31 Temmuz 2017 Pazartesi

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız


Dişlerimiz hem yüz güzelliğimizden kaynaklı hemde sağlığımızdaki etkilerinden kaynaklı doğru bakımının yapılması gereken yerlerimizdir. Diş bakımında en önemli husus ise dişlerimizi fırçalamaktır. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere dişlerinizi doğru fırçalamayı aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Diş Sağlığı

Diş sağlığında en önemli nokta diş fırçalamadır. Fakat sadece diş fırçalamak yetemez dişlerimizin sağlığı beslenmemizle de alakalıdır. Şekerli gıdaların fazla tüketilmesi diş sağlığını bozabilmektedir. Ayrıca diş bakımının düzenli yapılmaması, dişlerdeki kırıkların ve çürüklerin diş doktoruna zamanında gösterilmemesi diş sağlığını bozmaktadır. Dişlerimiz böbreklerden  kalbe bir çok organımızı etkilemektedir. Bundan kaynaklı bakımı oldukça mühimdir. Aşağıda diş fırçalama hakkında geniş bir yazı yer almaktadır. okumanız diş sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Maddeler Halinde Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız? 


Dişlerinizi korumanın en önemli yolu diş fırçalamaktır. Diş fırçası seçimi de ayrıca önemlidir. Diş fırçası fazla sert olmamalı diş etlerinize ve dişlerinize zarar vermemelidir.Müsait fırça seçildikten sonra dişler en az günde 2 defa düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu, ağza verdiği hoş koku ve duygu nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi teklifi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.

  • Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki esas hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir.  Dişler oval hareketler ile fırçalanır. 
  • Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Hariç yüzeylerden başlayan fırçalama katı darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden geri dişlere doğru yapılmalıdır.
  • Daha sonra dişlerin dahil yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.
  • Diş üstleri ise ileri ve geri hareketlerle çok bastırılmadan fırçalanmalıdır. 
  • Fırçalama ışleminin en az 2-3 dakika sürmesi gerekir. Sıhhatli diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.


Diş Fırçası Kişiye Özel Olmalıdır; Diş fırçanız size özel olmalıdır ve kimse ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca 6 ay (en uzun) kesinlikle yeni bir diş fırçası alınmalıdır.


Diş sağlığımızın önemli olduğunu bir kez daha anlamanız açısından aşağıdaki yazılarımızında dikkate değer olduğunu düşünüyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...