12 Temmuz 2017 Çarşamba

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir


Bu yazımızda sizlere diş ağrısına nelerin iyi geleceğini , diş ağrısında ilk yapılması gerekenleri ve diş ağrısını geçirmeniz için bitkisel tedaviler önereceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Diş Ağrılarına Ne İyi Gelir ?Ağız ve diş sağlığı kaliteli bir yaşam sürüdürülmesi açısından oldukça önemlidir.. Ancak buna rağmen çok basit yöntemlerle yaşanılan sorunların önüne geçilebilirken,  ihmal edildiği taktirde çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı diş ağrılarınızı  hafife almamalı ve apse oluşumunu, iltihap kapmasını engellemek için mutlaka doktora danışmalısınız.
Diş Ağrısında İlk Yapılması Gerekenler


Ağrıları hissetmeye başladığınızda dişlerinizi  fırçalamanız gerekmektedir. Diş arasında kalan herhangi bir artık diş ağrısına neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı diş fırçalamak çok önemlidir. Yoğun şekilde dişlerinizi fırçaladığınız zaman diş arasında bulunan ve ağrıya sebep olan kalıntılar yok olacaktır. Ayrıca bazı özel diş macunları dişlerinizde uyuşma etkisi oluşturabilmektedir. Diş fırçalama ağrıya neden olan mikrop ve bakterileri de yok edeceği için dişlerinizin daha fazla çürüyüp daha fazla ağırmasına engel olacaktır.

Ardından, tuzlu suyla gargara yapmanızı oldukça etkilidir. Tuzlu su ağızdaki bakterilerin ölmesini sağlar ve bu sayede diş sağlığını da korur. Bunun için bir bardak suyun içine birkaç kaşık tuz atıp karıştırdıktan sonra gargara yapmanız halinde dişlerinizdeki ağrılar yüksek oranda hafifleyecektir.

Diş Ağrısına Hangi İlaçlar İyi Gelir


Öncelikle diş ağrısına neden olan etkenlerin belirlenmesi  ve kullanılacak ilaçların ona göre kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler diş ağrılarında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle Antibiyotik kullanımı iltihabın kurutulması açısından çok önemlidir. Kullanılabilecek antiyobikler şunlar olabilir.

Amoklavin Antibiyotik

Etkisi itibariyle çok güçlü bir antibiyotik olan bu ilaç diş ağrısına iyi gelmektedir.  Atıldıktan sonra yaklaşık 5-8 saat boyunca ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Diş Ağrısına Novalgin

Her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu ilaç neredeyse her türlü ağrıyı geçirici güçlü bir etkiye sahiptir. Diş ağrısına iyi gelen etkisi ile de ön plana çıkmaktadır. Genel olarak atıldıktan sonra 15 dakika içinde ağrıyı dindirme özelliği vardır. .

Majezik

Bu ilaçta çok güçlü bir ağrı kesici olup hapın yanında gargara ve sprey formlarında da satılmaktadır. Özellikle diş ağrılarında oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Parol

Parol 500mg hem diş ağrılarında hemde diğer ağrılarınıza karşı oldukça etkilidir.  Ayrıca kışın bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine bağlı olarak görülen soğuk alıgınlığı ve buna bağlı yaşanan diş ve çene ağrılarında da işe yaramaktadır.

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Şiddetli diş ağrılarında ağrı kesici olarak özellikle Majezik oldukça işinize yarayacaktır. Fakat aklınızda bulunsun oral yani ağız yoluyla alınan ilaçlar 30-60 dk arasında  etki etmektedirler ver art arda kullanılmamaları gerekmektedir. Ağrı geçirmek için birden fazla ağrı kesici kullanmak hatalıdır. İlacın kanınıza karışması için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir.  Diş ağrıları sebebiyle uykuya geçmekte zorlanırsanız, yatağa uzandığınız zaman 15 dakika boyunca hiç hareket etmeden uyumaya çalışın çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir insan 15 dakika boyunca hiç hareket etmezse uykuya dalmaktadır. Uyurken yastığa başınızın ağrı olmayan tarafını yaslayın çünkü ağrılı tarafın üzerine uzandığınız zaman oluşan basınç ağrıyı arttırabilmektedir.

İltihaplı Diş Ağrılarına Ne İyi Gelir?


İltihap birikmesi sebebiyle çene kısmında hafif bir şişlik oluşabilir, diş çevreniz şişebilir veya çoğu zaman iltihap direk olarak görülmeyip sadece ağrı yapar ve doktor tarafından film çekilmesi ile ortaya çıkmaktadır. İltihaplanmadan dolayı dişinizde ağrı olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken buz kompres uygulamasıdır. Bu uygulama için bir adet buz torbasını ağız kenarınızda ağrıyan dişinizin bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısını sakinleştirmek için uygulanabilecek başka bir yöntemse bir parça buzu kırıp küçük bir hale getirdikten sonra direk dişinize uygulamak olacaktır. Bu yöntemde buz parçası dişinize değdiği an rahatsız olabilirsiniz fakat hemen ardından kısa bir süreliğine ağrınız tamamen kesilecektir. Diş ağrısı sıcak su uygulaması yapılmaz sıcak su iltihaplanmayı arttırmaktadır. 

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Dolgulu diş ağrısı çeken kişiler ilk olarak soğuk kompres uygulaması yaparak bu ağrıyı yatıştırabilirler ardından ise bir diş ağrısı için ağrı kesici ilaç kullanarak bu ağrıdan kurtulabilirler.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Çürük dişler yediğiniz gıdaların birikmesi için ideal ortamlardır.  Bu nedenle dişlerinizde artık parça bulunmadığından tam olarak emin oluncaya kadar dişlerinizi fırçalamalısınız. Ardından ise yukarıda ismini verdiğimiz ağrı kesici veya antibiyotik ilaçlardan birini kullanabilirsiniz. Ayrıca ağzınızdaki uyuşma hissini arttırması için gargara yapmayı tercih edebilirsiniz.

İlaç tedavisi ağrının kesilmesi ve tedaviye başlınılması açısından ilk olarak aılması gereken adım iken bazı bitkilerinde hem antiseptik özelliyle mikropların çoğalmasını engelleyen hemde ağrının şiddetini dindirmede önemli faydalar sağladığı bilinmektedir.

Diş Ağrısı Gidermede Bitkisel Yöntemler


1-) Diş Ağrısı Gidermede Karanfil


Özellikle Anti oksidatif yapısıyla etkisini gösteren karanfil, dişlerinizin etrafında tutarak veya çiğneyerek hafif şekilde uyuşma etkisi gösterebilirsiniz. Bu uyuşma sayesinde diş ağrılarınız azalacaktır fakat karanfil aynı zamanda dişteki iltihaplanmayı da azaltacağı için diş ağrılarını geçirecektir. Ayrıca karanfilin kuru formu gibi yağ olan şeklide diş ağrısını giderici etkiye sahiptir. Bir parça pamuğa 5-6 damla karanfil yağı döküp ardından ağrı görülen dişlerinizin arasına koyduğunuz zaman ağrının azalmasını sağlayacaktır.

2-)  Ağrı Kesmede Sarımsak ve Maydanoz


Tercihinize göre isterseniz maydanoz istersenizde sarmısak ile dişlerinizin ağrısından kurtulabilirsiniz. Antibakteriyel yapıları ile bu ürünler diş ağrılarınızı  ve ağız içi bakterilerinizi geçirecektir.  Yapmanız gereken bunlardan birini seçip iyice ezdikten sonra dişlerinize sürüp beklemek olacaktır. Bu yöntem sayesinde dişlerinizde uyuşma olarak kısa süreliğine de olsa ağrılarınız son bulacaktır.

3-) Sirke


Sirke diş çürüğünün bulunduğu bölgede ortaya çıkan bakterileri yok etme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bunu antiseptik özellikleri ile yapmaktadır. Bakterilerin yok olmasını sağlayarak aynı zamanda ağrıyı kesme özelliği bulunmaktadır. Fakat sirkeyle saf şekilde gargara yapmak yerine bir çay bardağının yarısını sirke ile yarısını su ile doldurarak ağzınızı gargara yapabilirsiniz.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...