12 Temmuz 2017 Çarşamba

Diş Ağrısı


Diş ağrısı yaşayan kişilerin bildiği acı verici bir sorundur. Diş ağrısı nedenleri ve diş ağrısını nasıl geçireceğiniz ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda sizlere diş ağrısının tedavisini aktaracağız. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Diş AğrısıÇoğu zaman ağrısı çekilmez boyutlara ulaşabilen diş ağrıları , neredeyse herkesin yaşamının bir sorundur. Diş ağrısını yirmilik dişlerin çıkması da neden olduğu gibi diğer bir çok sorunda diş ağrısna neden olabilmektedir.  Genel kanaat, diş ağrılarının basit ağrılar olduğu yönündedir ve bu nedenle dayanılmaz hale gelinceye kadar dişhekimine gitmek genellikle ertelenir. Ayrıca yine aynı kanı sebebiyle bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı türlerinden biridir.

Bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan Diş ağrıları; diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.
Diş Ağrısı Nedenleri  • Diş minesinin aşınmasından kaynaklı ağrı oluşması
  • Dişeti hastalıkları neden olduğu ağrılar
  • Diş çürükleri ve diş abselerinin neden olduğu ağrılar
  • Gömülü Dişler (yirmilik dişler)
  • Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar olarak sıralanabilir.

Çürük Diş Ağrısı


Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen diş çürükleridir. Toplumun %97’sinde diş çürüklerine rastlanmaktadır. Bu durum özellikle yetersiz veya kötü ağız bakımından ve karbonhidrat ,şeker ağırlıklı gıdaların tüketilmesinden kaynaklanır. Ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere sebep olur.

Diş ağrıları genellikle zonklama biçiminde ve son derece rahatsız edici olarak hissedilir. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum mevcutsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olmaktadır.  Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar meydana gelmektedir. Ayrıca diş ağrısı baş ve boyun ağrısını da neden olabilmektedir. Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir dişhekimine gitmekte yarar vardır. Çünkü diş ağrısı sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş Ağrısı için Dua

Diş ağrısı için dua okumak doğru bir durum değildir. Eğer bir diş ağrınız doktora gözükmeli ve gerekli tedabirleri uygulamalısınız. 

Diş Ağrısı Tedavisinde Pratik Çözümler


Diş ağrılarının yarattığı acıdan bir önce kurtulmak adına çoğu zaman kulaktan doğma ve yararında çok zararı olan müdahalelerde bulunabiliyoruz. ilk olarak dikkat edilmesi gereken, kesinlikle ağrıyan diş üzerine aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç kırılarak uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevredeki yumuşak dokulara zarar vermektedir. Bu da diş ağrısının yanında  diğer problemleri de beraberinde getirmektedir. 

Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağızda iyice gargara yapılmalıdır.

Diş ağrılarında doktora başvurmak gerekmektedir. Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres doktora gitmeden önce yapılabilir. Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.  Ayrıca zencefil ile hazırlanan çay ile de gargara yapılarak diş ağrısını hafifletebilirsiniz.


Diş ağrısı ciddi anlamda acı verici olabilmektedir. Bu gibi durumlarda diş hekiminize danışmak son derece önemlidir. Bizler Diş Ağrısında Ne İyi Gelir yazımızı size sunarak yardımcı olmaya çalışacağız fakat sizler durumun tespiti için doktorunuza mutlaka görünmelisiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...