayan kişilerde sıkça görülür. Sabunlar da doğrudan derinin emilmesiyle egzamaya yol açabilir.

Egzama Kimlerde Görülür?

Sarışınlar diğer insanlara nazaran egzemaya daha fazla yakalanırlar çünkü derileri daha incedir. Temasla oluşan egzamanın atopik egzamaya göre daha fazla alerjiden etkilendiği bilinmektedir. Temas edilen maddenin bir alerjiye sebebiyet vermesi sonucu oluşan temas dermatiti bundan kaynaklı nedeni bilinebilen, kolay tespit edilen bir hastalıktır. Atopik egzamada alerjenler solunum yoluyla ya da ağızdan alınmış olabilir. Beslenme, sindirim ve sinir sistemi de bu tür bir egzama da etkilidir.Yapısal etkenlerle ortaya çıkan egzamanın neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Sinir ve sindirim sistemiyle ilişkilendirilen yapısal egzamanın sebepleri netleştirilememiştir.

Egzema Tedavisi ve Korunma Yolları

Egzema tedavisinde genel olarak yaş pansumanlar, kortizonlu kremler, ağızdan alerji hapları, şiddetliyse kortizon tablet ya da iğneler kullanılmaktadır. Bazı kişiler de ışık tedavisi kullanılmaktadır.  Egzemadan korunmak için ; aşırı sudan kaçınmak  ve banya süresini kısa tutmak gerekir, herhangi bir gıdaya alerji var ise kaçınılması gerekmektedir. Koruma eldivenleri kullanılmalıdır. El hijyenine önem verilmelidir. Eller ve cilt nemlendirilmelidir. Sigara egzemayı tetikler uzak durulmalıdır.  Kozmetik ürünleri kullanırken dikkat edilmelidir. Terletecek kıyafetler kullanılmamalıdır. Metal, alüminyum gibi maddeler ile temastan kaçınılmalıdır.

Egzama hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...