5 Ekim 2017 Perşembe

Cilt Bakımında E Vitamini

Cilt bakımında vitaminlerin kullanımı ve faydaları oldukça fazladır. E vitamini de cilt bakımında kullanılan vitaminler arasında en popüler olanlarındandır. Bundan kaynaklı E vitamini cilde faydalarından, kırışıklıklar için E vitamini kullanımında  , peeling sonrası E vitamini kullanımından ve yarar izleri için E vitamini kullanımından bahsedeceğiz. Ayrıca E vitamini ampulu hakkında da bilgiler vererek yazımızı bitireceğiz. İyi okumalar dileriz.

Cilt Bakımında E Vitamini

E-Vitamini Alfa tokaferol formunda bulunmaktadır. E vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Bitkisel yağların yapısında bulunur. Kara üzüm çekirdeği yağı, badem yağı, argan yağı, zeytin yağı, aspir yağı gibi yağlı tohumlardan ve çekirdeklerden çıkarılan yağların yapısında %0,01 ile %0,1 arasında e vitamini bulunmaktadır. E vitamini eczanelerde ampul ve kapsül şekilde satılmaktadır. E vitamini antioksidan maddelerin en etkilisidir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olur. Ayrıca E vitamini cilt, saç ve tırnak bakımında ve buralarda oluşacak problemlerin çözümünde kullanılır. Anti aging etkisi ile E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini yağı cilde topikal olarak da uygulanabilir.Vitaminlerin ise cilt kırışıklıkları üzerinde etkisi tartışılmazdır. Yapılan araştırmalar özelikle E vitamini kullanımının cilt yaşlanmasında, cilt çizgilerinde, cilt kırışmasında engelleyici etki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Gün içinde E vitamini içeren besinler tüketmeli ve E vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmalı yada pratik bakım kürleri ile cilt bakımı ihmal edilmemelidir.

E Vitaminin Cilde Faydaları

  • E vitamini yaraların daha çabuk iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerinin ötelenmesi, cildin daha parlak olması ve kırışıklıkların  geçirilmesinde etkilidir. Bu nedenle günümüzde cilt ve tırnak bakımı için üretilen pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunur.
  • Vücudunuz için gerekli olan E vitaminini, gıdalar yoluyla edinmek en doğru yöntem olmakla beraber çevresel koşullardan kaynaklı yıpranan cildimize topikal olarak uygulanabilir. Günümüz koşullarında özellikle cildimizin maruz kaldığı olumsuz koşullar cilt bakımı açısından vitaminleri gerekli kılmaktadır. Bu noktada piyasada saf formlarını edinebileceğiniz E Vitaminini bir dizi bakım maskesinde kullanmak en doğru yöntemdir.
  • Cilt bakımında özellikle argan ,jojoba ve susam gibi emilimi yüksek yağlarla karıştırılarak kullanılması anti aging etkisi sağlayacaktır. 

Kırışıklıklara Karşı E Vitamini

Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bunun sebebi  cildimizde bulunan elastin ve kolejen yapıların artık eskisi gibi cilt yenilemesi sağlayamamasıdır.  Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol nedeniyle hızlanabilir. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki belirtilerini geciktirebilir. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yara İzlerini Gidermede E Vitamini

Skar dokusu, yanıklar, yaralar ve ameliyat yaralarında da E vitamini cildin hızla iyileşmesine katkıda bulunur. Antitoksidan özelliği ile serbest radikallerin karşı savaşmaktadır. Skar dokusu üzerinde zarar veren bu maddeler daha fazla yerleşmektedir.Bundan kaynaklı e vitamini  kullanımı oldukça yararlıdır.  Kısacası e vitamini yara iyileşmesi üzerinde önemli yararları bulunan bir vitamindir.

Peeling Sonrası Bakımlarda E Vitamini

Özellikle kimyasal peeling gibi cildi soyarak yeni cilt oluşumunu sağlayan bakım uygulamalarında alttan gelen yeni derinin hızlı bir şekilde kendini onarmasını sağlayan E vitamini, cildimizin dermis tabakasında iyileşme sürecinde hareketlenen kolajen üretimini dış koşulların olumsuz etkenlerine karşı koruyarak, iyileşme sürecini garantiye alır.

doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz E vitamini ile, evde kendi kreminizi yapabilir. Hatta bu kremi yanıklarınızda ve yaralarınızda kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan herhangi bir nemlendiricinin içine ekleyeceğiniz E vitaminiyle peeling sonrası bakım için gerekli olan tedavi edici bakım uygulamasını hazırlamak hem çok kolay hemde çok ekonomiktir.

E Vitamini Kullanımı

10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periyodik kullanmanız , hem peeling uygulamasının başarısını hemde cildin kısa zamanda kendini yenilenmesini sağlar.

E vitamini Ampulü

Piyasada satılan E vitamini yağları ve ampullerinde oran %4-%7 arasındadır. Ancak saf formda bulunan E vitamininin 200 ml yağda karıştırılması ile piyasadaki bir çok kremden daha yüksek bir orana sahip olabilirsiniz. E vitamini ampulü gibi ürünlerden daha etkili ve orjinal bir ürün elde etmiş olacaksınız.


Ayrıca saç bakımından kullanılan e vitamini hakkında bilgi almak için E Vitamini Saç Bakımı başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Blog sayfamızı takip ederek saç ve cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Güncel gelişmeleri yakalayabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...