4 Ekim 2017 Çarşamba

Egzama Belirtileri


Bir cilt hastalığı olan egzama belirtileri hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere egzama rahatsızlığının aşamalar halinde nasıl belirtiler sunacağını aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Egzama Belirtileri Nedir?Egzama kaşıntıya ve kızarıklığa neden olan  bir tür deri hastalığıdır. Hastalığın belirtileri bir süreç şeklinde gelişmektedir. Bu sürecin ilerleyişi aşağıdaki gibi gelişmektedir ; 

Egzama Belirtileri Aşaması

Egzama belirtileri aşama aşama gerçekleşmektedir. Sizlere aşağıda egzama belirtilerinden aşamalar halinde bahsedeceğiz. 


Kızarıklık:Deride mevcut bulunan bazı damarların genişlemesine bağlı olarak gerçekleşen kızarıklık, egzamanın ilk belirtisidir. Bunun sonrasında oluşacak belirtilerle birlikte, egzamanın oluşturduğu en net görüntü açığa çıkar.

Keseciklerin ya da Taneciklerin Oluşumu:Kızarıklık neticesini ortaya çıkaran genişlemiş damarlardan ortaya çıkan sıvı hastalığın klinik bulgularından olan keseciklerin oluşumuna yol açar. Bu kesecekler su dolu olabilmektedir. 

Eksüdasyon:Damarlardan sıvı sızması anlamına gelen bu evrede, keseciklerin patlaması sonucu içlerinde birikmiş olan sıvı  dışarı doğru atmaktadır. Bu durumda enfeksiyon kapılabilir ve dikkat edilmesi gerekir. 

Pullanma:Bu evre onarma ismiyle anılmaktadır ve deri de pullanma durumu ortaya çıkmaktadır. Nitekim hastalığın bu döneminde deri yeni bir deri katmanı oluşturmaktadır.

Kalınlaşma:Sürekli kaşınma ve aşırı uyarılma hastaları hastalığın bu evresine taşımaktadır. Bu iki durumun oluşumu derinin kalınlaşmasına ve kurumasına neden olmaktadır. El ayaları, parmak araları gibi kıvrım yerlerinde çatlaklar oluşabilir.

Bu anlatılan dört süreç egzamanın genel seyridir. Aşağı yukarı bütün egzama türlerinde bu süreç izlenir. Çeşitli dermatit sorunlar farklı seyirlerde görülse de yine de bu seyir en genel belirtileri. Egzama ilk olarak yüzde ve saçlı deride belirir ancak sonra kollar, bacaklar, genital bölge, derinin kıvrım yerleri, giysilerin sürtündüğü alanlar olarak kendine yer bulabilir. Seboreik egzama da sırtta ve göğüste görülmesi de olasıdır. Kulak arkası da yine bu bölgelere dahildir. Yüzde burun ve dudak kenarlar ile alında görülür. Temasla oluşan egzamanın, adından da anlaşılacağı gibi yabancı maddeyle temas edilen yerde ortaya çıkması olasıdır. Ancak daha sonra bu bölgeden başka bölgelere de sıçrayabilir.


Egzama ciddi bir sağlık sorunu olmamakla beraber can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı Egzama Tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklamanız yeterlidir. Acil şifalar diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...