5 Ekim 2017 Perşembe

E Vitamini Nedir


E vitamini ile saç ve cilt bakımında oldukça yaygın kullanılmaktadır. Peki bu kadar yaygın kullanılan E vitamini  nedir? sorusunun cevabı bu yazıdadır. E vitamini faydaları, saf e vitamini kullanımı hakkında da bilgiler içeren yazımızın size yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

E Vitamini Nedir


E Vitamini (diğer adıyla Tokoferol), en önemli antioksidandır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.  E vitamini doğal olarak bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzelerde, ayrıca et, balık ve yumurtada bulunan bir vitamindir. İnsanlarda eksikliği pek çok gıdada bulunmasından kaynaklı görülmez. E vitamini eksikliği daha ziyade düşük kilolu yeni doğanlarda ve normal yağ absorbsiyonu olmayanlarda gözlenir. Yağ malabsorbsiyonuna bağlı E vitamini eksikliği nörolojik bozukluklara yol açabilir.

E vitamininin antitoksidan yapısından kaynaklı özellikle hücrelerin membran, fosfolit ve plazma lipoproteinlerinin yapısında bulunan doymamış yağ asitlerini serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur. Oksijen radikallerinin hasarını önleyen bu koruyucu etkisi, kas ve sinir sisteminin gelişimi ve devamı için önemlidir. Ayrıca bazı enzim sistemlerinde kofaktör olarak da etki gösterir.E vitamini antioksidan maddelerin en etkilisidir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olan E vitamini cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili çözümdür.

E Vitamini Faydaları Nelerdir

E vitamini pek çok cilt hastalığında bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. E vitamini yağda çözülebilen bir vitamin çeşidi olduğu içi E vitamini tablet veya ampül solüsyon olarak değil bal kıvamında bir yapıya sahip olan saf E vitamininin emilimilimi güçlü yağlarla seyreltilerek olarak kullanılmalıdır. Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir anti aging yapıya sahiptir. E vitamini güneşin Uv ışınlarına karşı koruma sağlar ve kahverengi lekelerin ciltte oluşmasını engeller. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini yağı cilde topikal olarak da uygulanabilir. E vitamini hücre bütünlüğünü korumanın yanında alzehimer hastalığına karşı da koruma sağlamaktadır. E vitamini ayrıca sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 
E vitamini almazsak ne olur? Bu durumda özellikle cildimizde yaşlanma belirtilerini daha hızlı görmeye başlarız. Ayrıca e vitamini eksikliği durumlarında bağışıklık sistemi zayıflar ve kanser, kalp hastalıklarına yakalanma riski artar. E vitamini kalp ve damar hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlamaktadır. 

Antioksidan etkisiyle cildi canlandırır ve nem dengesini  korur. Cilde esnekliğini veren kollajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirebilir. Kollajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır.

Saf E Vitamini

Doğal E vitamini, cilt için koruyucu bir vitamindir. Keratinli tabakanın nem miktarını artırmayı ve böylece cilt yüzeyinin görünümünün iyileşmesini sağlar. Serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarlarını antitoksidan etkisi ile engelleyerek , cilt üzerinde bir anti aging (yaşlanma karşıtı) etkisi ile cilt yaşlanmasını geciktirmektedir. E vitaminin düzenli kullanımı, güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu bir etki yaratır.

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için eczanelerde satılan e vitamini ampülünün kırılarak yüze sürülmesi istenilen yararı sağlamayacaktır. Bunun yerine e vitaminin argan yağı, jojoba yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile karıştırılarak yüze ve özellikle göz çevresine kullanılması oldukça faydalıdır.

Saf E Vitamini Kullanımı


E vitamini yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir ve yüzeysel kırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, en önemli özelliği cildin elastin ve kollejen liflerin direncini arttırır, bu sayede cilt kendini daha hızlı ve sağlıklı yeniler ve kırışıklıkların, cilt sarkmalarının önüne geçilmiş olur. Güneş noktasında da etkilidir ve cildi zararlı güneş ışınlarından- UVA ve UVB- korur, yıpranmış ciltleri onarıcı etkileri vardır. E vitamini de yağda çözünen bir vitamindir.E vitamini ayrıca saç dökülmelerine ve saçların hızlı uzamasına oldukça faydalıdır, kaş kirpik bakımında kullanılır.


E vitamini çok amaçlı kullanılan bir yağdır. Saç ve cilt bakımında son derece yararlı olan bu vitaminimiz hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...