5 Ekim 2017 Perşembe

Boyunda Sinir Sıkışması - Boyun Fıtığı


Boyunda sinir sıkışması veya boyun fıtığı olarak bilinen rahatsızlık için sizlere bir yazı hazırladık yazımızda ; boyunda sinir sıkışmasının nedenlerinden, boyun fıtığı belirtilerine ve boyun fıtığı tedavisine bilgiler bulunmaktadır. İyi okumalar dileriz. 

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri


Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklem­lerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara neden olurlar. Yaşlı kişilerde disklerde ve eklemlerde yaşa bağlı değişiklikler de sinirlere basıya neden olabilir. Gençlerde ise sinir hasarının en önemli sebebi boyun fıtığıdır. Fıtıklaşan disk sinire bası yaparak ağrı ortaya çıkarır. Belde olduğu gibi boyunda da fıtık olabilmekte ve baş ağrısına da neden olabilmektedir. Omurları birbirinden ayıran diskler yarı eklem sayılır­lar. Disk ortasında jel kıvamında bir madde ve bunun çevreleyen yastıkçıklar­dan oluşur. Bu yastıkçıklardan daha dışta olanlar içtekilere göre serttirler. Yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalma durumlarında bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar. Dıştaki tabaka giderek incelir, ani yapılan ters bir hareket sonrasında yırtılır.

İçerideki  jel kıvamındaki madde bu yırtıklardan dışarı doğru kayarak, omurilikten çıkıp kola giderek o bölgelere hareket emri veren veya o bölgelerin duyusunu algılamayı sağlayan sinirlere baskı yapar. Bu durumda belde, boyunda veya kol ve bacaklarda ağrılara ve kasılmalara neden olur. 

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca belirtisi kola, boyna, göğse ve/veya omu­zlara yayılan ağrıdır. Parmaklarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden ellerde var olan uyum bozukluğudur. Sinir seviyesinin hangi seviyede yani hangi omur düzeyinde olduğuna bağlı olarak ağrıda şiddet artmaktadır. Örneğin C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 kökü) sıkışırsa boyun kökünde omu­zlara ve üst kola yayılan ağrı meydana gelir. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.

C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 kökü) sıkışırsa boyundan omuza ve kürek kemiğine doğru yayılan ve kolun dış tarafına doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük, baş parmak ve işaret parmağında uyuşukluk durumu meydana gelir.C6 ve C7 omurları arasındaki sinir (C7 kökü) sıkışırsa boyundan ve omuz­dan kolun yan yüzüne ve orta parmağa yayılan bir ağrı oluşur. Triseps kasında güçsüzlük, el sırtında ve orta parmakta uyuşma hissedilir.  Hastalar ellerini kaldırdığında ağrı geçer çünkü omur açılır ve sıkışma ortadan kalkar. 

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer: Tedavisi

Tedavi hem sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltmaya hem de belirtileri hafiflet­meye yöneliktir.Böyle durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra dinlenme oldukça önemlidir. Ayrıca fiziki tedavi olmazsa olmazlar arasındadır. Fizik tedavi; boyun traksiyonu (çekme), boyun hareketleri, egzersizler ve ağrıyı ortadan kaldırıcı diğer yöntemlerden oluşur. Fizik tedavi yeterli gelmediği zaman son zamanlarda gelişen tekniklerle bölgeye iğne (epidural steroid enjeksiyonu) veya kateter (epidural lizis) adı verilen ince sondalarla girilerek ilaç verilmesi düşünülür. Yine son zamanlarda geliştirilen girişimsel yöntemlerden birisi nükleoplastidir. Doğrudan diskin içine elektrotla ulaşarak diskin ısıtılması ile içinin basıncı düşürülmeye çalışılır. Eğer sinir üzerindeki bası çok şiddetliyse, kas güçsüzlüğü ileri boyuttaysa, fıtıklaşan disk kısmını çıkarmak ya da sinirin omurgayı terk ettiği boşluğu genişlet­mek üzere ameliyat da düşünülebilinir. Bu tedavilerden hangisi uygulanırsa uygulansın hasta hafif egzersizler ile fiziki tedaviye devam etmeli ve ağrının (fıtığın) tekrar oluşmasını engellemelidir.


Fıtık ciddi rahatsızlık veren bir durumdur ve genelde belde görülmektedir. Bu açından bel fıtığı hakkında bilgi almak isterseniz Bel Fıtığı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...