31 Temmuz 2017 Pazartesi

Diş Bakımı Efsaneleri


Her konuda olduğu gibi diş bakımı hakkında da bir çok kulaktan dolma bilgi efsaneleşmiştir. Bu efsanelerin bazıları doğru olsa da genelde yanlıştır ve diş bakımında dişlere zarar vermektedir.  Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere diş bakımın hakkında bilgi vereceğiz. Ardından alıntı olarak aldığımız bir yazı  ile diş bakımı efsaneleri hakkında gerçekleri ortaya koyacağız. İyi okumalar dileriz. 

Diş Bakımı 

Diş bakımında bazı püf noktaları bulunmaktadır. Fakat diş bakımından önce ağzınızda ve dişinizde herhangi bir rahatsızlık olmadığına emin olmak ve diş bakımına daha sonra devam etmek gerekir. Bunun içi bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir.  Daha sonra diş bakımına rahatlıkla geçebilirsiniz. Diş bakımı için ;

  • Dişlerinizi düzenli fırçalamanız
  • Antibakteriyel ağız gargaraları kullanmanız
  • Dişlerinize florür içeren diş macunları almanız
  • Beslenmenize dikkat etmeniz 
  • Karbonhidrat ve şeker az tüketmeniz
  • Kahve, sigara , çay tüketimini azaltmanız gerekmektedir. 

Diş Bakımı Efsaneleri Nelerdir

Diş bakımı hakkında bilinen bir çok yanlış vardır. Hatta bazıları şehir efsanelerine bile dönüşmüştür. Bundan kaynaklı size alıntılayarak aldığımız yazıyı yayınlıyoruz. 

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Mihmanlı, ağız ve diş sağlığı konusunda yaptığımız hataları ve topluma yerleşmiş yanlış inanışları anlattı:


Sert Diş Fırçası Daha İyi Temizler: İyi fırçalamak, fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaları kullanılır. Çok sert fırçalar dişleri aşındırabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir.
Sert Fırçalamak Dişleri Daha İyi Temizler: Dişleri sert fırçalamak, dişleri temizlemek yerine, 'fırça çürüğü' dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.
Diş Macununu Fazla Kullanmak Dişleri Çizer: Dişlerin mine tabakasının çizilmesi, macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O %n granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise 'mercimek tanesi' büyüklüğünde olmalı.
Karbonat Ve Tuzla Fırçalamak Dişleri Beyazlatır: Bu maddeler iri granüllü olduğu için dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda, dişin parlaklığı gider ve yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle, dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar.
Sarı Dişler Daha Sağlamdır: Dişin rengi dişin sağlamlığını belirlemez.
Diş Fırçası Ve Macun Islatılmaz!Dişler, Macun Ve Fırça Islatılarak Fırçalanmalı: Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü, fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur.
Macun Kullanmaya Başladıktan Sonra Dişlerim Çürüdü: Macun, dişleri fırçalarken sabun görevi görür ve içeriğinde dişlerde biriken mikroorganizmaları yok etmek için etken maddeler vardır. Yani çürümeye neden olmaz.
Çürükler Genetiktir, Ne Yaparsan Yap Dişin Çürür: Bireyler arasında çürüğe yatkınlık farklı olabilir. Fakat kötü beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağız hijyenine önem verilmesi ve düzenli diş hekimi kontrolleri durumunda çürüğe yatkınlığın bir önemi kalmaz.
Dişler Kahvaltıdan Sonra Fırçalanır, Dişler Kahvaltıdan Önce Fırçalanır: Dişler günde en az iki kez, kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalanmalı. Diş fırçalama işlemi bitince, dilin üst kısmı da yumuşakça fırçalanmalı.
Estetik Diş Doğuştan Olur, Çarpık Dişten Kurtuluş Yok: Diş düzeltme (ortodonti), dişler ağızda mevcut olduğu sürece her yaşta uygulanabilir. Ortodontik tedavi sayesinde, dişler mevcutsa, her yaşta düzeltme yapılarak, güzel gözüken dişlere sahip olunabilir.
Her Bünye İmplantı Kabul Etmez: İmplant, eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri olarak tanımlanabilir. Sadece yara iyileşmesini etkileyen bir sistemik hastalık ile kontrol altında olmayan kalp ve şeker hastalığı varsa yapılmaz.
Hareketli Protezler Çamaşır Suyuna Konursa Beyazlar: Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak zararlıdır. Protezin kırılganlığını artırır ve protezin ömrünü azaltır. Protezler için özel temizleme tabletleri vardır, onlar kullanılmalı.
Çektirdiğim 20 Yaş Dişinin Yerine Diş Yaptırmalıyım: Çekilen 20 yaş dişlerinin yerine protez diş yaptırmaya gerek yoktur. 
Dişiniz Kanayınca Sevinmeyin Bir Doktora Gidin!

Diş Röntgeni Çektirirsem Çok Fazla Işın Alırım:
Diş röntgenleriyle alınan radyasyon çok azdır. Bu radyasyon doğada alınan radyasyondan daha azdır.
Beyazlatma (Bleaching) Dişleri Daha Da Sarartır: Beyazlatma, normal diş rengini daha da açmak için yapılır. Beyazlatmanın ilk yapıldığı dönemlerde, kahve, çay ve sigara gibi dişleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayı yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanın hiçbir yan etkisi yoktur.
Diş Taşları Temizlendikten Sonra Daha Çok Diş Taşı Oluşur: Düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunu engeller. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü sayesinde, iyi fırçalayamadığımız alanlarda oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmiş olur. Bunun da herhangi bir zararı yoktur.
Diş Taşı Temizliği Dişin Minesine Zarar Verir: Diş taşı temizliği doğru uygulandığı takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü diş taşı temizliği işleminde, diş dokusundan değil, diş yüzeyine ait olmayan oluşumlar (plak, diş taşı) uzaklaştırılır.

Diş Fırçalarken Diş Etlerinin Kanaması İyidir: Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı.

Diş Hekiminin Kas Gücüne Değil Uzmanlığına Bakın!
Süt Dişleri Nasıl Olsa Dökülecek Dolgu Gereksizdir: Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara neden olur.
Erkek Diş Hekimleri Daha İyi Diş Çeker: Diş çekimi belli prosedürler doğrultusunda uygulanan bir işlem olup, uygulanan kuvvetle alakalı değildir.
Çekim İçin Kullanılan Lokal Anestezikler Morfindir Bağımlılılık Yapar: Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeler morfin içerikli değildir, alışkanlık yapmaz. Morfin, tıp alanında sınırlı vakalarda kullanılan bir ilaçtır.
Diş Çekimi Avrupa Malı Morfinle Yapılırsa Ağrımaz: Günümüzdeki lokal anestezik maddeler belli standartlarda üretilmiştir. Avrupa malı olmasına gerek yoktur.
Diş Ağrıyınca Dişin Üzerine Aspirin, Rakı, Kolonya, Tütün Ve Tuz Koymak Ağrıyı Keser: Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve diş eti bölgesine uygulanması sonucu diş etlerinde 'alkol-aspirin yanığı' denilen komplikasyonlara neden olur. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin (tütün, tuz vb.) de ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.
Çürük Diş Çekildikten Sonra Pis Kan Akıtılmalıdır, Çekilen Dişin Yerini Kanatmak İyidir: Diş çekiminden sonra, çekim boşluğuna hastanın yaptığı müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatılması ya da pıhtının uzaklaştırılması, diş çekimi yapılan yerin iltihaplanmasına neden olur. Oluşan pıhtı korunmalıdır.
Hiçbir Protez Kendi Dişinizin Yerini Tutmaz!En Kolay Çözüm Çürük Dişi Çektirip Kurtulmak: Çürük diş için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmalı. Çünkü ne fonksiyon ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi dişinizden daha iyi olamaz.
Ağız Kokusu Herkeste Olur Ve Geçmez: Ağız kokusu, diş çürüğü, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit ya da üst solunum yolu enfeksiyonları kaynaklı olabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda ağız kokusu önlenebilir.
Diş Teli Sadece Çocuklarda Kullanılır: Ortodonti (tel tedavisi) alanındaki son gelişmeler sayesinde, tel tedavisi sadece çocuklara değil, erişkin hastalar için de uygulanabilir.
Her Hamilelik Bir Diş Götürür: Her hamilelikte diş kaybının gerçekleşmesi söz konusu değildir. Ağız bakımının tam olarak sağlanamaması, tedavi edilemeyen çürüklerin varlığı ve diş eti hastalıklarının ilerlemesi durumunda diş kayıpları görülür.
Hamilelikte Diş Etleri Kanar Çünkü Dişten Kalsiyum Çekiliyordur: Hamilelikteki diş eti kanaması, dişten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz. Kanamanın nedeni, ağız bakımının yeterli sağlanmaması durumunda hamilelikteki hormonal değişiklikler sonucu diş eti iltihabının oluşması ya da mevcut diş eti iltihabının şiddetlenmesidir.
Hamilelikte Diş Tedavisi Bebeğe Zarar Verir: Acil olan diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...