4 Ekim 2017 Çarşamba

Egzama Tedavisi


Egzama hastalığınızı nasıl geçireceğinizi anlatacağımız yazımızın ön bilgi olmasını unutmamak gerekmektedir. Sağlık sorunlarınız hakkında araştırma yaptıktan sonra mutlaka doktora danışmalı ve size uygun tedavileri uygulamalısınız. Biz sizlere ön bilgi olması açısından egzama tedavi yöntemlerinde de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Egzama Hastalığı Nasıl Geçer?


Egzama deride genelde alerjik nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla beraber kişiden kişiye ve yaşa göre değişen tedaviler vardır. Bundan dolayı hastaların ya da risk grubunda olanların, hastalığın neden olan etkenleri iyi öğrenip, bu tür faktörlerden uzak durması önemlidir.Egzama önlemleri için sıralanacak bazı örnekler, hastanın rahatlaması ve hastalığın engellenmesi için önemlidir. İlk olarak ortaya çıkan ortaya çıkan yaraların kaşınmaması gerekir. Kaşındıkça enfeksiyon ve iltihap  yayılmakta ve yaralar meydana gelmektedir. Egzama hastası olanların uçuk çıkartmış kimselerden uzak durmaları tavsiye edilir. Egzama hastası uçuk virüsüne karşı korunmasızdır ve bu virüs deride enfeksiyona neden oldukları için ciddi deri hastalıklarını tetikleyebilmektedir. 

Özellikle egzama hastası çocuklar için söylenmesi gereken şey, bu hastalara çiçek aşısının yapılmaması gerektiğidir. Çiçek aşısı egzama hastasında ölümcül ateşli bir hastalığa neden olabilmektedir. Egzama hastası ya da geçmişi olan kişilerin, derilerinin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak çalıştıkları yerlerde ya da evde bir takım kimyasal maddelere karşı eldiven ve maske gibi koruyucular kullanmaları gerekmektedir. Ardından eller iyice yıkanmalı ve nemlendirilmelidir. 

Hatta özellikle gençlerin meslek seçimi de hastalık dikkate alınarak yapılmalıdır. Şampuanların, boyaların kullanıldığı bir işte çalışmak hastalığı ilerletir ve buna göre seçimde bulunulmalıdır.

Egzama' da Tedavi Uygulamaları

İlk olarak egzamaya yol açan alerjenin tespit edilmesine çalışılmalıdır. Bu etkenin ortadan kaldırılması veya hastanın bu etkenden uzak tutulması tedavinin ilk adımıdır. 

Çocuklar için yünlü kumaşların kullanımı sınırlandırılmalıdır, kurumaya eğilimli bir vücudu varsa sık yıkamamaya dikkat etmek, kendisinin ve çevresinin temizliğine özen göstermek önemlidir.

Çinko içerikli ve kortizonlu kremler egzamaların çıktığı yerlere sürülebilir. Ancak bunlar doktor kontrolünde ve bilgisi dahilinde olmalıdır. Çünkü bu maddeler uzun süreli kullanımında deriye zarar verebilir veya başka komplikasyonlara yol açabilir.

Özellikle çocuklarda çıkan egzama için antibiyotikli kremler kullanılabilir. Derinin kalınlaşmaya başlamasıyla birlikte katranlı merhemler kullanılır. İklim değişiklikleri de olumlu olabilmektedir.

Çocuk denize ya da şehirden uzak bölgelere, kırlara götürülürse hastalık kendi kendine geçebilmektedir. 

Temasla oluşan dermatit için ilk söylenecek şey, duyarlılık gösterilmiş olan maddeden sakınılmasıdır. Bu madde tespit edildikten sonra hasta etkin maddeden uzak durmalı ve kendini korumalıdır.  Bunun yanında önlük, maske, eldiven kullanımı önemlidir. Zararlı olabileceği düşünülen maddelerin vücuttan kısa sürede atılması da önemlidir. Duş alınması bunun için yeterli  bir durumdur.Fakat ardından cilt nemlendirmelidir. Bu tip hastalığın tedavisi daha çok önleyici minvaldedir.Egzamanın tekrar ortaya çıkması durumunda kronik olmasını engellemek adına iş değiştirilmesi düşünülmelidir.

Seboreik egzama tedavisinde ise kükürtlü, katranlı, kortizonlu ve antiseptik merhemler kullanılmalıdır. İltihabi olanlarında antihistaminik ilaçlar yararlıdır. A vitamini ve kükürt içerikli ilaçlar da yapısal eğilimleri ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

Unutulmamalıdır ki egzama dan korunmak için cilt nemli tutulmalıdır ve kuruması önlenmelidir. Ardından egzama oluşursa yukarıdaki tedaviler uygulanabilir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...