22 Temmuz 2017 Cumartesi

Diyet ve Saç Sağlığı


Saç sağlığı hakkında hazırladığımız bu yazımızda sizlere saç dökülmesi , saç dökülme nedenleri, erkeklerde saç dökülmesi ve triodinin saç etkisini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Sağlıksız Diyet Saça Zarar Veriyor
Kilo verme işlemi zor değildir ancak istikrar sorunu insanları daha kolay ve  sağlıksız kilo verme yöntemlerine itmektedir.   Bu yüzden diyet yapılırken mutlaka sağlık ön planda tutulmalı, sağlıksız diyetlerden kaçınılmalıdır. Ayda 3-6 arasında kilo verdiren diyetlerde vücut derhal kıtlık moduna giriyor. Bu kıtlık modunda da ilk önce saçtan malzeme çekiyor.  Bundan kaynaklı yanlış yapılan diyet ve sağlıksız beslenme saçlara zarar veriyor.Erkek ve kadında bakımlı saç güzel ve cinsel yönden de sağlıklı oluşun göstergesi olarak kabul ediliyor. Saç özellikle kadında seconder seks karakteri olarak kabul ediliyor. Kalça ve göğüsten sonra en seksi bölge kadınlarda saç olarak görülüyor. Erkek  Saç Dökülmesi 

Erkeklerin yarısı 50 yaşına kadar bir miktar saç dökülmesi yaşayabilmektedir. Normal olarak sağlıklarını etkilemese de, saç dökülmesi göre çok rahatsız edici olabilir. Gerçekten de,  yapılan bir çalışmada, kelleşen erkeklerin yüzde 62'si saç dökülmelerinin benlik saygısını etkileyebileceğini belirtmişlerdir. Erkeklerin çoğunluğu - yaklaşık yüzde 95 - erkek tipi kellik olarak da bilinen, üstten saç dökülmesi ve yanlarda saç varlığı ile karakterize bir kellik durumu yaşayabilmektedir.

Erkek tipi kellik - kalıtsal olan - testosteronun bir yan ürünü olan DHT'ye olan bir duyarlılıktan kaynaklanır. Testosteronun bir yan ürünü olan dihidrotestosterona (DHT) duyarlılığa neden olur. Bununla birlikte, diğer faktörler,  saçlarınızda incelmeye ve dökülmeye etken bir rol olabilir ve bunları durdurmak adına atılan adımlar, kellik riskinizi azaltabilir.

Saç Ektirme Yada Saç Nakli


Vücudunuz reddedeceği için başkasından saç nakli yapma ihtimali çok düşüktür.  Saç nakli yapılan alanda küçük kırmızılıklar oluşur.Bu küçük kabuklar operasyondan sonraki günlerde yıkanmaların ardından kepek gibi baştan düşerek iyileşirler. Nakledilen saç teli kökünün uzaması için gereken süre ise 4- 6 aydır. Üç ay sessizlik dönemidir ondan sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar saçlar. Saç ektirme işlemi saç derisinde kızarıklık yaratabilmekte ve saç derisinde acı hissi verebilmektedir. Fakat işlemden kaynaklı bu durum normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla durum kontrol altına alınır. 

Saç Dökülmesine Karşı Önlem


Saçlarınızı sağlıklı olması için ve dökülmemesi için ilk önlem sağlıklı diyettir. Ayrıca saçlarınıza elma sirkesi ile bakım yapmanız saçlarınızdaki mikropları uzak tutacak ölü deriyi saç derisinden temizleyecektir. Saçlarınızdaki keratine katkıda bulunmak için saçlarınıza yumurta akı ile saç maskesi yapmalı ve saçlarınızda 20 dakika tuttuktan sonra saçlarınızı yıkamalısınız. Daha sonra nemlendiriciler ve doğal yağlar- badem yağı, zeytin yağı, hardal yağı- ile nemlendirmelisiniz. 

Şiddetli Saç Dökülmesi Nedenleri


Kadınlarda da testesteron üretimi vardır. Daha fazla testesteron bulunan kadınlarda daha fazla DHT olunca kadınların da saçı erkek tipi dökülme meydana gelir. Türkiye’de kadınlarda saç dökülmesinin ardındaki en yoğun sebep triod bozukluklarıdır. Nodülü olanlar özellikle bu riske açıktır.

Triodin Saça Etkisi


Saçların dökülmesinin en önemli nedeni kalıtsal sebeplerdir. Fakat beslenme yetersizliği  ve vitamin ,mineral eksikliği saç dökülmesinde oldukça önemli bir paya sahip . Hanımlar genellikle crash diyeti yapmayı severler. Bu diyetlerde ayda 3-6 arasında kilo verilir ama saçlar da gider bu arada. Enerji alımı bin kalorinin altına düştüğünde, vücut derhal bir kıtlık moduna giriyor.

Bu kıtlık modunda da ilk önce saçtan malzeme çekiyor. Saçlar zayıflıyor ve hızlı bir dökülme dönemine girebiliyor. Bir de vejetaryenlerin protein tüketimi az olduğu için saçlarda keratin azalıyor ve saç dökülmesini daha çok yaşıyorlar.  Saç keratinden oluşur ve  proteini çok sever. Hiç olmazsa B vitamini içerikli tabletler almak lazım.

Diyetinizi Değiştirin


Beslenme eksiklikleri saç büyümesi olumsuz etkilemesi nedeniyle suçlanabilir. Örneğin, protein eksikliğinden kaynaklanabilir, bu da vücudun büyüyen saç tellerinden dinlenme evresine kaymasına neden olur, böylece makro besin maddesi rasyona alınabilir. Protein açısından zengin gıdalar tavuk,  yoğurt ve yumurta içerir. Vücut ağırlığının kilo başına en az 0.8 gram protein almanız önerilir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yaban mersini gibi antioksidanlarda yüksek gıdalara eklenmek de işe yarayabilir.Konumuzla alakalı olarak Yanlış Diyetler Saç Döküyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...