5 Ekim 2017 Perşembe

Cilt Bakımında K Vitamini Kullanımı


Cilt bakımında K vitamini hakkında hazırladığımız yazımızda ; cilt sağlığı ve K vitamini , göz altı morlukları ve K vitaminli yağ kullanımı, kılcal damar çatlamaların da K vitaminli yağ kullanımı , cilt morarmalarında K vitamini yağı kullanımı ve hassas ciltler için K vitamini yağı kullanımına  bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Cilt Bakımında K Vitamini

Cildimiz çevresel etkenlerden, güneşin UV ışınlarından ve toksit maddelerden fazlasıyla etkilenmektedir.  Bazı vitaminler epidermis ve dermisin günlük fonksiyonlarını düzenlemek için gerekli iken bazı vitaminler topikal uygulamalar yoluyla derinin güneşin UV ışınları  ile indüklenen hasardan korunmasına yardımcı olmaktadır

Her gün, gerekli vitaminlerin yeterli miktarda alınması, genel sağlık ve cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Her vitaminin cilt üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A vitamini , B vitamini ,C vitamini , E vitamini ve K vitaminlerini sayabiliriz.

Yağda çözünen vitaminler arasında yer alan K vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Kanın pıhtılaşmasında oynadığı merkezi rolünden dolayı, adını Almanca pıhtılaşma anlamına gelen 'koagulation' kelimesinden almıştır. Ayrıca K vitamini kemik yapısını korumaktadır ve menopoz sonrası kadınlardaki  kemik erimesini  engeller.  K Vitamini; lahana, camembert peyniri, karnabahar, çedar peyniri, yeşil çay, yulaf, soya fasulyesi, ıspanak, karaciğer, tereyağı, marul ve şalgamda belirli oranlarda bulunur. Bağırsaklardaki bakteriler de K vitamini üretirler. Bunların arasında yeşil çay (100 gr.'da 700 mikrogram) tüm K Vitamini kaynakları içinde önde gelmektedir

Cilt Sağlığı ve K Vitamini

K vitamini özellikle rozasea veya kılcal damar görünümlü ciltlerin bakımında bir hayli etkili bir vitamindir. Eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız.  K vitamini  bu açıdan uygundur ve cilt kızarıklıklarına karşı da etkilidir. 

Gözaltı Morluklarına K Vitaminli Yağ

Yüzde kılcal damar çatlamaları ve beraberinde yüz kızarıklıkları toplumda sık rastlanan sorunlar arasındadır. Cildinizin yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine neden olan kılcal damar çatlamaları mor, mavi yada kırmızı renkte deri yüzeyinde meydana gelen oluşumlardır.

K vitamini göz altı morluklarında oldukça etkilidir. Bu noktada gözaltı morluklarında neden yeşil çay kompresleri önerdiğini burdan yola çıkarak anlamak mümkündür.

Kılıcal Damar Çatlamaları Tedavisinde K Vitaminli Yağ


Kılıcal damar çatlamaları, ciltte yüzeye yerleşim gösteren 1 mm den daha az çaptaki deriden kabarık olmadıkları için elle hissedilemeyen mavi , yeşil veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülebilen ince damarlardır. Bölgesel olarak örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar şeklindedirler. K vitamini damar çatlamalarına karşı topikal olarak kullanılmaktadır.Kanı pıhtılaştıran bu vitamin özellikle varis tedavilerinde de haricen kullanılır. Cildin gözeneklerinden derinin alt katmanlarına doğru iner ve hasar görmüş kan damarlarını onarır, sızıntıların kapanmasını sağlar, dokunun kendi kendini onarmasına yardımcı olur ve cilt yenilenmesi  sağlar. 

Cilt Morarmalarında K vitamini Tedavisi

Vücudumuzda oluşan çarpmaya ve darbelere bağlı olarak gelişen morarma ve kızarıklıklar kılcal damarların yaşadığı hasar sonucu oluşmaktadır.  Dermis dokuda bulunan kılcal damarlarda gelişen bu olumsuzluklar, K vitaminin en etkin olduğu kanın normal pıhtılaşma aktifitesini rehabilete etmesi bağlı olarak bu morlukların giderilmesinde oldukça etkili bir vitamin kaynağıdır. 

K Vitaminli Yağ

doakimya.com dan rahatrlıkla ulaşabileceğiniz K vitaminli yağ bir çok cilt problemine karşı etkilidir. Genellikle ampul ve kapsüllerde satışa sunulan K vitamini bakım ürünlerinde , başka karışımlar ile vitamini etkisini kısıtlarken , tedavi süresini de uzatmaktadır. Bundan kaynaklı  k vitaminli yağ kullanımı daha uygun olacaktır. K vitamininin , cilde kaolayca emilmilini sağlayan macademia yağı ile seyreltilmesiyle elde edilen K vitaminli yağı % 99 oranında macademia yağı % 1 oranında da K vitamini ile karışımı ile elde edilmektedir.

K Vitaminli Yağ Kullanımı


Macedemia yağı cilt bakım yağlarında emilimi en hızlı yağlardandır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan güçlü e vitamini sayesinde de anti-oksidatif bir etkiye sahiptir. Macedemia Yağı ile belirli oranlarda seyreltilerek elde edilen K Vitaminli yağ cilt bakımında oldukça etkilidir. Yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız k vitamini yağı bir iki damla sorunlu bölgeye masaj yardımı ile sürerek uzunca bir süre bekletiniz.Genellikle geceden sürülüp sabaha kadar bekletilmesi suretiyle uygulanan K vitaminli yağ , Varis, gözaltı morlukları ve kılıcal damar damar çatlaklıklarına bağlı gelisen sıkıntılarda etkin bir tedavi aracı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Hassas ciltlere K vitamini

Açık tenli ve renkli gözlü insanlarda hassas cilt yapısı görülüyor. Hassas ciltler dış etkenlere karşı daha dirençsizdirler ve bundan kaynaklı daha hassas ürünler ile cilt bakımı yapılması gerekmektedir. Ciltteki hassasiyet uygun cilt bakımı ile kontrol altına alınıyor. Ceramidler, cholesterol, linoleik ve linolenik asit, dimethicon, cyclomethicone cildi koruyan ve epidermisi güçlendiren aktif içerikler, nemlendirici ve antioksidanlar bu bakımın temelini oluşturuyor. Yeşil çay, aloe vera, yaban mersini, ahududu gibi yatıştırıcılar kullanılıyor. K vitamini ile damar duvarları güçlendiriliyor ve UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan koruyucular uygulanıyor.


Cilt bakımında daha farklı vitaminler kullanmak ve bunların faydalarından yararlanmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...