20 Temmuz 2017 Perşembe

Dr. Atkins Diyeti


Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak Dr. Atkins diyetini sizinle paylaşıyoruz. Sağlıklı bir kilo verme işlemi herkesin hakkıdır ve bundan kaynaklı sizlere bu yazıyı sunuyoruz iyi okumalar.


Diyet  ve Kilo Verme


Eğer fazla kilolarınız varsa ve diyet yapmakta kararlıysanız Dr. Atkins diyeti tam size göre. Yüksek-protein/düşük-karbonhidrat diyetlerinden biri olan Dr. Atkins diyetinin uygulanma süresi 2 haftadır. Bu süre içinde sadece saf protein tüketebilir, 20 gramdan fazla karbonhidrat alamazsınız. Et, deniz ürünleri, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının eti, peynir, krema ve bazı sebzeler yiyebilirsiniz. Makarna, ekmek ve pirinç kesinlikle ise yasak. Meyveyi ise çok az miktarda yiyebilirsiniz. Listedeki ürünleri pişirirken sadece tereyağ ve zeytinyağı gibi doğal yağları kullanabilirsiniz.

Dr. Atkins Diyeti Nasıl Yapılır ? 

Atkins diyeti 4 farklı aşamaya ayrılmıştır:
  1. Aşama (indüksiyon): 2 hafta boyunca günde 20 gram karbonhidrat alınmalıdır. Yapraklı yeşillikler gibi düşük karbonhidratlı sebzeler ile yüksek yağlı, yüksek proteinli yiyin . Bu, kilo kaybını başlatır.
  2. Aşama (dengeleme): Diyetinize daha fazla fındık, düşük karbonhidratlı sebzeler ve az miktarda meyve ekleyin.
  3. Aşama (ince ayar): Hedef kilonuza çok yakın olduğunuzda, kilo kaybı yavaşlayana kadar diyetinize daha fazla karbonhidrat ekleyin.
  4. Aşama (bakım): Burada vücudunuzun kilo almadan tolere edebileceği kadar sağlıklı karbonhidrat yiyebilirsiniz.
Bununla birlikte, bu aşamalar biraz karmaşıktır ve gerekli olmayabilir. Kilo vermeli ve aşağıdaki yemek planına sadık kaldığınız sürece  uzak tutmalısınız.  Bazı insanlar indüksiyon fazını tamamen atlamayı seçer ve başlangıçtan itibaren bol sebze ve meyve içerir . Bu yaklaşım da çok etkili olabilir. Diğerleri süresiz olarak indüksiyon aşamasında kalmayı tercih eder. Bu da çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyet (keto) olarak bilinir.

Dr. Atkins Diyeti Kaçınması Gereken Yiyecekler

 
Atkins diyetinde bu yiyeceklerden kaçınmalısınız:

Şeker: Alkolsüz içecekler , meyve suları, kekler, şekerleme, dondurma vb.
Tahıllar: Buğday, yazıldığından, çavdar, arpa, pirinç.
Bitkisel yağlar: Soya fasulyesi yağı, mısır yağı, pamuk tohumu yağı, kanola yağı ve diğerleri.
Trans yağlar: Genellikle işlenmiş gıdalarda, içerik maddeleri listesinde "hidrojene" kelimesi bulunur.
Yüksek karbonhidratlı sebzeler: Havuç, şalgam, vs (sadece indüksiyon).
Yüksek karbonhidratlı meyveler: Muz, elma, portakal, armut, üzüm (sadece indüksiyon).
Nişastalar: Patates, tatlı patates (sadece indüksiyon).
Baklagiller: Mercimek, fasulye, nohut, vb. (Sadece indüksiyon).

Dr. Atkins Diyeti Yemekleri


Diyetinizi bu sağlıklı yiyeceklerin etrafına dayandırmalısınız.

Etler: Sığır eti, kuzu, tavuk,  pastırma ve diğerleri.
Yağlı balık ve deniz ürünleri: Somon, alabalık, sardalya vb.
Yumurtalar: Gezen tavuk yumurtaları, zenginleştirilmiş  omega- 3 kaynaklarıdır. 
Düşük karbonhidratlı sebzeler: Ispanak, brokoli, kuşkonmaz ve diğerleri.
Tam yağlı süt ürünleri: Tereyağı, peynir, tam yağlı yoğurt.
Fındık ve tohumlar: Badem, macadamia fındık, ceviz , ayçiçeği çekirdeği vb.
Sağlıklı yağlar: Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado ve avokado yağı.

Yemeklerinizi sebze veya fındık ve bazı sağlıklı yağlar ile yağlı bir protein kaynağına dayandığınız sürece , kilo vereceksiniz. Bu kadar basit.

 Dr. Atkins Diyeti İçecekler


Su: Her zaman olduğu gibi, su. 
Kahve: Birçok çalışma, kahvenin antioksidanlarda ve oldukça sağlıklı olduğunu göstermektedir.
Yeşil çay: Çok sağlıklı bir içecekdir. C ve E vitamini barındırır ve antitoksidandır.

Alkol de küçük miktarlarda iyidir. Eklenmiş şekerler olmadan şarapları kurulayın ve bira gibi yüksek karbonhidratlı içeceklerden kaçının.


Atkins diyetinde yiyebileceğiniz çok lezzetli yiyecekler var.  Pastırma,  krem, peynir ve koyu çikolata gibi yiyecekleri içerir.  Bunların çoğu genellikle yüksek yağ ve kalori içeriği nedeniyle besi sayılır. Ancak, düşük karbonhidratlı bir diyet yaptığınız zaman , vücudunuz bir yağ kaynağı olarak yağ kullanımını artırır ve iştahınızı bastırır, aşırı kilo alma ve kilo alma riskini azaltır.  İndüksiyon bittikten sonra, yavaşça sağlıklı karbonhidratlar ekleyebilirsiniz.  Atkins diyeti oldukça esnektir.Sadece iki haftalık indüksiyon aşamasındayken, karbonhidrat alımını en aza indirmeniz gerekiyor. İndüksiyon bittikten sonra, yüksek karbonhidratlı sebzeler, meyveler, patatesler, baklagiller ve yulaf ve pirinç gibi daha sağlıklı tahıllar gibi daha sağlıklı karbonhidratları yavaşça ekleyebilirsiniz. Ancak, kilo verme hedeflerinize ulaşmış olsanız bile, yaşam için orta derecede düşük karbonhidrat tutmanız gerekecektir.  Aynı eski yiyecekleri daha önce olduğu gibi tekrar tüketmeye başlarsanız, ağırlığı geri kazanırsınız. Bu herhangi bir kilo kaybı diyet için geçerlidir.Son derece popüler olan Dukan Diyeti hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklamanız yeterlidir. Dukan diyeti yüksek protein diyeti olarak da bilinmektedir. Umarım farklı bir diyet seçeneği olarak yardımcı olur. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...