31 Temmuz 2017 Pazartesi

Diş Gıcırdatma


Diş gıcırdatmak dişlere zarar veren bir durumdur. Diş sağlığını aşırı tehlikeye sokmasa diş gıcırdatmanın zararları vardır. Bu yazımızda bundan kaynaklı diş gıcırdatmasına ve diş gıcırdatması tedavisine değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Stres diş gıcırdatma sebepleri arasından en önemlisidir. Vücudumuzda, stresin oluşturduğu etkileri görebileceğimiz ilk yer ağız ve diş bölgesidir. Aşırı titiz, hassas, asabi bir yapıya sahip olmak da diş sıkma ve diş gıcırdatma da tesirli bir faktördür.  Diş gıcırdatma genelde uykudayken meydana gelir ve alışkanlık halini alsa bazen kişi tarafından fark edilmez veya durdurulamaz.

Dişlerin dizilimindeki bozukluklar yani malokluzyon, diş sıkma ve diş gıcırdatmanın başka bir nedenidir. Dizilimdeki bozukluklar gelişim sırasında oluşabildiği gibi, fazla sayıda üst yüzeyi aşınmış eski protez ve dolgunun varlığında da gelişebilir.

Diş Gıcırdatmanın Zararları Nelerdir ? 


  • Dişlerin devamlı gıcırdatılmasından kaynaklı diş yüzeyinde meydana gelen aşınma ve zarar çiğneyici yüzeylerinde mine kayıpları görülür. Dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluşan bu aşınmalar, bilhassa ön dişlerde daha belli olur.
  • Dişlerde meydana gelen bu mine kayıpları daha sonradan soğuğa ve sıcağa hassasiyeti de geliştirmektedir ve dişler daha fazla zarar görmektedir. 
  • Diş gıcırdatma sonucu ön dişlerin kesici kenarlarında ve geri dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar, zamanla büyüyerek dişlerde kırılmalara neden olabilir.
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatmanın diş eti hastalıkları ve yanlış diş fırçalamayla beraber görülmesi halinde, diş etlerinde çekilme ve diş katı dokuları üzerinde çentikler oluşmaktadır. Dişler üzerinde oluşan bu çentikler dişlerde zayıflamaya ve daha sonra dişlerin kırılmasına yol açabilmektedir. 
  • Diş gıcırdatma alışkanlığının uzun seneler devam etmesi neticesinde, dişlerde sallanmalar başlayabilir. Özellikle 1 ya da birkaç dişe çok kuvvet gelmesi durumunda, alakalı dişlerde ağrı görülebilir ve zamanla bu dişler kaybedilebilir.
  • Diş gıcırdatma durumu uykuda meydana geldiği için baş ağrılarına, çene ağrılarına ve  diş ağrılarına sebep olabilmektedir. 
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatmaya bağlı olarak çene eklemine aşırı yük gelmesi neticesinde, eklemde kilitlenme, çıtırtı sesleri ve ağrı olabilir.
  • Diş sıkmadan kaynaklı yanakların iç tarafından yararlanmalar ve apseler oluşabilmektedir. 
  • Bu belirtilerin hepsi ya da birkaçı diş sıkma ve diş gıcırdatmanın başlamasından hemen sonra gözlenmez. Belirtilerin ortaya çıkması, rahatsızlığın şiddetine göre uzun seneler sürebilir. Birtakım durumlarda ise çok az belirti görülür.

Diş Gıcırdatmanın Nasıl Önlenir : Tedavisi

Diş gıcırdatma alışkanlıkları strese neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ile kalkmaktadır. Ayrıca bu sayede çene eklemlerinde ki ağrı azalmakta , dişlerdeki aşınmada durmaktadır. Ayrıca hastanın gece uyurken takacağı, dişlerine müsait olarak hazırlanan silikon plaklar kullanılması son derece yararlıdır. Plak, uyku esnasında dişlerin birbiriyle direkt temasını keserek aşınmayı önlemekte, böylece çene eklemini rahatlatmakta ve ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Ancak şiddetli olaylarda gece plağının yanı dizi, stresi azaltmaya yönelik tedaviler, adale gevşetici ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılması gerekebilir. Bu tip diş sıkma ve gıcırdatmanın ileri aşamalarında, dengeli bir diş teması ve çene hareketlerinin sağlanması için, eski ya da hatalı yapılmış dolgu ve protezlerin yenilenmesi ve mutlaka noksan olan dişlerin müsait görülen protez uygulamalarıyla tedavi edilmesi gerekir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...