5 Ekim 2017 Perşembe

E Vitamini Saç Bakımı


Vitaminler ile saç bakımında E vitamini ile saç bakımından bahsedeceğimiz yazımızda ; e vitaminin saça faydalarından, saç dökülmelerine karşı e vitamini kullanımından ve e vitamini saça nasıl uygulayacağınızı aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Saç Bakımı ve E Vitamini

E vitamini (Tokoferol) yağda eriyebilen bir vitamindir. Kardiyovasküler ve kanser hastalıklarının önüne geçmesiyle bilinir.  E vitamini etkili bir antitoksidan kaynağıdır.E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan, dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini eksikliği saç gelişimi olumsuz etkileyip, saç dökülmesine sebep olabilir. Fındık, ayçiçeği yağı, kuruyemişlerde e vitamini bulunmaktadır. E vitamini hücre yapısını korumaktadır. Özellikle saçın hücre yenilenmesini sağlayan bir yapısı vardır. E vitamini saçlara uygulanması daha sağlıklı ve kaliteli saçlara sahip olmanızı  sağlar. Bir antioksidan olan E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olur. E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur.


E Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir

E vitamini özellikle genel hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönem olan menopoz yaşlarında daha fazla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Menopoz yaşlarında görülen saçlarda zayıflama, kırılma, cansızlaşma, parlaklığını yitirme ve dökülme gibi sorunlara karşı koruma sağlamaktadır. Sağlıklı saçlar için hücre bütünlüğü şarttır ve E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini engelleyerek saçlarınızı korumaktadır. Saç folikülü hücresinin zarar görmesi saçların dökülmesi ve sağlığını kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır.

E vitamini de saç derisi sirkülasyonunu arttıran ve saçların genel görüntüsü için önemli antioksidanlardan biridir. Saçlarımızdaki bakterilere karşı savaşmanın yanı sıra çevresel etkenlerden de saçları koruması ile saçlardaki keratinel tabakanın yitirilmesini engeller.

E Vitamini Saça Nasıl Uygulanır

İçeriğinde E Vitamini olan şampuan ve bakım kremi gibi birçok ürün mevcuttur. Fakat e vitaminini saf formunda kullanmak ve bal kıvamında olan e vitamini şampuan yada saç kremlerine eklenmesi, saç bakımında daha doğru bir yöntem olacaktır.

Alternatif olarak hindistan cevizi yağıda kullanılabilir. Öncelikle saçlarınızı ılık su ve nemlendirici etki veren şampuan ile yıkamalısınız. Islaklığını havlu ile giderdikten sonra 100 ml hindistan cevizi yağının içine doakimya.com dan rahatlıkla alableceğiniz E vitaminin yağ ile iyice kaırışacak biçimde karırıştırınız. hem saç diplerine hem saça iyice yedirilen bu karışımı saçta 30dk dinlendirip işlem sonunda önce saçlarınızı şampuanlayıp sonra suyla temas ettirerek yıkayınız.

Saç Dökülmesine Karşı Vitamin Desteği

Saç dökülmesinin en önemli sebepleri arasında vitamin ve mineral eksikliği gelmektedir. Eğer genetik bir saç dökülmesi yaşamıyorsanız yeterli vitamin veya mineral tüketmiyorsunuz demektir. Bu noktada  hem e vitamini  hem de diğer vitaminlerin kullanımı oldukça yararlı olacaktır ve saç dökülme sorununa karşı sizi koruyacaktır. 

E vitaminin yağda çözülen yapısını saç bakımında saça iyi gelen yağlarla beraber kullanmak en güçlü yöntemdir.  doakimya.com sitesinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz vitaminlerle güçlü bir bakım uygulaması hazırlayabilirsiniz.

Bunuın için ayrı bir kapta 60 ml Hint yağı, 30 ml Çörek otu yağı, 10 ml E vitamini, 10 ml A vitaminli yağ, 10 ml C vitaminli yağ karıştırıp saç derisine parmak uçları ile hafif masaj yaparak sürmelisiniz ve saç derinize bu karşımı iyice yedirdiğinizden emin olmalısınız.Ardından saçlarınızı  bone veya bone işlevi görecek bir şeyle sarmalı ve yarım saat beklemelisiniz. Ardından suyla durulamaya geçmeden önce şampuan ile saç diplerini ve saçı ovalamak daha kolay arıtımı açısından pratik bir yöntem olacaktır.

Saç bakımı yaparken E vitaminli yağı da alternatif olarak kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Blog sayfamızı takip ederek saç bakımınız ve saç sorunlarınızın çözümü hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.Cilt bakımında da kullanılan  e vitamini hakkında bilgi almak için Cilt Bakımında E Vitamini başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...