15 Temmuz 2017 Cumartesi

Diş Fırçalama


Diş sağlığı oldukça önemli  bir konudur. Buda diş fırçalamanın ne kadar önemli olabileceğinin göstergesidir. Bu yazımızda sizlere doğru diş fırçalama, diş fırçalama teknikleri ve diş ipinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 


Diş Fırçalama Tekninkleri


Diş fırçası naylon kıllı, fırça kıllarının oluşturduğu üst yüzeyi düz ve dişlere temas edecek şekilde, küçük başlı ve sık kıl demetli olmalıdır. Diş fırçası bakterilerin diş fırçasından yoğunlaşmaması için 3 ayda bir değiştirilmelidir. Diş macunu bakteri plağını uzak­laştırmayı kolaylaştırır. Diş macunu floridli olmalıdır. Diş etindeki en küçük kanamaları farkedebilmemiz için diş macunu mümkünse beyaz olmalıdır.
Doğru Diş Fırçalama


Diş fırçalanmasında temel hareket fırça diş, dişeti birleşimine; kılların yarısı diş, öbür yarısı dişeti üzeri­ne gelecek şekilde 45° eğilimli olarak yerleştiril­melidir. Dişler fırçalanırken düz bir şekilde aşağı yukarı sürmek yerine dairesel hareketler kullanılmalıdır. Fırçalama işlemine son azı dişlerinden başlanır. Daha sonra fırça bir fırça boyu kaydırarak fırçalanmaya devam edilir. Dişlerde fırçalanmaya yer kalmamalı ve fırçalama işlemi 3 ile 5 dakika arasında olmalıdır.

Bu fırçalama işlemi ağzın iç, dış, her bir bölümü için 5 defa tekrarlanır. Dişler sabah kahval­tısından, öğle yemeğinden sonra ve gece yatmadan önce günde üç defa fırçalanmalıdır. Bebeklerde ise mamadan önce ve sonra uygun miktarda su ve­rilmesi ağız hijyeni için yeterlidir. Dişleri fırçaladıktan sonra diş ipi kullanılabilir.  

Diş İpi


Diş ipi birçok naylon liften oluşan ve dişlerin ara yüzeylerini temizlemek için özel olarak yapılmış bir iptir. Birey dişlerini fırçala­dıktan sonra ağzını ılık su ile çalkalaması gerekir. Bu hem gevşemiş yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlar, hem de ağzın sağlıklı kalmasını kolaylaştırır. Diş ipi dişlerdeki artıkları aralardan alarak dişlerin çürümesini engeller ve dişleri korur.


Dişlerin fırçalanması son derece önemli bir konudur. Bu açıdan yardımcı olması için aşağıda sizlere farklı yazılarımızı da sunuyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...