27 Temmuz 2017 Perşembe

Bitkisel Yağlar


Bitkisel yağlar hakkında hazırladığımız bu yazımızda sizlere A'dan Z'ye bütün bitkisel yağları aktaracağız. Ayrıca bitkisel yağların özelliklerini ve faydalarını da yazacağız. Uzun bir araştırma ile hazırladığımız yazımızın faydalı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Bitkisel Yağlar


Yüzlerce bitki ve onlardan elde edilen yağlar arasından sizin için en önemli olabilecekleri seçtik, umarız sıkılmadan okursunuz. Bitkisel yağlar genel anlamada cilt sağlığınızdan tutun da , saç sağlığınıza kadar koruma sağlar. Ayrıca sindiriminizi düzenler, solunum yollarını temizler, vücudunuzu serbest radikallere , virüslere, bakterilere karşı korur. Bitkisel yağlar vitamin içerikleri ve yararlı asitleri ile de sağlığınızı dengede tutar. 


Bitkisel Yağların Özellikleri ve Faydaları 

Acı badem Yağı


Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Kan şekerinizi düzenler ve cilt bakımında cildin kırışıklıklarını ve çatlaklarını gidermede kullanılır. 

Ada çayı (acı elma) Yağı


Depresyonda masaj, banyo ve parfüm, adet öncesi gerginlik ve sancılarda bel ve karın bölgesine masaj ve banyo, cinsel soğuklukta masaj ve banyo, boğaz enfeksiyonunda boyun bölgesine 2-3 kere masaj yapılarak uygulandığında faydalı olmaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde yaralanmalarda iltihaplanmayı ve enfeksiyon kapmanızı engeller. Bronşit ve öksürükte etkilidir.Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj yapılarak da uygulanabilir. On iki parmak bağırsağındaki yaralara iyi gelir. Romatizma ve mafsal ağrılarında da kullanılır. Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Bronşit, astım, adet düzensizliğinde ve hormon dengelenmesinde kullanılır. Cildinizi güzelleştirir ve cilt sağlığını korur. Sincol, tuyon, barneol ve piren maddeleri içerir.

Aloe Vera Yağı


Yara ve yanık izi tedavisinde topikal olarak kullanılmaktadır.  Antiseptik özelliği yaraların mikrop kapmasını engeller. 

Ananas Yağı


Zayıflamanıza yardımcı olur ve sindirim sistemini dengeler.  B vitamini içeriği sayesinde cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı parlatır. Stresin giderilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kokusu ile aromaterapik etki yaparak masaj yağlarına karıştırılarak kullanımı da tavsiye edilir.


Anason Yağı


Mide gazınızı gidermede yardımcı olur. İştah açıcı özelliği ile sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlar. Anne sütünü arttırmada yardımcı,selülit tedavisinde ve uyku probleminde yararlı olabilir.İdrar söktürücüdür. Sinir sistemi uyarıcısıdır. Balgam söktürücü ve hazmettirici olarak kullanılır. Öksürükte göğsü yumuşatır. Anne sütünü arttırır. Sarılığa, karında su toplanmasına karşı faydalıdır. Selülit tedavisinde kullanılır

Antep Fıstığı Yağı


Antep fıstığından elde edilen yağın içerisinde bol miktarda omega 3 ve 6 yağ asitleri bulunması itibariyele cilt için çok faydalı bir yağdır. Antep fıstığı yağı cilt tarafından rahatlıkla emilir ve bundan kaynaklı cildiniz sağlığı açısından yararlıdır.  Saçlara sürüldüğünde dökülmeyi ve kepeklenmeyi önleyici etkisi vardır

Ardıç Yağı


Regl ve karın sancılarında karına masaj yapılması için kullanılır. Ayrıca cildi yenileme özelliğine sahiptir epidermis tabakayı uyarır ve hücre yenilenmesine katkı sağlar. Bu sayede sivilce(akne) ve selülit sorununu çözmede yararlıdır.  Antiseptik (mikrop öldürücü) etkileri vardır. Romatizmaya karşı haricen kullanılmaktadır.Burkulma, çarpma gibi durumlarda faydalıdır. Kalp yetmezliğinde, soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Felçte, bacak kramplarında ve gutta faydalıdır. Astım hastalarında ve idrarını tutamayan çocuklarda etkilidir. Egzama, felç ve selülitte masaj yapılarak uygulanır.

Argan Yağı


Fas’ta yetişen bir ağaç türü olan “Argan”ın çekirdeklerinden elde edilir. E vitamini açısından zengin, emilimi kolaydır. Nemlendirici etkiye sahip olması ile cilt kuruluğunu engeller ve cilt kırışıklıklarının önüne geçer. Anti–aging etkiye sahip argan yağı, saç bakımında da başarı ile kullanılmaktadır.

Aspir Yağı


Cildi nemlendirme özelliği ile cildi yumuşak tuıtar. Kuru ve ince saçları besler ve parlaklık verir.Mideyi kuvvetlendirir.  Enerji verme özelliği ile  cinsel gücü arttırmaktadır. 

At Kestanesi Yağı


At kestanesi yağı kılcal damarların dayanıklık ve geçirgenliğini arttırır, deri iltihaplarında, sıkıştırıcı, dolaşım sistemini güçlendiricidir, romatizmada kullanılır. At kestanesinin meyveleri dahilen kullanıldığında zehirli, haricen kullanıldığında varis ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. At kestanesinin sıkılaştırıcı, güçlendirici, hemeroit ve varies gibi dolaşım sitemi ve toplardamar deformasyonlarını tedavi edici etkileri vardır. At kestanesi iyi bir ödem çözücü olarak da kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak yararlıdır.

At Kuyruğu Yağı


İdrar söktürücü özelliği ile böbrek sağlığını korur ve böbreklerde meydana gelen  taş ve kum oluşumlarında düşürmenize yardımcı olur. İç kanamaları (mide kanaması) engeller ve mide de ülser oluşumuna karşı koruma sağlar. 

Avakado Yağı


Kuru,gergin ve çatlak ciltler için yumuşatıcı ve besleyici olarak kullanılmaktadır. Cildin nem dengesini korur. Kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Kas gevşeticidir. Ciltte nem dengesi sağlamasıyla ve epidermis tabakayı uyarmasıyla ciltte meydana gelen selülitleri engeller. Böbrek kumunun dökülmesinde ve taşların düşürülmesinde faydalıdır. Cilt bakımında kullanılır.

Aynısefa Yağı (Nergis Çiçeği)


Strese bağlı uyku düzensizliklerinde ve yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Yağlı ciltlerin bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. 

Bergamot Yağı


Depresyona ve strese  karşı iyi gelmektedir.  Egzema ve dermatit problemlerde sorunlu bölgeye masaj yapılması ile çözüm sağlamaktadır. Evde   nezle ve grip için kullanılır, göze yakın yağ bezeleri için hafifleterek sürme şeklinde uygulanır. Aynı zamanda siyah çaya aroma vermesi için de kullanılır. İngilizlerin “Earl Gray” isimli çayında bulunur.İştah arttırıcıdır. Safra üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı, stres ve yorgunlukta etkilidir.Bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir .

Bezir Yağı


Kavrulduktan sonra öğütülüp sıkılan keten tohumundan elde edilen, kızılımsı esmer veya yeşilimsi esmer renkli, özel kokulu ve havada kolaylıkla kuruyan bir yağdır. Doymamış yağ asitleri taşır. Yara ve yanık tedavisinde ağrıları geçirmede  kullanılmaktadır. Boya ve muşamba imalatında da kullanılır.

Biberiye Yağı


Zihinsel ve fiziksel yorgunluklarda banyodan önce masaj olarak kullanılması yararlıdır. Saç dökülmesine, kuru ve yağlı saçlara karşı bakımda kullanılır. Düşük tansiyonda etkilidir. Migrene bağlı baş ağrılarında etkilidir. Antiseptik özelliği bilinen bir yağdır. Romatizmada, gut, kansızlık, idrara çıkamama, sindirim yolu taşları, astım, kalp çarpıntısında kullanılır. Karaciğer rahatsızlıkları, depresyon, uykusuzluk, sinirsel migren, ağız ve diş sağlığını korumada faydalıdır. İçeriğinde kafurun, kanfen, pinen, sineol, borneol ve bornilesetat vardır.

Buğday Özü Yağı


Yüksek oranda E vitamini içerir. Cilt ve saç bakımında kullanılır. Yaşlılık etkilerini geciktirir.Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı gidermektedir. Beyni ve gözü kuvvetlendirir.  Zihinsel yorgunluklarda koruma sağlar.  Kilo kaybına karşı kullanılır. Cilt lekelerini giderir ve besler.

Ceviz Yağı


Kuru ciltlerin bakımında kullanılır. Güneş ışınlarının (UV ışınları) zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Bronzlaşmayı sağlar ve cildin renk tonunu uzun süre korumasını sağlar. Kanı temizler. Kanama ve kanı durdurmaya karşı kullanılır. Basura faydalıdır. Adet kanamalarının dengeli ve düzenli olmasını sağlar. Romatizma hastalarına faydalıdır. Doğal nemlendiricidir. Kuru ciltleri besler ve yumuşatır. Saç bakımında kullanılır. Doğal bronzlaşma sağlaması ile bilinir.

Citronella Yağı


Kokusundan dolayı parfüm ve sabun sanayisinde kullanılan Citronella yağının en büyük özelliklerinden biri kokusundan dolayı böcekleri uzaklaştırmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde bu amaçla kullanılan citronella yağının, kene de dahil olmak üzere birçok zararlı böcek türlerini uzaklaştırma etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Çam İğnesi Yağı


Kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında etkilidir. Nevraljiiler (sinir ağrıları) ve inhalasyon halinde alındığında soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. Saç dökülmesine karşı koruma sağlar ve saçlarınızdaki keratinin azalmasını engeller. Ayrıca saçlardaki kepek sorununu çözer. Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. 

Çam Terebentin


Antiseptik olduğu için harici kullanımlarda yaralanmalar da mikrop bulaşma ihtimalini azaltır. Romatizmal ağrıları dindirici özelliği kafur ile karıştırılınca artar. Şampuanın içerisine bir miktar katıldığında saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı


Antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır. Yaz döneminde sinek ve böceklerin uzak tutulması amacıyla kullanılır.Mantar hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Egzema sorununu çözer ve ellerinizi yumuşatır. Kulak-burun-boğaz ve cilt enfeksiyonlarında sorunlu bölgeye sürülmesi ile rahatlama sağlar. Akne, uçuk, iltihap gibi cilt sorunlarında kullanılır. Baş ağrısında  ve sinüzite iyi gelmektedir. Baş ağrıları için alın bölgesine sürülüp masaj yapılması rahatlatmaktadır. 


Çemen Tohumu Yağı


Göğüs yumuşatıcı özelliği ile bilinir. Balgam söktürücüdür. Enerji vermektedir.  Haricen kullanıldığında çıbanların iyileşmesine yardımcı olur.İştah açar. Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Balgam söktürücüdür. Kan şekerini ve kolestorolü düşürür. Ağrı kesicidir. Vajinal yaraları tedavi eder. Romatizma, siyatik ve gut rahatsızlıklarında faydalıdır.

Çilek Yağı


Gözenekleri sıkılaştırıcı ve besleyici etkisi vardır. Aromaterapik yağ karışımlarında kullanılır.

Çin Yağı


Ağrıların giderilmesinde etkilidir.  Romatizma, adele, kas ve eklem ağrılarında etkili olduğu bilinen şifalı bir yağdır. 

Çörek otu Yağı


Çörek otu yağı metobolizmayı güçlendirmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini korurmaktadır. Bunun dışında çörek otu yağı, hücre yenilenmesinde, hazmı kolaylaştırmakta, yorgunluk gidermede, alerjilere karşı korumaktadır. Kan şekerini düzenler. Saça friksiyon yapıldığında hem güç vermede hem de erken beyazlamayı önlemektedir. Regl dönemlerinde ağrıları ve stresi azaltmada kullanılır. 

Çuha Çiçeği Yağı (Gece Mumu Yağı)


Bağışıklık sistemini güçlendirir,kadınların regl dönemindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder, egzema ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir,ergenlik sivilcelerini (Akne) iyileştirebilir, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine yararlıdır,romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir,kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir, güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir.

Defne Tohumu Yağı


Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır.Saç dökülmesini,kepeklenmeyi önlemek ve saçı güçlendirmek için kullanılır.

Defne Yaprağı Yağı


Fiziksel bir rahatlık sağlayan defne yaprağı yağı sinir ağrılarını da gidermektedir. Romatizma ağrılarını dindirir. Mantara karşı koruma sağlar. Adale ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Saç dökülmelerinde kullanılmaktadır ve sağlıklı saç uzamasını sağlar. Göğüs yumuşatıcıdır. Soğuk algınlığında etkilidir. Gaz giderici, mikrop öldürücüdür. Sağlıklı bir şekilde ter atmanızı sağlar.  Baş ağrısına iyi gelmektedir, nefes darlığı ve öksürük için kullanılır. Kan şekerini dengeler.Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir.  Vücut parazitlerini öldürür. 

Deve Dikeni Yağı


Bilinen özellikleri arasında ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azalttığı ve yatıştırıcılığı vardır.

Elma Yağı


Bebeklerde karın bölgesine uygulanacak masajla gaz alma etkisine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltlere iyi gelir.

Fesleğen Yağı


Selülit bölgelerine masaj yapılması portakal kabuğu görünümünü azaltmaktadır.  Enfeksiyon ve soğuk algınlığında kullanılır. Saç kepeklerine karşı masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Gaz sancılarını gidermede ve idrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik özelliği ile koruma sağlar. Cilt bakımında kullanılmaktadır. İştah açar. Mideye faydalıdır.  Ağız yaralarını tedavi eder. Baş ağrısı ve migrende kullanılır. Selülitte etkilidir. Arı sokmasında şişlik azaltmada kullanılır. 

Fındık Yağı


Kuru, yıpranmış ciltlerde cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan çatlakların ve deformasyonun giderilmesinde etkilidir. Kaş kirpik uzatmada kullanılır. Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Varis tedavisinde faydalıdır. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek taşlarını ve kumlarını düşürmeniz de yardımcı olur. Bağırsak solucanlarını düşürür. Sara hastalığında faydalıdır. Saçkıran hastalığında kullanılır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır. 

Greyfurt Yağı


Selülit tedavisinde etkilidir. Zihinsel yönden rahatlama sağlamaktadır. Çok yorgun ve depresyonlu hallerde, buluğ çağındakilerin hassas zamanlarında kişiye kendine olan güvenini artırmaktadır.

Gül Yağı


Huzursuzluk ve depresyonda parfüm olarak kullanıldığında etkilidir. Ruhsal gerginlik dönemlerinde başınıza gül yağı ile masaj yaparsanız rahatlama sağlar. Düzensiz regl dönemlerinde ve menapozda karın ve bel bölgesine masaj uygulaması ile ağrılarınızı azaltır, zihinsel  bir rahatlama sağlar. Gözlatı morluğunda  topikal olarak uygulanması morlukların giderilmesinde etkilidir. Boğaz hastalıklarında gargara yapılarak kullanılır. Doğum sancılarında kullanılmaktadır. Antiseptik özelliği ile mikrop ve virüslere karşı koruma sağlar. Güzel bir kokusu vardır ve parfüm sanayide kullanılmaktadır.  

Günlük Yağı (Sığla Yağı)


Fobilerde ve kabus görme dönemlerinde etkili olduğu savunulmaktadır. Banyodan önce cilt masajında kullanılmasında oldukça yararlıdır. Romatizma ve arterit problemlerinde masaj şeklinde uygulandığında ağrıların giderilmesinde faydalı olmaktadır. Antiseptik özelliğe sayesinde mikrop öldürücüdür ve vücut sağlığını korur.

Hardal Yağı


Haricen kullanıldığında kanı cilde toplama ve ağrı kesme özelliği olduğu bilinmektedir. Genellikle romatizma ve kireçlenme ağrılarında bazı diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Akciğer zarı iltihabında kullanılır. İç organlarda biriken kanı dışarı atar. Beyne yararlıdır.

Haşhaş Yağı


Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddelerden kaynaklı doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca haşhaş yağı sindirim sistemini düzenlemektedir ve kabızlığa karşı etkilidir. Saç bakımında da kullanılan haşhaş yağı saçların güçlenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. 

Havlıcan Yağı


Mide ağrılarına, ekşimelerine karşı etkilidir. Romatizma ve kulunçlardan kaynaklı oluşan ağrılara masaj yapılması ile etkili bir ağrı gidericidir.  Gaz gidermede yararlıdır ve hazımsızlığı giderir, Bulantı ve kusmayı önler,dispepside etkilidir, İdrar yapmanızı kolaylaştırır ve böbreklerinizi çalıştırır. Göğsü yumuşatmaktadır. Boğaz ağrılarına karşı kullanılır ve balgam söktürücüdür. 


Havuç Yağı


Özellikle yaz dönemi cilt bakımında  kullanılmaktadır. Güneşin UV ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. (UVA ve UVB). Havuç  tohum yağlarında  bulunan Karetenoid’ler ile güneş öncesi ve sonrası cilt bakımında bronzluğun korunmasında etkilidir.Göz sağlığını korur ve görme gücünü artırır. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda ve kalbe kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve kansızlığa iyi gelir. Kansere karşı antitoksidan özelliği sayesinde koruma sağlamaktadır.   Müzmin kabızlığı giderir. Çocuk ishallerini keser. Bağırsak iltihaplarını giderir. Mide ve bağırsak kanamalarını keser. Anne sütünü artırır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Vücuttaki zararlı maddeleri atmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir. Böbrek ağrılarını dindirir. Astım, bronşit, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, rahatlık verir. Adet ağrılarını dindirir. Veremde de faydalıdır. Mide ve onikiparmak ülserinde şikayetleri giderir. Kalp hastalıkları ve damar sertliğinde faydalıdır.  

Hindistan Cevizi Yağı (Katı)


Etkin bir nemlendiricidir.A vitamini ,B vitamini ,C vitamini ,E vitamini içerdiğinden saçları ve cildi onarmak, kırışıklıkları önlemek ve korumak için kullanılır.İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu gidermede etkilidir. Felce karşı koruma sağlar ve kasılmaları engeller. Titremeye iyi gelir. Saçı besler ve kuvvetlendirir, sağlıklı uzamasını sağlar. Saçları kepeklenmeye karşı koruyarak keratin tabakasını güçlendirir.  

Hint Yağı


İçinde bulunan ricinoelik asit ile saç kıran ve saç dökülmesinin tedavisini de yardımcı olmaktadır. Saçı kuvvetlendirir ve uzatır. Saça parlaklık verir. Tırnaklarınızı  fazla uzatıyorsanız kırılmalarına karşı koruma sağlar. Kabızlığı gidermede adeta bir müshil görevi görür bu sayede ince bağırsaklara etki ederek kabızlığın önüne geçmektedir. Saç ve kirpik dökülmesini engellemektedir. Saç dökülmesini önleyici etkisi ile saç hastalıklarına- saçkıran- karşı koruma sağlar.

Hodan Yağı (Horan)


Omega ailesinin bir üyesi olan gamma linolenic asitin yoğun olduğu yağlardan bir tanesidir.Adet öncesi rahatsız­lıklardan (Premenstural Syndrom) bazıları; baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, içe kapanma, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacakların şişmesi(ödem) ve ağrımasında yardımcıdır. Cilt bakımında etkili olmaktadır. Özellikle yaz aylarında cildin fazla kurumasından kaynaklı meydana gelen kırışıklıkları gidermede etkilidir. 

Isırgan Tohumu Yağı


Saç kuvvetlendirir ve dökülmesini engeller. Saçlardaki keratini korumasıyla bunu sağlar.  Cildi besleyici özelliği vardır. Selülit  tedavisinde epidermis tabakayı uyararak cilt yenilenmesi sağlar. Cildin geç yaşlanmasına da yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Burun kanamasını keser. Egzamanın şikayetlerini giderir. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek kumlarını döker. Balgam söktürür. Vücuttaki zararlı maddeleri antitoksidan etkisi ile uzaklaştırmaktadır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. 

Itır Yağı


Uçucu yağ ve buharlı distilasyon yöntemiyle elde edilen ıtır yağı, güle de benzeyen güzel kokusundan dolayı karışım yağlarda, oda kokusu olarak ve genel koku verme amacı ile kullanılmaktadır. Cildi yenileyerek güzelleştirmektedir. İshali keser. Boğaz ağrılarını giderir. Mide ve bağırsak gazlarını yatıştırmada etkilidir. Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur. Kanı temizler. Sakinleştiricidir. Ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikayetlerini giderir ve cildi güzelleştirir.

İğde Yağı


Antiseptik özelliğe ile mikroplara karşı savaşmaktadır. Cilt bakımında  aromaterapik kokusundan dolayı taşıyıcı yağlar ile beraber kullanılır. Öksürüğü ve ishali keser. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını giderir. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Böbreklere yararlıdır. Egzama şikayetlerini azaltır. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Kusmayı önler.

Jojoba Yağı


Cildi yumuşatır,çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir.Kuru ve kırık saçları besler,parlaklık verir. Cildi yumuşatır ve cilt çizgilerini ve kırışıklıklarını engeller. Kuru ciltleri nemlendirir. Akne oluşumunun önüne geçer.Kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Kabak Çekirdeği Yağı


Cilt bakımında etkilidir. Kolesterol düşürücü etkisi bilinmektedir. Prostat büyümesine karşı kullanılmaktadır. yoğun e vitamini içerir.

Kafur Yağı


Akne, iltihap ve yağlı ciltlerde sorunlu bölgeye sürülmesi ile cildin iyileşmesine katkı sağlar. Romatizma ve kas ağrılarında masaj ve kompres yapılarak uygulanır. Bronşit ve soğuk algınlığında harici olarak kullanılır,ayrıca kompres ve koklayarak uygulandığında yararlı olmaktadır.

Kakao Yağı


Yazın bronzlaşma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Basur memelerini, bayanların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır. Gebelik döneminde hızlı kilo alımlarından kaynaklı bayanlarda oluşabilecek çatlaklara karşı etkilidir.Uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet verici özelliği bulunmaktadır.  İdrar söktürür. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını giderir. Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kalbi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer.

Kakule Yağı

Hazımsızlığa karşı etkilidir, bağırsakları rahatlatır, baş dönmesine, mide yanmasına ve ağrısına iyi gelmesi ile bilinir. Ferahlatıcı ve enerji verici etkileri vardır. Öksürüğü keser ve halsizliğe iyi gelir. Cinsel gücü arttırması ile bilinmektedir. 

Kantaron Yağı


Mide ağrılarına karşı etkilidir. Hazmı kolaylaştırıcı,yara, minoris iyi edici etkileri vardır.Depresyon ve sinir rahatsızlıklarına faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürüğü keser. Yaralarınızı daha çabuk iyileştirmektedir. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Uykusuzluk, korku ve gerginlikte etkilidir. Adet dönemi dengesizliklerini düzenler. Menopoz sonrası sıkıntıları gidermede yararlıdır. Mide ağrılarını dindirir. Cilt lekelerini giderir.

Karabaş Yağı
Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra, yara iyi edici ve acısını giderici etkilere sahiptir. Ayrıca egzema yaralarını iyi edici özelliği olduğu da bilinmektedir. Egzama tedavisinde yardımcı olur. Sinek kovucu etkisi vardır. Damar sertliği, şeker ve kolesterol rahatsızlığına tavsiye edilir. Kalbi güçlendirmektedir. Ağrıları geçirir. Kalbe kuvvet verir. Balgam söker. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Uyuşukluğu giderir, zindelik ve enerji verir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır

Karabiber Yağı


Romatizma ağrılarına karşı etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. İştah açıcı özelliği vardır. Bu sayede sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. İdrar söktürür. Enerji verir. Cinsel gücü ve isteği artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kansızlığa karşı faydalıdır.


Karakafes Otu Yağı


Vücudu kuvvetlendirir. Kanı, vücudu ve idrar yollarını temizler. İshali keser. Ülsere karşı koruma sağlar. Göğsü yumuşatır ve nefes darlığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarında kullanılmaktadır. Kırıklarda, burkulmalarda ve ezilmelerde iyileşmeyi hızlandırır. Eklem ve kas ağrılarını giderir. Romatizma şikayetlerini ve ağrılarını azaltır.

Karakavak Yağı

Saçlı derideki bir çok hastalığı gidermekte yardımcıdır. Özellikle kepeklenmeye karşı koruma sağlamaktadır. Saçları canlandırarak parlak görünmesine yardımcı olur. 

Diş ağrısında ağrıyan bölgeye hafifçe sürülerek uygulandığında ağrıyı dindirir. Romatizma, aks ve eklem ağrılarında, düşük tansiyonda masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Mikrop öldürücü (antiseptik) özelliği vardır ve ağrı kesici olarak kullanılır özellikle diş ağrılarına karşı etkilidir. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır.

Kavun Çekirdeği Yağı
Anti depresandır, sakinleşmeye yardımcı olur. Öksürüğe karşı boğazları yumuşatır, balgam söktürücü olarak kullanılır.. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur.

Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Akne tedavisinde kullanılır. A vitamini içerir bu sayede gece körlüğüne karşı koruma sağlar. Kayısı çekirdeği yağı çok iyi bir nemlendirici ve genel bakım yağıdır.

Ağrılar için kullanılır. Banyo yaparken küvet suyuna kekik yağı eklenmesi romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca kekik yağı saç dökülmelerine de iyi gelmektedir.Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser ve kalp sağlığını korur. Yemeklerin bozulmasını önler. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür ve bağırsak sağlığını korur. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği artırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, astım ve bronşite faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır. Kandaki şeker miktarını azaltır. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse kızarıklıkları ve acıları gidermede yardımcı olur. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.


KetenTohumu Yağı
Kabızlığa karşı kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Omega 3 ve 6 yağ asitleri içermektedir. Kabızlığı gidermedeki etkisi de buradan gelmektedir. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığında yararlıdır. Müzmin öksürüğü keser. Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarını geçirmede yararlıdır. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Unutkanlığı önler. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Menopoz döneminde kadınlardaki hem fiziksel hem zihinsel sıkıntıları azaltmada yararlıdır.


Kına  Yağı
Tifo ya iyi gelir. Ateş düşürücü ve ağrı hafifletici özelliği vardır. Gribal hastalıkları önlemede yardımcı olur. Damar genişletir, tansiyon düşürücü etkisi vardır. Sıtma mikrobuna karşı etkindir, tedavi eder.


Kişniş Yağı
Hazmı kolaylaştırır, iştah açar, spazm ve gaz gidericidir. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Merkezi sinir sistemi güçlendirir. Beyne yararlıdır ve hafızayı güçlü tutar.Bağırsak gazlarını giderir. Sinirsel baş ağrılarını keser. Sinirleri yatıştırır. Karın ağrılarını giderir.


Kızılyaprak Yağı
İdrar söktürücüdür. Böbrek, mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkili olur. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir. Doku ve damar büzücüdür. Peklik verir. Çocuklarda diyareyi keser. Beden sağlığını korur ve güçlendirir. 


Kimyon Yağı
İştah açar. Hazımsızlığı giderir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Sinirleri yatıştırır. Sinirsel baş dönmelerini keser. Anne sütünü artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizmaya karşı faydalıdır. Kolesterolü dengede tutar. Nefes darlığı, prostat ve şeker hastalığında faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin ve toksitlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.


Kivi Yağı
Cilt canlandırıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. C vitamini kaynağıdır ve antitoksidandır. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Nezleye, gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara yararlıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir ve anemiyi engeller. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.


Kukui Yağı
Kuru ciltlerde ve yıpranmış sert ciltlerde yumuşatıcı etkiye sahiptir. Cilde enerji verir ve tazeler.

Kırışıklık gidermede etkilidir. Sıcak ve soğuğun cildi kurutma etkisinin engellenmesine yardımcı olur. Makyaj temizliğinde kullanılır. Kaş ve kirpiklerin beslenmesi ve yanık izi tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.İdrar söktürür, ishali keser. Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucu özelliklere sahip maddeler içerir. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına faydalıdır. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. Cilde bakımında kullanılır ve cildi yenileyerek cildi korumaktadır.


Lahana Yağı
Düzenli kullanımında, selülit sonucu oluşan şişliklere karşı etkilidir. Cildin sıkılaşmasına, gerginleşmesine, pürüzsüzleşmesine yardımcı olur. Cildin derinlemesine beslenmesine ve güçlenmesine katkıda bulunur. Yoğun nemlendirici etkisi ile cildin kuruluğunu önler ve bu sayede kırışıklıkları azaltır. Lenf ve kan dolaşımının hızlandırarak, cildin canlandırılmasına ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Yağ ve su metabolizmasını harekete geçirerek sarkma problemi olan bölgeleri toplamayı sağlar.

Ateşi düşürür. Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve gaz söktürür. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma ağrılarını azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir. Ayrıca göz altı morluklarını azaltmaktadır. Stres,uykusuzluk ve baş ağrılarında masaj ve buğu uygulaması ile rahatlık verir. Böcek sokmalarında kızarıklıkları ve kaşıntıları engeller. Egzema ve deri kurumasında ve yanıklarda sorunlu bölgeye sürülerek iyileşme sağlar. Astım rahatsızlığında ise buğu şeklinde uygulanır.Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir.


Limon Çekirdeği Yağı
Ateşi ve tansiyonu düşürür. Kanı temizler. Susuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve romatizmada faydalıdır. Gribin çabuk atlatılmasını sağlar. Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür. Gıda zehirlenmesini önler. İdrar söktürür. Böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Yüzdeki sivilceleri geçirmede salisilik asit içeriği sayesinde etkilidir. Cildin güzelleşmesini sağlar. Karaciğer hastalıklarından koruma sağlar. Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir. İshali keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Kansızlığı önler. Fazla adet kanamasını önler. Nasır sorunlarınızı gidermede yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser. İştah açıcıdır. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.


Macademia Fındığı Yağı
Macadamia yağı nemlendirici özelliği yüksek bir yağ olduğundan kozmetikte yaygın olarak kullanılır ve diğer fındık ve ceviz türevlerinde olduğu gibi kolesterolün kontrolünde çok önemli yere sahiptir. Macadamia yağı insan vücudunda bulunan yağın yapısına en yakın yapıda olduğu için saç ve cilt tarafından hızlı emilir, etkin ve kalıcı nemlendirme, yeni, sağlıklı doku üretimine destek sağlar. Macadamia yağı ayrıca güneşin UV ışınlarından kaynaklı oluşan lekelenmelerde, cilt kırışıklıklarında, cilt yaralanmalarında ve cilt kuruluğunda etkilidir. Nemlendirici özelliği ile cildi besler ve yumuşatır. Kuru, ısıl işlem görmüş, boya ve açıcı gibi işlemlere tabi tutulmuş saçların yoğun beslenmesi, yumuşatılmasında, dolaşan saçlarda, elektriklenen saçlarda pürüzsüz, parlak ve kolay şekle giren saçların mimarıdır.


Mango Yağı
Mango yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde yoğun nemlendirici ve yatıştırma özelliğine sahiptir. Kuru saçlar ve kuru ciltler üzerinde çok etkilidir. Güneşin UVA ve UVB ışınlarından etkilenmiş, tahriş olmuş ve kuru ciltleri nemlendirerek ve elastikiyet kazandırarak kendini iyileştirmesinde önemli bir rol oynar.


Mandalina Yağı
Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Damar sertliğine karşı koruma sağlar. Gribe karşı etkilidir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Felce karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluk sorununu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.


Melisa Yağı
Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende ağrıların geçirilmesinde kullanılır. Epilepsi, baş dönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde faydalıdır. Adet ağrılarını keser ve adet kanamalarını düzenler. Huzursuzluk ve sıkıntıları gidermede yardımcıdır. Hafıza güçlendirmektedir ve bu sayede alzheimer'e karşı koruma sağlar. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Beyin damarlarını açar. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.


Menekşe Yağı
Kanı temizler. Terletir. Vücuda rahatlık verir. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Nikris ve romatizmada ağrıların giderilmesinde yararlıdır. Kabızlığı giderir. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. İdrar söktürücü ve kabızlığı gidericidir. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Balgam söktürür. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Cilt hastalıklarında da kullanılır. Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir.


Mersin Yağı
Bronşitte faydalıdır. Mesane iltihaplarını da giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarını iyileştirmek için kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzama tedavisinde kullanılır. Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir. Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Şeker hastalarına iyi gelir. Cilde parlaklık verir.Ergenlik sivilceleri ve yağlı ciltler için kullanılır. Şeker hastalığına karşıda kullanılır. Geginlik ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olur.


Nane Yağı
Zihinsel yorgunluk banyo suyuna katılması ile giderilmektedir. Hazımsızlık, mide gazı ve sabah bulantılatında mide ve karın bölgesine masaj, kas tutulması ve ağrılarda sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Sinirsel kökenli mide bulantılarını,gazları gidermek için kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir. Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını keser. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, grip, bronşit ve öksürükte yaralıdır. Sinirleri kuvvetlendirir. Sükûnet verir. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Kusmaları önler. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. El ayak titremesi, dil tutukluğu ve felce karşı kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Anne sütünü artırır.


Nar Yağı
Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Çarpıntıyı giderir. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta cilt ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Damar sertliğini önler ve damarlarda kan akışını hızlandırır. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Cilt sağlığı için de faydalıdır.

Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan, cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastiki görünmesini sağlayan, cildin kaybettiği kolojeni ve cilde gerekli olan malzemeleri kazandıran bu yağdan tüm cilt tipleri yararlanabilmektedir. Özellikle Nar Çekirdeği Yağında, nar çekirdeğine özel konjuge linolenik asit olan punisik asit daha canlı ve parlak bir görünüm veriyor, çizgileri engelliyor.
Nar çekirdeği yağı ciltte dolaşımı hızlandırıp ölü hücrelerinin atılmasını, yeni cilt dokusunun tüzeye çıkışını hızlandırmasından dolayı cilt lekelerini de düzenli kullanımda açmaktadır.Sivrisinek sokmalarında veya böcek ısırmalarında kızarıklıkları ve kaşıntıları engeller. 

Nergis Yağı
Kusturucu olarak kullanılır. Epilepsiye karşı faydalıdır. Kabızlığı giderir ve ishal yapar. Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Rahim ve mesane ağrılarını giderir. Fazla kullanılmamalıdır.

Akne ve mantar sorunlarına karşı koruma sağlar. Çatlak sorunlarını gidermektedir ve epidermis tabakayı onarır. Egzema sorununda faydalıdır. Kepeklenme ve yağlı saçlara bakımda kullanılır. Sindirim sistemi sorunları, diş eti, ağız içi rahatsızlıkları ve şeker hastalığında da etkilidir.Nezle, soğuk algınlığı, ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarında buğu, banyo, sırt ve boyun bölgesine masaj, adele ağrılarında günde 2-3 kere sorunlu bölgeye yapılan masajla, enfeksiyon, direnç zayıflığında buğu ve masajla, kepekli saçlara friksiyon yöntemi ile uygulandığında fayda görülür.Öksürüğü keser. Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. İdrar yollarını temizler. Astım ve veremde faydalıdır. Sıtmaya karşı etkilidir. Basur memelerinden kaynaklanan şikâyetleri giderir. Yaraların mikrobunu öldürür. Romatizma ve şeker hastalığı şikâyeti olanlara iyi gelir.


Paçuli Yağı
Sivilce izleri ve mantar hastalıklarında kullanılmaktadır. 

Ateşi düşürür. Ağrıları keser. Spazmı çözer. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır. İştahı açar. Basur ağrılarını da azaltır. İdrar artırıcıdır. Ülsere karşı faydalıdır. Hassas ve kuru ciltler için tavsiye edilir.Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Akne tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesinde ve saç bakımı için faydalıdır. Baş, sırt ve diş ağrılarında masaj uygulaması yapılması ile ağrılarınızı azaltır.


Pelesenk Yağı
Öksürüğü keser. Balgam söktürücüdür. Nefes darlığına ve vereme iyi gelir. Gözün görme gücünü arttırır. Göz kararmalarını giderir. Bağırsak iltihabında faydalıdır. Adale sertleşmesine karşı etkilidir. Romatizmal ağrılarda ve kemik ağrılarında masaj yapılarak kullanılır. Yara izlerine iyi geldiği bilinir.


Pelinotu Yağı
Bağırsak solucanlarını düşürür. Adet söktürür. İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. Şeker hastalığında etkilidir. Safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur.

Damar sertleşmesini ve felci önler. Soğuk algınlığı, grip ve nezlede faydalıdır. Yorgunluğu ve sinir bozukluğunu giderir. Hazmı kolaylaştırır. Kansızlığı giderir. Karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır. Ateşi düşürür. Nekahat devresini kısaltır. Vücuda enerji verir. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Zayıflatıcıdır. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp hastalıklarına faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlar.


Portakal Çiçeği Yağı
Kırışıklık ve deri çatlaklarında sorunlu bölgeye sürülmesi ile görünümde azalma sağlar. Stres, uykusuzluk ve migrende faydalıdır. Banyo suyuna katılması veya buğu yapılması cildi tazelemede yardımcı olur. Adet öncesi gerginlikte masaj ve banyo yapıldığında faydalı olmaktadır.


Pirinç Kepeği Yağı
Yıpranmış ciltlerin bakımında kullanılmaktadır ve nemlendirici olarak cildi yumuşatmada kullanılır. Selülit giderici olarak kullanılmaktadır. Doğum sonrası çatlakların kapanmasını sağlar.Yoğun fitoserol ve tokaferol (e vitamini) kaynağıdır. Antioksidan yağlar içerisinde en zengin yağlardan birisidir. Anti-aging özellikleri tüm dünya kadınları tarafından bilinmektedir. Squalene açısından oldukça zengindir. Cildin kalojen üretimini arttıran pirinç kepeği yağı, cilt rengini açmak (oryzanol melanin pigmentasyonu ilerlemesini engellediği yani lekeleri engellediği bildirilmiştir), lekeleri ve kırışıklıkları gidermek için uzak doğulu kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.


Rezene Yağı
Sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.Mide rahatsızlıklarında kullanılır..Damar sertliğine karşı faydalıdır. İştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü artırır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.


Safran Yağı
Vücuda kuvvet verir. Sinirleri uyarır. Adet gecikmelerinde yararlıdır. Rahim hareketlerini arttırır. İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve diş eti ağrılarını azaltır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir


Sarımsak Yağı
Saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir. Kokusundan dolayı tercih edilmek istenmese bile iyi bir saç uzatıcı olduğundan menekşe yağı ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Çok iyi bir antiseptik ve ağrı kesicidir. Vücuda kuvvet verir. Adet gecikmelerinde dengeyi sağlar. Rahim hareketlerini arttırır. İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve diş eti ağrılarını azaltır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri iyileştirmede etkilidir. 


Sandal Ağacı Yağı
Korku, stres ve güvensizlikte masaj yapılırken kullanılması rahatlama sağlar. Kist ve enfeksiyonda günde 2-3 kez karın ve bel bölgesine masaj yapılarak sürülür. Boğaz enfeksiyonu ve laranjitte günde 2-3 kez gargara yapılması yararlıdır. Uykusuzlukta banyo suyuna katılması uyku düzenini sağlar. 


Sedir Ağacı Yağı
Mikrop öldürücüdür. İltihap ve yaralara da etkilidir. Saç ve yağlı ciltlere faydalıdır. Akne, kepek ve egzemada sorunlu bölgeye sürme, saç dökülmesinde banyo, bronşit, öksürük ve astımda buğu ve masaj şeklinde uygulandığında faydalı olmaktadır. Enerji verici, sinirsel gerginlikleri önleyici etkisi vardır. Kadın ve erkekte cinsel isteği arttırır.


Selvi (Servi) Yağı
Saç dökülmesinde saç diplerine yapılan masajla beraber saçları güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır. Aynı yöntem yağlı saçlar için de uygulandığında faydası görülür. Hemeroid için kompres, varis için masaj, selülit ve ödem için masaj ve banyo, yara ve kesikler için direk sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulanır. Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği vardır. Yara tedavisinde, kullanılır.


Soğan Yağı
İdrar söktürür. Vücutta biriken zararlı maddeleri vücuttan atar ve suyu atar. Romatizma, mafsal iltihabı, idrar tutukluğu, damar sertliğinde faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Zayıflamayı sağlar. Böbrek ağrısını dindirir. Zihin yorgunluğunu giderir. Cinsel isteksizliği giderir ve cinsel gücü gidermede yaralıdır. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Öksürük söktürür, bronşları temizler. Astım nöbeti, akciğer hastalıkları, grip ve soğuk algınlığında faydalıdır. Kandaki şeker seviyesini düşürür. Kolera ve veremde bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir. İştah açar. Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kemik erimesine karşı etkilidir. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kansere karşı koruyucudur.


Susam Yağı
Saç bakımında kullanılan susam yağı saçları güçlendirir ve keratin tabakasını korur. Bu sayede saçların canlı ve parlak kalmasını sağlar. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Emilimi kolay olduğu için birçok masaj yağında baz yağ olarak kullanılmaktadır.Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır.

Derinin yeniden canlanması için gereken A ve D vitaminlerini, kendini yenilemesine yarayan E vitaminlerini, elastikiyetini korumasına yardım eden F vitaminlerini ihtiva etmekte ve derinin ihtiyacı olan bütün ana maddeleri bünyesinde bulundurmaktadır. Ayaklar, dizler, dirseklerdeki sert deriyi yumuşatma (özellikle topuklar) özelliği vardır. Shea butterin cilt tahrişlerini azaltma ve cilt kırışıklıklarını giderme özelliği vardır. Ayrıca yara izlerini gidermede etkilidir. Egzema, yanık, ciltteki pullanma ve döküntüler, meme ucu çatlaklarının tedavisi, hamilelikte oluşan çatlakların önlenmesi, kırışıklıklar üzerinde etkileri bilinmekte ve bu özellikleri sayesinde kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Shea butter yani karite yağı cilt tarafından çok hızlı emilir. Shea ultra viyole ışınlara karşı doğal bir güneş koruyucudur spf 3 civarında bir koruma sağlar. Shea butter çok iyi bir dudak nemlendiricisidir. Saç bakımında ideal yağlardan birisidir, yıpranmış saçları derinlemesine nemlendirerek, saçların kırılmasını ve koparak dökülmesini engellemeye yardımcı olur.


Şeftali Çekirdeği Yağı
Bol miktarda idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Susuzluğu giderir. Vücuda serinlik verir. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Safra kesesi ve böbrekler için faydalıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu gidermede yararlıdır. Cildi nemlendirir ve canlandırır.

Vücudun direncini artırır. Ruhi sıkıntıları giderir. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Mide tembelliğini giderir ve hazımsızlığı engeller. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur. Cinsel isteği artırır. El, ayak titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Karın ağrısına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan şekerini dengeler. Dudakları dolgunlaştırır ve renginin kırmızılaşmasını sağlar.


Tatlı Badem Yağı
Soğuk press yöntemiyle elde edilen sabit bir yağdır. Cilt bakımında kullanılır. Kuru ve çatlak cilt üzerinde etkilidir. Masaj yağlarında taşıyıcı olarak kullanılır. Dahili kullanımda iştah arttırıcı etkisi vardır. Saç dökülmesini engelemme özelliğinden dolayı özellikle saç bakımında tercih edilen bir yağdır. Tüy ve saç çıkartma özelliği olduğundan dolayı kaş,kirpik ve saç dökülmesinde kullanılabilir. Fakat ciltte tüylenme istenmeyen bölgelerde taşıyıcı yağlar ile kullanımalıdır. Haricen, yumuşatıcı, yara tedavi edici, yanıkları iyileştirici ve saçları gürleştirici olarak kullanıldığı bildirilmektedir. Ayrıca badem saça uygulanabilen bir saç bakımı yağdır, saçlarda kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır. Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir. Badem yağı haricen uygulandığında, saç, sakal ve bıyıkların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

İçerdiği yüksek antioksidan maddeler yüzünden cildin elastin ve kollajen üretimini artırdığı iddia edilmekte ve anti aging etkisi ile kırışıklık giderdiği için cilt bakımlarında çok fazlaca kullanılmaktadır. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu sebeple antioksidan özelliğe sahip bulunan üzüm çekirdeği yağının, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir. Omega 3 yağ asidi içermektedir. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Cildi besler ve yumuşatır. Güneşin cildi kurutucu etkisini engeller. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltir ve cilt sarkmasını engeller.


Vanilya Yağı
Afrodizyak etkiye sahip olduğu için masaj yağlarında kullanılır.


Vetiver ( Güve Otu) Yağı
Kuzey Hindistan’da yetişen bitkinin su buharı distilasyonu ile elde edilen eterik yağı cilt altı yağ dokusuna işleyerek zarar görmüş,mat, kuru ve hassas ciltler için bakım müstahzarları ve kırışıklara karşı hazırlanan kremlerde kullanılır. Ayrıca otantik kokusundan dolayı tütsü ve esans olarak da kullanılır.


Yasemin Yağı
Depresyonunda daha çok çayı içilen yaseminin yağı cinsel gücü arttırır ve ruhsal soğukluk dönemlerini azaltmanıza yardımcı olur. Menapoz döneminde kadınların zihinsel sorunlarını gidermede ve rahatlama sağlamada yararlıdır. Antiseptik (mikrop öldürücü) olduğundan cilt temizleyici olarak kullanılır.Kuru ciltler için tavsiye edilir.Hücre yenileyici, doku sıkılaştırıcı olduğu bilinmektedir.Selülit giderici olarak kullanılmaktadır.Ateş düşürür. Kabızlığı giderir. Romatizma, nikris ve mafsal ağrılarına karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. İdrar söktürür. Göğsü yumuşatır. Cildi besler ve sıkılaştırır.


Yeşil Elma Yağı
Mide ağrılarında haricen sürüldüğünde etkilidir. Ayrica gun icerisinde 10-15 defa koklandığında , tokluk hissi vermektedir. 


Ylang Ylang Yağı
Depresyon, sinir gerginliğinde bu yağla masaj yapılması rahatlama getirir. Cinsel gücü arttırması sebebi ile cinsel isteksizlik durumlarında kullanılmaktadır. Yükske tansiyon, çarpıntı ve kolesterol yükselmesine karşı koruma sağlar. Sivilce oluşumu azaltmada ve sivilce lekelerini gidermede kullanılır. Aromaterapide enerji verici ve afrodizyak olarak kullanılmaktadır


Yosun Yağı
Dıştan tatbik edildiğinde zayıflatıcı özelliği vardır. Metabolizma hızını arttırır. Deriye, tırnaklara ve saçlara bakım yapılırken kulllanılır. Mafsal ve siyatik ağrılarına faydalıdır. Cilde tazelik verir ve korur. 


Zambak Tohumu Yağı
Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Vücut ağrılarını geçirmede etkilidir. Şişlikleri indirir. Ağrı kesici etkisi ile vücudun herhangi bir bölgesine masaj yapılarak uygulanabilinir. Cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Vücut ve romatizma ağrılarını gidermek için ve selülit tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Cilt sıkılaştırıcı olarakda bilinir.Yatıştırıcı özelliği vardır. Sinirsel yorgunluk ve uykusuzlukta kullanılır. Ceviz yağı ile karıştırıldığında güneş lekelerine iyi geldiği bilinmektedir.


Zencefil Yağı
Balgam söktürür. Bulantıları gidermeye ve kusmaya karşı faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruma sağlar. Kusmayı ve mide bulantılarını önler. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Cinsel gücü artırır. İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı yaralıdır. Sabit bir yağ ile karıştırılıp masaj yapıldığında romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir. Grip ve nezle başlangıcında sıcak suya damlatılıp buharı infuse edildiğinde rahatlatma etkisi olduğu bilinir.


Zerdeçal Yağı
Mideyi kuvvetlendirir. Sinirleri uyarır. Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücuda ferahlık ve rahatlık verir. İltihap gidericidir. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı yararlıdır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Vücutta biriken zararlı maddeleri ve zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve astımda nefesinizi tazeler ve boğaz ağrılarınızı dindirir. 


Zeytin Yağı
İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Enerji verir. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Sarılığa iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır ve koruma sağlar. Antitoksidan özelliği ile saçları,cildi ve vücudu zararlı toksinlerden ve serbest radikallerden korunmasını sağlar. Dahilen kullanıldığında kan basıncını ve kolesterolü düşürür


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...