15 Temmuz 2017 Cumartesi

Cilt Bakımı İçin Limon


Cilt bakımı önemli bir konudur.  Bundan kaynaklı cilt bakımında sizlere limonun ne kadar yararlı olacağını anlatacağız. İyi okumalar dileriz. 

Cilt Bakımı ve Limon 


Cilt bakımınız için canlandırıcı bir etki yapan limonu ayrıca peeling, temizleme losyonu ve yüz maskesi yapımında da kullanabilirsiniz. 

Limon ile yüz maskesi ;

  • Altı adet limonu, kabukları ile birlikte halka şeklinde dilimleyin. 
  • Derin bir kaba soğuk su doldurun ve içine dilimlediğiniz limonları ekleyin.
  • Limonların kabukları yumuşayana kadar  su içerisinde bekletin.
  • Süre tamamlandıktan sonra limonları elinizle sıkın ve banyo suyunun içine limonları ve hazırlanan suyu ilave edin. 
  •  Ardından bu su ile banyo da belirli bir süre bekleyin. 
  • Hazırladığınız limon banyosunun içinde 20 dakika kalmanız yeterli olacaktır. 
  • Bu özel banyo için kan dolaşımınızı hızlandırırken, iç açıcı limon kokusu da güne dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır.

Limonun Besin Değerleri 100 gram limonun besin değerleri
Değerler
Kalori (kcal)
28
Toplam yağ
0,3 g
Kolesterol
0 mg
Sodyum
2 mg     
Karbonhidrat
9 g
Şeker
2,5 g
Diyet Lifi
2,8 g
Protein
1,1 g
Kalsiyum
26 mg   
A Vitamini
22 IU
D Vitamini
0 IU
C Vitamini
53 mg
Demir
0,6 mg
B6 Vitamini
0,1 mg
Magnezyum
8 mg
Potasyum
138 mg
Limonun Cilde Faydaları  


Limonun içerdiği asitler cilde aynı zamanda peeling görevi yapabilir. Dirsek, diz ve tabanlarda oluşan sert derileri size şimdi verecek olduğumuz limon reçetesi ile yumuşatarak, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı balı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Ardından bir süre soğumasını bekleyin. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika beklettikten sonra peeling yaptığınız bölgeyi su ile temizleyin. Son olarak temizlediğiniz bu bölgeyi limon kabuklarıyla ovalıyın.  Bu işlemden sonra deriniz tazelenecektir ve ayrıca derinizin yağ üretimi dengelenecektir. Ayrıca cildiniz daha da sıkılaşacaktır. Tarifini verdiğimiz yüz losyonu, yüzdeki siyah nokta ve sivilcelere karşı en ideal losyondur. Bunun için 30 ml. limon suyunu 30 gr. bal ve 200 ml. damıtılmış suyla karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Böylece hem temiz hem de canlı bir cilde sahip olacaksınız. Ancak yüzünüze bu karışı sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşur.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...