11 Temmuz 2017 Salı

Diş Macunu


Her sabah ve akşam günde iki kere dişlerimizi temizlemek için haşır neşir olduğumuz diş macunlarını inceleyeceğimiz bu yazımız umarız aklınızdaki bir çok soru işaretini giderir.

Diş Macunu


Diş macunları ile dişlerinizi temizlemeniz oldukça yararlıdır. Dişlerinizdeki yemek artıklarından ve bunların yarattığı etkilerden kurtulmanız için diş macunu kullanmanız şarttır. Diş macunu sadece dişlerinizdeki sararmayı engellemez aynı zamanda dişlerinizdeki çürümelere karşı da sizi korur. 


En İyi Diş Macunu


İlk akla gelen soru en iyi diş macunu sorusudur. Kullanıcı haklı olarak en iyisini arıyor, peki en iyi diş macunu hangisi? Bu soruya verilecek en güzel cevap şüphesiz ki sls içermeyen diş macunudur. SLS (sodium lauret sulfate) ve diğer sülfatlı ağır sanayi temizleyicileri şampuandan diş macununa bir çok temizleyici üründe kullanılmaktadır ve bu ürün dişlere zarar vermektedir. Kullanıcılar sls içermeyen ürünleri tercih etmek istemektedirler.  Sls kullanmamak önemli ancak sls siz macun bulmakta bir hayli zordur. Sonuçta endüstriyel bir ürün başka bir madde içerebilmektedir.  Bundan kaynaklı her bitkisel diş macunu maalesef üzerinde yazan yani iddia edildiği gibi bitkisel değildir.

Zaten tamamen bitkisel yalanı sadece pazarlamacı yalanından öte bir şey değil çünkü tamamen bitkisel bir ürünün köpürmesi mümkün değildir.  Ama sülfatsız şampuanlar olduğu gibi sls içermeyen diş macunları da mevcuttur. En iyi diş macunu, az köpüren, paraben içermeyen, florid oranı en az olan diş macunu diyebiliriz.

Beyazlatıcı diş macunu


Diş zamanla sararır ve insanlar sarı dişlerden nefret ederler, bu sararmayı ortadan kaldırmak için diş beyazlatma yani bleaching işlemine başvururlar, ancak bu işlemlerden çoğu zaman vakit yetersizliği ve diş hekimi korkusu yüzünden vazgeçilir. Buna alternatif olarak diş beyazlatıcı ürünler ve beyazlatıcı diş macunları kullanılmayı alternatif olarak görürler.

Beyazlatıcılı diş macunları genelde sodyum bikarbonat içeriyor, yani bildiğiniz karbonat, karbonat dişi beyazlatıyor. Karbonat diş üzerinde bulunan leke ve sararmaya yol açan maddeleri, diş minesini de bir miktar çizerek temizliyor. Dikkat edilmesi gereken durum bu tarz ürünlerin uzun vadeli kullanımı koruyucu diş katmanını ayıracağı için dişlerinize zarar vereceğidir. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...