12 Temmuz 2017 Çarşamba

Diş Neden Çürür ?


Diş çürümesi ciddi bir problemdir ve diş kayıplarına neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı sizlere diş çürükleri, diş çürüklerinin kimlerde daha çok görüneceği ve diş çürüklerinizi nasıl önleyeceğinizi aktaracağız. Yazımızın yararlı olmasını umarak iyi okumalar dileriz.

Diş Çürükleri


Çağımızın en sık yaşanılan hastalıklarından olan diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak ortaya çıkmaktadır. Ağız bakımına gereken hassasiyet gösterildiğinde önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü sorunu çoğu insan tarafından yaşanmaktadır. Genelde hazır ve karbonhidrat ağırlıklı ürünlerin tüketilmesi ile meydana gelen çürükler ağızda biriken bakterilerin temizlenmemesi sonucunda oluşurlar. Diş çürüğünün nedenleri daha bilimsel olarak şu şekilde aktarılabilir : Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Diş Çürüğü En Çok Kimlerde Görülür


Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin ağızda birikmesi sonucu oluşan diş çürükleri  bu gıdaları kullananlarda daha fazla görülmektedir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi altındadırlar. Bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü engelleyemez. Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de diş hekimleri tükürük akışını arttırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önermektedirler.

Diş Çürümesi Nasıl Başlar ve İlerlerler


Diş çürümesi, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içermektedir. Bu sebeple çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler ve diş çürüme hızı kişiden kişiye değişerek ilerlemektedir.  Minenin çok sert ve kalın olduğu dişlerde çürük zor ilerlerken, minenin ince olduğu dişlerde çabuk ilerler.

Burda kesinlikle unutulmaması gereken bir husus da, dentinin dişin bir savunma organı olduğudur. Dentin içinde kanalcıkların ucunda odontoblast denilen yapım ve onarım hücreleri bulunur. Bu yapı çürük dentini tamir dokusu ile tıkayabilirler. Odontoblastlar adeta duvar işçileri gibi açık kanalların ağzını tıkarlar.  Bu savunma kendiliğinde olmaktadır fakat özellikle yaş ilerledikçe bu savunma eksik kalmaktadır. 

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir


  • Diş çürüğünün önüne geçmek için en etkili yöntem dişlerinizin hijyenine önem vermeniz ve sabah-akşam düzenli olarak fırçalamanızdır. 
  • Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır.  Diş fırçaları dişinize uygun olmalıdır ve genelde m yani hafif sert diş fırçaları kullanılmalıdır. 
  • Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Diş fırçaları kişiye özel olmalıdır.  Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.
  • Şekerli yiyeceklerden uzak durmak ve tatlı yedikten sonra diş temizliğini gerçekleştirmek diş çürüklerini engelleyecektir.
  • Diş hekimine düzenli aralıklar ile kontrole gitmek oldukça önemlidir.  Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Yazımızla alakalı olan Diş Çürümesi Önlenebilir mi?  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...