5 Ekim 2017 Perşembe

Cilt Bakımı B5 Vitamini


Cilt bakımında kullanılan B5 vitaminin önemi oldukça fazladır. Özellikle yara ve yanık izi geçirmede etkili olan B5 vitamini , peeling sonrası bakımlarda da kullanılmaktadır. B5 vitaminin cildi yenileyici özelliği bu alanlarda kullanımını arttırmaktadır. Ayrıca el ve ayak bakımında kullanılan B5 vitamini oldukça yarar sağlamaktadır. Aşağıda B5 vitamini ile ilgili bu konulara yer verilmiştir. İyi okumalar dileriz. 

B5 Vitamini Cilt Bakımı

Kimyasal adı Pantotenik asit olan B5 vitamini, vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. D-panthenol olarak da bilinen b5 vitamini bir hem hayvansal hem bitkisel kaynaklarda bulunmaktadır. Et ürünleri, arı sütü, balık yumurtasında bolca bulunur, ayrıca tahıllarda, avakado, havuç, turp gibi besinlerde bulunur.Günümüzde bir çok cilt bakım ürününde nemlendiricilerde , kremlerde ve solüsyonlarda vitaminler kullanılmaktadır.Ancak dikkat edilmesi gerekir ki vitamin içerikli ürünleri kullanan kişilerin, hangi vitamin’ in cildine yarar sağladığını bilmesi gereklidir.

Cilt bakımında b5 vitamini kullanımı bir hayli yaygın olduğu zaten bilinmektedir. Özellikle bepanthen krem cilt bakımında kadınların oldukça sık kullandıkları bir kremdir. Vitamin b5 dekspantenol yani d-pantenol olarak bu kremlerin içinde %5 civarında b5 vitamini içermektedirler.Ciltteki yaralanmalar, yanıklar, kuru cilt bakımı, cilt çatlakları, pişik gibi cildinizi ve sizi rahatsız eden durumlar için B5 vitamini oldukça yararlıdır.  Ancak pantenoik asit olarak da bilinen bu vitaminin fazla kullanımı ciltte tüylenme sorununa sebep olur.

Yara ve Yanık Tedavisinde B5 Vitamini

B5 vitamini  cildin yenilenmesi ve hücre bölünmesini koruyucu özellik taşımaktadır. Bundan kaynaklı  cildin nem tutma kabiliyetini korur ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunu önler. Özellikle cilt yenilenmesine katkıda bulunur. Bu yapısıyla B5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda kullanılır ve cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler yazılır. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.

Peeling Sonrası Bakımda B5 Vitamini

Cilt bakımında bir çok üründe kullanılan b5 vitamininin cildi beslediği, nemlendirdiği ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağladığı bir çok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Cilt çatlakları için üretilen bir çok krem vb. içinde bulunan bir vitamin b5 vitamini yani d-panthenol.Ciltte özellikle gebelik döneminde ve kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklar için bu vitamin önleyici ve koruyucu olarak kullanılır. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde sıkça tercih edilmesinin sebebi vitaminin cildi hızlı  ve sağlıklı iyileştirmesini sağlamasıdır. 

El Bakımı ve Ayak Bakımında B5 Vitamini

Özellikle çok fazla bulaşık yıkamaktan ve temizlik yapmaktan kaynaklı kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmalara karşı da bariyer görevi görmektedir ve cildi darbelere karşı korumaktadır.Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara karşı oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda gözüken sertleşmeler de pomza taşından sonra kullanılabilinir. Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa sürülen bir vitamindir.

Ayrıca yaz topuklarında yanan çatlakları yumuşatan ve nem dengesini sağlayarak elastin liflerin kuvvetlenmesin de rol oynaya ve bu sayede çatlakların önüne geçen B5 vitamini saf formuyla çok güçlü bir bakım uygulamasıdır.Doakimya.com sitesinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz B5 vitamini saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B5 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B5 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

B5 vitamini sadece cilt bakımında değil saç bakımında da kullanılmaktadır.  B5 Vitaminiyle Saç Bakımı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...