8 Temmuz 2017 Cumartesi

D Vitamini


Aşağıdaki yazıda sizlerle D vitamini nedir, d vitamini ne işe yarar, d vitamini eksikliğinde hangi rahatsızlıklar görülür ve d vitamini kaynakları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktayız. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.


D VİTAMİNİD vitamini; yağda eriyen bir vitamindir.Emilimi için yağ ve safraya ihtiyaç vardır.Balık yağı ve güneş ışığında bulunan D vitamini eksikliğinde bir kemik hastalığı olan raşitizm görülür. Raşitizmde kemik ve dişlerde bozukluk ve eğrilik görülür. Dişler geç çıkar. Kafa kemikleri yumuşar ve eğrilir. Eklemlerde şişkinlik görülür. D vitamini kalsiyum görevi görerek kemiklerinizin sağlıklı olmasını sağlar.

D Vitamini Ne İşe Yarar

En önemli işlevi kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemektir. Kemikler kalsiyum deposudur. Kalsiyumun kemiklere taşınmasına ve yerleşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda fosfor metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. Zihinsel ve bedensel gelişimde D vitamini olmazsa olmaz vitaminler arasındadır.

D Vitamini Yetersizliği


Güneş ışığını doğrudan alamayan bireylerde, az güneş alan ülkelerde, hızlı büyüyen çocuklarda D vitamini eksikliği meydana gelmektedir. D vitamini yetersizliğinin yaygın olarak görülme nedeni doğal yiyeceklerde yeterince bulunmamasına bağlıdır. Eksikliğinde çocukluk çağında kemiklerde eğrilik yani raşitizmi (rikets) görülür. Bu hastalıktan korunma için güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Pencere camları ve kapalı giysiler güneş ışınlarını engeller. Güneş ışınları dik gelmeli, her gün 15-30 dakika süre ile güneşlenme düzenli olarak yapılmalıdır. Derinin ince ya da kalın olması, rengi önemlidir. Açık tenliler güneş ışığından daha zor D vitamini oluştururlar. Osteomalasia erişkin dönemde görülen bir kemik hastalığıdır. Kemikler yumuşaklık meydana gelir, kalsiyum ve fosfor oranı düşüktür. Sık doğum yapan, yetersiz ve dengesiz beslenen, güneşten yararlanamayan kadınlarda görülen bir hastalıktır. Vitamin D suda erimediği için fazlası idrarla atılamaz ve bu nedenle ihtiyaçtan fazlası ve gelişigüzel alınması sakıncalıdır.

D Vitamininin Fazla Alınması

Fazla alınması eklemlerde ve yumuşak dokularda anormal kireçlenmeye sebep olur. Yine çocuklarda fazla ve gelişigüzel kullanıldığında büyümede duraksama, kusma, böbreklerde taş oluşumu gibi rahatsızlıklar da görülmektedir.

Günlük D Vitamini Gereksinmesi: Özellikle hamilelik döneminde ve emzirme döneminde hem bebeğin hem annenin D vitamini alması gerekmektedir. Çocuklara doğumdan 15-20 gün sonra ek D vitamini 400 IU ( 10 mcg) verilmelidir. 400 IU vitamin D 1 çay kaşığı balık yağı ile de sağlanabilir. Çocuk, genç ve yetişkin bireylerin günlük ihtiyacı 10 mcg’dır.

D Vitaminin En Çok Bulunduğu Besinler

D  vitamini özellikle hayvansal gıdalarda çokça bulunmaktadır. Aşağıda D vitamini içeren gıdalar yer almaktadır;
 • Mantar
 • Ton balığı
 • Sardalye
 • Karides
 • Soya sütü
 • İnek sütü
 • Somon
 • Yumurta
 • Peynir
 • İstiridye
 • Kahvaltılık gevrekler

Farklı vitamin kaynakları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...