5 Ekim 2017 Perşembe

Deri Yolu Zehirlenmesi Nedir? (Köpek Isırması, Böcek Sokmasında İlkyardım)


Deri yolu zehirlenmesi  hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere deri yolu zehirlenmesi durumunda ilk yardımın nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Ayrıca köpek ısırması , kedi çırmalaması ve böcek sokmalarında da ilk yardımın nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Yazımızın ön bilgi olduğunu unutmamak ve her şeyden önce mutlaka bir uzmandan yardım almak gerektiğini unutmayınız. 

Deri Yolu Zehirlenmesi


Ülkemizde fazlasıyla rastlanan deri yolu zehirlenmesi zehirlenme durumlarında 2. sırada yer almaktadır. Kremler, tozlar, sıvılar ile temas sonucu, ya da ısırma, sokma, enjeksiyon ile meydana gelir. Etkilenme durumuna göre yerel veya genel  belirtiler görülebilir.

Deri Yolu Zehirlenmesine  İlk Yardım 

Etken madde krem veya  toz şeklindeyse, bol akan su ile etkilenen bölge yıkanmalıdır eğer etkilenen bölgede   yara varsa üzeri steril gazlı bezle kapatılır.Yerel belirtiler giderek yayılıyor ve genel belirtiler görülüyorsa, etkilenen kişi acilen doktora götürülmelidir. Kişide gelişmekte olan alerjik  şoka karşı sağlık kuruluşunda semptomatik tedavi uygulanmalıdır, aksi halde kişi kaybedilebilir. Hastaneye götürürken bilinç kapanırsa koma pozisyonu verilir veya ABC nin devamlılığı sağlanır.

Hayvan Isırması ile Zehirlenme : Kedi ve Köpek Isırmaları

Bu gibi durumlarda ölümcül vakalar bile oluşmaktadır. En yaygın görülen vaka ise kuduz vakasıdır. Bu gibi durumlarda ısırılan yer ilk önce bol su ile sabunlanıp köpürtülerek en az 5 dakika yıkanır.

Kişiye kuduz aşısı yaptırılır. Mümkünse hayvan gözetim altında tutulur, eğer 10 gün içinde ölürse aşıya devam edilir, 10 günü geçmesine rağmen hayvan ölmemişse, aşıya gerek yoktur. Hayvan bulunamamışsa, aşı mutlaka yaptırılmalıdır.

Yılan Sokması

İki derin diş izi yılanın zehirli olduğunu gösterir. Bu durumda sokulan yerin altından ve üstünden venöz turnike yapılarak, zehrin dolaşıma katılımı yavaşlatılır. Ağzında yara ve çürük dişi olmayan bir kişi yara yerinden zehri emip tükürebilir. Organ hareketsiz halde ve sarkıtılarak tutulur.  Isırılan kişi sakin tutulmalı ve heyecandan kaynaklı kan akışının hızlanmasına engel olunmalıdır ardından hastaneye götürülmeli ve tetanos aşısı yaptırılmalıdır.

Venöz Turnike Nasıl Yapılır?

Enli kumaş veya kravat, yılanın soktuğu yerin hemen altından ve üstünden bağlanır. Ancak dolaşım engellenmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Bunun için bacakta ise ayak, kolda ise el parmaklarına bakılır morarma varsa, hemen gevşetilir.

Böcek Sokması  ve İlk Yardım 

Akrep Sokması:Sokulan yere amonyak veya su ile bulamaç yapılmış yemek karbonatı sürülebilir. Venöz turnike uygulanabilir ve kişi hastaneye götürülerek panzehir uygulanması için doktora bilgi verilmelidir. 

Arı Sokması:Sabunlu su ile yıkanabilir veya antiseptik ile silinebilir. İğne çıkarılabilecek durumdaysa cımbızla çıkarılır aksi halde, zorlanmaz. Alerji durumu var ise acilen doktora götürülmelidir. 

Deniz Kestanesi Batması:Bu durumda organ (genelde ayak), yanmayacak şekilde dayanabileceği kadar (45° C) sıcak su içine daldırılarak, 20-30 dakika (ağrı dininceye) kadar bekletilir. Sıcak deniz kestanesinin dikenini çıkartacaktır. 

Denizanası Teması:Denizanası ve deniz şakayıklarının nematokist denilen vantuzlarındaki çengellerle cilde tutunurlar, bunların zarar verilmeden uzaklaştırılması için: önce alkol (ya da sirke veya deniz suyu) ile yıkanır, sonra üzerine pudra ekilir, varsa çiğ et konarak yumuşatılır ve bıçağın tersi veya tahta çubukla deriden sıyrılır. Ya da o kısım doğrudan musluk suyu ile yıkanabilir; tatlı su vantuzları patlatacağından kişi rahatlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus yurt dışında böcek sokmaları nedeniyle anaflaktik şok dediğimiz alerjinin ağır seyrettiği kişilerde bu seyri hafifletmek üzere yanlarında taşıyabilecekleri alerji kutusu (kiti, seti) vardır. Doktor  tarafından önerilen ve yapabilme eğitimini alan kişiler, böcek soktuğunda, hemen enjektördeki hazır ilacı kendileri yaparak ve hapı alarak durumlarının kötüleşmesini engellemektedirler.Bu konuda uzman bir kişiye danışabilir ve uygulama için bilgi alabilirsiniz.


Ayrıca Zehirlenme yazımıza bakarak farklı türlerde zehirlenme nedenleri ve başa çıkma yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Acil şifalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...