31 Temmuz 2017 Pazartesi

Diş Çürümesi Önlenebilir Mi?


Diş çürümesi  hakkından hazırladığımız yazılarımızda dişlerin neden çürüdüğünden bahsedeceğiz. Diş çürümesi nedenleri dişlerinizin nasıl koruyacağınız hakkında önbilgi olacaktır. Ayrıca diş çürümesi engelleme yollarına değinerek diş sağlığınıza katkı sağlamayı amaçlamaktayız. İyi okumalar dileriz. 

Diş Çürümesinin Nedenleri

Diş çürümesinin genel nedenleri arasında ; 

  • Yetersiz ağız hijyeni,
  • Yetersiz florür alımı,
  • Sık beslenme,
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenme,
  • Bazı hastalıklar ve bazı tedaviler çürük oluşum hızını arttırır. ( Kaynak: http://www.gizemarslanoglu.com/dis-curugu-onlenebilir-mi.html )

Diş Çürümesi Engelleme Yolları Var Mıdır? 

Ağızdaki katı dokular ve dişler üzerinde, bakterilerin dişe tutunmak için salgıladıkları dekstran ismindeki yapışkan madde ve yiyecek artıklarından oluşan bakteri plağı olarak adlandırdığımız bir tabaka bulunur. Plağın içindeki bakteriler, ufak yiyecek artıklarını sindirerek organik asitleri açığa çıkarırlar. Bu asitler, dekstran  sebebiyle  dişlere zarar vermektedir ve diş çürümelerine neden olmaktadır. 

Dişin Çürümesini Önlemek

Dişlerin yemeklerden sonra fırçalanması diş çürüklerinin önüne geçilmesi adına ilk adımdır. Diş fırçalaması öğünlere göre günde 3 defa ve 3 dk az olmamak kaydıyla olmalıdır. Özellikle diş dizilimi sıkışık olan fertlerde, dişlerin birbirleriyle münasebet ettikleri yan yüzeylerde biriken yiyecek artıkları düzenli diş fırçalamayla bile yeterince temizlenemez. Bu bölgelerde diş çürüğü oluşmaması için günde en az 1 defa, diş fırçalamadan sonra diş ipi kullanılması gerekir. Florürün diş çürüğü önleyici veya diş çürüğü oluşumunu azaltıcı etkisi kanıtlandığı için, florürlü bir diş macunu kullanılmalıdır. Diş fırçası en geç 6 ayda bir değiştirilmeli ve bakteri oluşumu engellenmelidir. 

Dişlere en çok zarar veren ürün karbonhidratlar ve şekerlerdir. Bundan kaynaklı karbonat ve şeker içeren gıdaların tüketiminden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.  Diş fırçalama olanağı yoksa, diş dostu amblemi taşıyan sakızlardan çiğnemek uygun olacaktır. çocuklar ilk dişlenme döneminden itibaren düzenli diş hekimi kontrolüne getirilerek, gerekiyorsa dişlerin üzerine koruyucu sealant veya flor uygulaması yapılabilir. En az 6 ayda 1 düzenli olarak diş hekimi kontrolüne giderek, çürük risk tayini yaptırılabilir. Böylece başlangıç halindeki diş çürükleri büyümeden tespit edilerek, mesele yaratmadan tedavileri yapılabilir. Dişlerin üzerinde tebeşirimsi beyazlıklar veya kahverengi yada kara lekeler görüldüğü takdirde, zaman geçirmeden diş hekimine başvurmak gerekir. Yukarıdaki noktalara dikkat edildiği taktirde, diş çürüğü kesinlikle önlenebilir.


Diş çürümesi ile oldukça alakalı olan Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız  yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...