31 Temmuz 2017 Pazartesi

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?


Cilt lekelerinden kurtulmak için yapmanız gerekenler hakkında hazırladığımız bu yazımızda; cilt lekelerinden kurtulma yollarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.  

Cilt Lekeleri Nedeni
Cilt renginin bozulması, normalde herhangi bir bölgede aşırı üreten melanin adı verilen cildin doğal pigmentasyonunun bir sonucudur. Bu renk değişikliği cildin en üst katmanını etkiler ve sizi kahverengi lekelere maruz bırakmaktadır. Melanin aşırı üretimin en büyük sebebi aşırı güneş ışınlarına (UV) maruz kalmaktır. Ayrıca yanlış diyet, karaciğer sorunları ve hazımsızlıkta cilt renginin değişmesine neden olmaktadır.  Cilt lekelerinden kurtulmak için ciltte meydana gelen lekelenme nedenlerini bilmek ve bir daha cilt lekelerine maruz kalmamak gerekir. 

Cilt  Lekelerinden  Kurtulma Yolları


Cilt lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki malzemeler ile bakım yapmanız gerekir. Bu malzemeler ; Bir pamuklu top ile günde iki kez  limon ile cildinize peeling yaparsanız cildiniz kendini yenileyecektir. Soğan suyu ve limon suyu aynı asitliği içerdiğinden kaynaklı  cildinizi dilimlenmiş soğan ile ovmak da aynı etkiyi sağlar. Fakat kokusundan kaynaklı daha çok limon tercih edilmektedir. 


Doğal zeytinyağı cildinize nazik davranır ve kahverengi cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olan nemi sağlar. Cildinize zeytinyağı uygulayın ve sıcak ıslak bir bezle silerek temizleyin. 


Günde iki kez renk değişimine hint yağı uygulandığında cildin pürüzsüzleşmesine ve aşırı melanin parçalanmasına yardımcı olabilir. Daha büyük noktalar, gece boyunca hint yağı ile ıslatılmış bir bandaj yapıştırmak daha iyidir. 


Brokoli ve narenciye gibi bol miktarda C vitamini içeren zengin yiyecekler yiyin. C vitamini cildiniz için renk değişikliğinden sorumlu serbest radikallere karşı savaşmaktadır. C vitamini, cildinizin içten dışa doğru düzgün şekilde iyileşmesine yardımcı olan, doku onarımı da yardımcılarıdır.


Kaynakça

http://www.livestrong.com/article/230270-how-to-cure-a-skin-discoloration-naturally/


Cilt lekeleri için başvurulan bir diğer yöntem ise kimyasal peelingtir. Bu konu hakkında bilgi almak isterseniz: Kimyasal Peeling Nedir yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...